A tengerentúlon már gyakran vizsgáztatják az ügyfelek a call centerekben dolgozókat, hogy ők maguk nem mesterséges intelligenciával működnek-e, ami újabb jele lehet annak, hogy az ész nélkül végzett automatizálás könnyen vezethet zsákutcába.

Az ügyfélszolgálat ma már egyértelműen a vállalati versenyképesség egyik fontos tényezője, a mesterséges intelligencia színre lépése pedig új stratégiákat és megközelítéseket tesz lehetővé ezen a területen. Igaz, az erőltetett ütemű automatizálás könnyen eredményezhet akár ügyfélvesztést is, ha a cégvezetők csak az emberi munka kiváltását látják az MI-technológiákban. Ahogy egy tavaly nyáron közölt felmérésből is kiderült: ha az ügyfélszolgálatban működő mesterséges intelligencia nem nyeri el az emberek tetszését, akkor azt nem egyszerűen kellemetlennek, hanem aktívan visszataszítónak tartják, ami figyelmeztetést jelent a teljes automatizálására mutató törekvésekkel szemben.

Érdekes módon ez a humán ügyfélszolgálati munkatársaknak is újabb problémát okozhat a meglévő bosszúságaik mellé: a Bloomberg összeállítása alapján egyre gyakrabban kell bizonygatniuk, hogy ők maguk nem robotok, amire már sok hívó gyanakszik a chatbotok elterjedésével. A lapnak nyilatkozó egyik dolgozó elmondta, hogy ma már rendszeresen kiabálnak vele az ügyfelek, akik "valódi emberrel" akarnak beszélni, sőt időnként előre megkérdezik, hogy ő nem egy mesterséges intelligencia-e véletlenül. Erre pedig minden okuk meg is van, hiszen sokszor tényleg előre rögzített üzenetekkel vagy MI-robotokkal találkoznak, mielőtt eljuthatnak tényleges beszélgetésekig.

A bajok forrása egy sokkal régebbi dolog

A technológia nyilván pénzt takarít meg a cégeknek, de ebben az esetben az ügyfelek egyre frusztráltabbá válnak az automatizálástól, a call centeres dolgozóknak pedig nyilván nagyon hiányzik, hogy még ezzel is foglalkozniuk kelljen: a cikk alapján ha megkérdezik a telefonálókat, hogy mivel bizonyítsák a valódiságukat, azok gyakran csak "ordítanak és leteszik a telefont". Egy másik alkalmazott arról mesélt, hogy az egyik vásárló 20 percig faggatta, hogy robot-e, és már a hobbijairól is kikérdezte. A problémát ő azonban nem az MI-ben és nem is az ügyfelekben látja, hanem azokban a munkáltatói házirendekben, amelyek az állásuk elvesztésével fenyegetik a hibázó call centereseket.

A Bloomberg emlékeztet rá, hogy a dolgozók megfigyelése egyidős az erre alkalmas elektronikus eszközök megjelenésével, de a mai rendszerek már azt is azonnal jelzik, ha egy ügyfélszolgálatos rossz kifejezéseket vagy akár nem megfelelő hangnemet használ. Ez pedig a mesterséges intelligencia nélkül sem kedvez az emberi viselkedésnek hiszen a humán alkalmazottaknak is robotként kell(ene) követniük a meghatározott forgatókönyveket. A Futurism beszámolója ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy a hangalapú MI-ügynökök az előrejelzések szerint közel 50 milliárd dolláros iparággá fejlődhetnek az új évtized elejére, miközben egyre kevésbé tudjuk olvasni, hogy éppen emberekkel beszélünk-e vagy sem.

Közösség & HR

Elfogták a hazai híroldalak elleni sorozatos támadások elkövetőjét

Az elosztott túlterheléses támadások (DDoS) 2023 óta zajlottak, és vezető magyar hírportálok, sőt egy külföldi oldal célzott és előre megtervezett lebénítására irányultak.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.