Az év első három hónapjában 20 százalékkal több szervert adtak el, de közel 40 százalékkal többet kerestek, mint egy évvel korábban.
Hirdetés
 

Kiemelkedően erős első negyedévet zárhattak idén a szerverszállítók az IDC friss elemzése szerint. Ez azért is figyelemre méltó, mert már a tavalyi év utolsó negyedéve is jól alakult számukra: az értékesített darabszám közel 11 százalékos növekedése 26 százalék fölötti bevételnövekedést eredményezett. Ehhez képest az idei év első három hónapjában leszállított darabszám növekedési tempójában duplázta: ez közel 21 százalékkal, míg a bevételeik közel 39 százalékkal nőttek. Összesen 2,7 millió szervert szállítottak le, és abból 18,8 milliárd dollár bevételük keletkezett.

A kedvező tendencia tavaly nyár óta tart.

A frissítési ciklus és az SDI terjedése is segített

A kiugróan nagy növekedést a kutatócég részben a széleskörű frissítési ciklussal magyarázza: a nagyvállalati szféra jelentős része erre az időszakra ütemezte szerverei cseréjét. Fontos tényező volt emellett, hogy a felhőszolgáltatók adatközpont-bővítési/építési tempója sem csökkent, valamint hogy a szoftveresen definiált infrastruktúrák (SDI – Software-Defined Infrastructure) iránti érdeklődés sem lanyhult. Plusz lendületet adhattak a piacnak a tavaly megjelent új szerverprocesszorok (Intel Purley, AMD Epyc) is.

Leginkább a piaci torta legnagyobb szeletét adó alsó kategóriás szerverek iránti kereslet nőtt. Itt a szállítók 41 százalékkal több bevételt könyvelhettek el, összesen 15,9 milliárd dollárt. A középkategóriás szervereknél 34 százalék volt a növekedés, és 1,7 milliárd dollár az összbevétel. A felső kategória (mainframe) 20,1 százalékkal hozott többet, mint egy éve. Az 1,2 milliárd dollár összbevétel java része az IBM-nél csapódott le.

Abban sincs változás a tavalyi záró negyedévhez képest, hogy a nagy felhős szolgáltatók mint az Amazon, Facebook, Google, Microsoft stb. (az IDC hyperscalereknek nevezi őket) nagyon sok munkát adtak a bérgyártóknak (ODM – Original Design Manufacturer) – ezek adják a piac negyedét bevételben és darabszámban is. Az ODM-ek együttes bevételei 57 százalékkal nőttek, összesen 4,5 milliárd dollárt kerestek. Az IDC szerint a szegmens kiugró növekedése az OEM (Original Equipment Manufacturer) gyártókra is pozitívan hatott.

Helycsere az élen

A piac bővüléséből a Dell profitált a legtöbbet: közel 51 százalékkal tudta növelni a bevételeit (3,6 milliárd dollár), és 1,5 százalékkal piaci részesedését, amivel át is vette a vezetést a HPE/New H3C Grouptól. Utóbbi ugyanis "csak" 23 százalékhoz közeli bevételnövekedést produkált (3,5 milliárd dollár). A verseny azonban nagyon szoros a két vezető gyártó között: bevételeik között ugyanis még 100 millió dollár sincs, piaci részesedésben pedig fél százalék a különbség.

 
IDC: Worldwide Server Vendor Revenue, Market Share, and Growth, 2018 Q1
Infogram


A 3-5. helyet is nagy a tülekedés. Feltámadóban a Lenovo szerverüzlete: a bevételeit a Dellhez hasonló mértékben növelte, és közel 1,1 milliárd bevételt szerzett, ami a harmadik helyre volt elég. A negyedik helyre az IBM került (990 millió dollár), míg a Cisco csupán tízmillió dolláros különbséggel csúszott az ötödik helyre (980 millió).

Ha a piacot a leszállított darabszám alapján nézzük, a két vezetőben nincs változás, utánuk azonban jönnek a tömeggyártók. Értelemszerűen így sem az IBM, sem a Cisco nem került fel a listára.

Piaci hírek

A spórolás miatt potyoghattak le az égből az Amazon drónjai

Egy decemberi incidens kapcsán a Bloomberg a kereskedelmi óriásra nézve kellemetlen értesülésekkel jelentkezett. A vállalat hevesen tagad.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.