Az elosztott túlterheléses támadások (DDoS) 2023 óta zajlottak, és vezető magyar hírportálok, sőt egy külföldi oldal célzott és előre megtervezett lebénítására irányultak.

A Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztály Felderítő Osztálya azonosította azt a férfit, aki 2023 óta elosztott túlterheléses támadásokkal (DDoS) bénított le több magyar hírportált, és külföldi célpontot is támadott. A gyanúsítottat házkutatás során fogták el, eszközeit lefoglalták – olvasható a police.hu hétfői közleményében. A nyomozás feltárta, hogy a támadó nemcsak az eredetileg bejelentést tevő a Media1.hu és a vipcast.hu site-okat, hanem mások mellett a HVG, a 444, a 24.hu, a Telex vagy az Ellenszél oldalait is célba vette.

Mivel a célpontok között felbukkant a bécsi székhelyű International Press Institute, az ügy nemzetközi kitekintése miatt az osztrák hatóságokkal is felvették a kapcsolatot. Mint kiderült, a 2023 áprilisától kezdődő túlterheléses támadások időszakosan elérhetetlenné tették az érintett portálokat, és a szakaszos, de tartósan fennálló támadások 2024-ben is folytatódtak. A hozzáférési naplók elemzésével és hálózati forgalom vizsgálatával sikerült megállapítani, hogy az elkövető úgynevezett "bér-DDoS" szolgáltatásokat vett igénybe, a támadások paraméterezéséhez pedig különféle online eszközöket használt.
 


Az elkövető online identitása a „Hano” név alatt futott, amelyet a támadások során a szolgáltatói felületeken is használt, a közlemény alapján "személyeskedő üzenetek kíséretében". A technikai elemzés során az elkövető digitális nyomai és álprofiljai alapján végül egy 23 éves budapesti férfit sikerült azonosítani, akinél július 9-én házkutatást tartottak és több informatikai eszközt le is foglaltak. A gyanúsítottat információs rendszer vagy adat megsértése bűncselekmény miatt hallgatták ki, és a police.hu tájékoztatása szerint a továbbiakban szabadlábon védekezik.

Biztonság

Egyre több ügyfélszolgálatosnak kell bizonygatnia, hogy nem robot

A tengerentúlon már gyakran vizsgáztatják az ügyfelek a call centerekben dolgozókat, hogy ők maguk nem mesterséges intelligenciával működnek-e, ami újabb jele lehet annak, hogy az ész nélkül végzett automatizálás könnyen vezethet zsákutcába.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.