Kiemelkedően erős első negyedévet zárhattak idén a szerverszállítók az IDC friss elemzése szerint. Ez azért is figyelemre méltó, mert már a tavalyi év utolsó negyedéve is jól alakult számukra: az értékesített darabszám közel 11 százalékos növekedése 26 százalék fölötti bevételnövekedést eredményezett. Ehhez képest az idei év első három hónapjában leszállított darabszám növekedési tempójában duplázta: ez közel 21 százalékkal, míg a bevételeik közel 39 százalékkal nőttek. Összesen 2,7 millió szervert szállítottak le, és abból 18,8 milliárd dollár bevételük keletkezett.
A kedvező tendencia tavaly nyár óta tart.
A frissítési ciklus és az SDI terjedése is segített
A kiugróan nagy növekedést a kutatócég részben a széleskörű frissítési ciklussal magyarázza: a nagyvállalati szféra jelentős része erre az időszakra ütemezte szerverei cseréjét. Fontos tényező volt emellett, hogy a felhőszolgáltatók adatközpont-bővítési/építési tempója sem csökkent, valamint hogy a szoftveresen definiált infrastruktúrák (SDI – Software-Defined Infrastructure) iránti érdeklődés sem lanyhult. Plusz lendületet adhattak a piacnak a tavaly megjelent új szerverprocesszorok (Intel Purley, AMD Epyc) is.
Leginkább a piaci torta legnagyobb szeletét adó alsó kategóriás szerverek iránti kereslet nőtt. Itt a szállítók 41 százalékkal több bevételt könyvelhettek el, összesen 15,9 milliárd dollárt. A középkategóriás szervereknél 34 százalék volt a növekedés, és 1,7 milliárd dollár az összbevétel. A felső kategória (mainframe) 20,1 százalékkal hozott többet, mint egy éve. Az 1,2 milliárd dollár összbevétel java része az IBM-nél csapódott le.
Abban sincs változás a tavalyi záró negyedévhez képest, hogy a nagy felhős szolgáltatók mint az Amazon, Facebook, Google, Microsoft stb. (az IDC hyperscalereknek nevezi őket) nagyon sok munkát adtak a bérgyártóknak (ODM – Original Design Manufacturer) – ezek adják a piac negyedét bevételben és darabszámban is. Az ODM-ek együttes bevételei 57 százalékkal nőttek, összesen 4,5 milliárd dollárt kerestek. Az IDC szerint a szegmens kiugró növekedése az OEM (Original Equipment Manufacturer) gyártókra is pozitívan hatott.
Helycsere az élen
A piac bővüléséből a Dell profitált a legtöbbet: közel 51 százalékkal tudta növelni a bevételeit (3,6 milliárd dollár), és 1,5 százalékkal piaci részesedését, amivel át is vette a vezetést a HPE/New H3C Grouptól. Utóbbi ugyanis "csak" 23 százalékhoz közeli bevételnövekedést produkált (3,5 milliárd dollár). A verseny azonban nagyon szoros a két vezető gyártó között: bevételeik között ugyanis még 100 millió dollár sincs, piaci részesedésben pedig fél százalék a különbség.
A 3-5. helyet is nagy a tülekedés. Feltámadóban a Lenovo szerverüzlete: a bevételeit a Dellhez hasonló mértékben növelte, és közel 1,1 milliárd bevételt szerzett, ami a harmadik helyre volt elég. A negyedik helyre az IBM került (990 millió dollár), míg a Cisco csupán tízmillió dolláros különbséggel csúszott az ötödik helyre (980 millió).
Ha a piacot a leszállított darabszám alapján nézzük, a két vezetőben nincs változás, utánuk azonban jönnek a tömeggyártók. Értelemszerűen így sem az IBM, sem a Cisco nem került fel a listára.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak