A szerverekhez tároló is kell: az első negyedévben 80 százalékkal több kapacitást értékesítettek, mint egy évvel korábban. A bevételek ennél szerényebben, 35 százalékkal nőttek.

A szerverek iránti kereslet megugrása jótékonyan hatott a tárolópiacra is – derül ki az IDC friss jelentéséből. Míg a leszállított tárkapacitás több mint 79 százalékkal, a bevételek 34,4 százalékkal nőttek.

A teljes tárolópiac 13 milliárd dollár volt az év első hónapjában, ami 3,3 milliárdos növekmény egy év alatt. A negyedév során hajszál híján 100 exabájtnyi kapacitást szállítottak el a tárológyártók.

Továbbra is a Dell az élen

Az IBM-et kivéve minden gyártó nőni tudott, így lényegében nem változott a gyártók erősorrendje: Dell – HPE/New H3C Group – NetApp – Hitachi – IBM sorrendben követi egymást az öt legnagyobb szereplő. Helyzetük azonban némileg módosult.

A piac legnagyobbja, a Dell 21,6 százalékos részesedéssel vezeti a piacot. Súlyát 1,3 százalékponttal növelte a konkurensei rovására, ugyanis hozzájuk képest kiugró, 43 százalékos növekedést ért el a bevételeiben. A második helyét megőrző HPE/New H3C Group bevételei csak 18,3 százalékkal nőttek, így a két legnagyobb gyártó közti különbség a tavalyi 0,2 százalékpontról 3,9 százalékpontra nőtt. A Dell 2,8 milliárd dollárt, míg a HPE spin-offja 2,3 milliárd dollárt számlázott.

A harmadik helyezett NetApp 21,7 százalékkal többet kasszírozott (890 millió dollár), mint egy éve, míg a Hitachi megerősítette negyedik helyét, és paraszthajszállal elhúzott az IBM-től. Előbbi részesedése 3,6 százalék (464 millió dollár), utóbbié 3 százalék (387 millió dollár). A két gyártó közötti különbség azért nőtt, mert a Hitachi szerény, 0,9 százalékos bővüléssel, míg az IBM 15 százalékos csökkenéssel zárta az első negyedévet.

Akárcsak a szervereknél, itt is a bérgyártók (ODM – Original Design Manufacturer) kaszáltak igazán nagyot: piaci súlyuk több mint 6 százalékponttal nőtt. Összbevételük 3,1 milliárd dollár volt, ami 80 százalékkal magasabb, mint egy éve.

Az ODM-ek esetében lényegében ugyanaz a trend érvényesült, mint a szervereknél: a nagy felhős cégek (Amazon, Facebook, Google, Microsoft) folyamatosan bővítik saját tervezésű hardverekből felépülő adatközpontjaik kapacitását.

A szerveralapú tárolás és az all-flash a sláger

Bár a típusokat tekintve a szerveralapú megoldásokra jobban nőtt a kereslet, mint a külső tárolókra – előbbi típusból több mint 34 százalékkal, utóbbiból szűk 20 százalékkal kasszíroztak többet a gyártók –, a piac kétharmadát továbbra is a külső egységek adják. A külső tárolórendszerek piaca az első negyedévben 6,3 milliárd dollár, míg a szerveralapúaké 3,6 milliárd dollár volt.

 
IDC Enterprise Storage Market, 2018 Q1
Infogram


A külső tárolóknál az erősorrend némileg változik a teljes piachoz képest. Itt a NetApp a második legnagyobb szereplő. A sorrend ugyanaz mint tavaly, de nőtt a különbség a gyártók piaci részesedése között. Ennek oka, hogy a piacvezető Dell közel 45 százalékkal, a második NetApp már csak 22 százalékkal, míg a tavaly is harmadik HPE/New H3C Group kevesebb mint 10 százalékkal tudta növelni bevételeit a szegmensben. Itt a Dell erőfölénye egyre szembeötlőbb: bevétele akkora, mint a következő három gyártónak összesen.

Az IDC adatai szerint gyorsul a kizárólag SSD-t használó all-flash tárolók piacának bővülése. Az első negyedévben globálisan közel 55 százalékkal nőttek az ebből származó bevételek. A teljes, 13 milliárd dolláros piacból már 2,1 milliárd dollárt adnak ezek az eszközök. A hibrid (SSD + merevlemez) tárolók 2,5 milliárdos piacával együtt – ez utóbbi közel 24 százalékkal bővült – már a piac harmadát adják.

Cloud & big data

Tesztjelleggel költözhető a víz alatti adatközpont

A tengeri talapzaton csücsülő szerverpark üzemeltetője több hónapos tesztperiódussal igyekszik meggyőzni a potenciális kuncsaftokat.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.