Az elmúlt évek küszködése után a plusznullás növekedést is komoly pozitív változásként lehet értékelni.

Szabad szemmel alig látható mértékben, de éves összevetésben azért emelkedtek az idei első negyedéves táblagépes szállítások az IDC napokban közzétett jelentése szerint. Az amerikai piackutató számításai alapján az első három hónapban 30,8 millió eszközt szállítottak le a gyártók, ami 0,5 százalékkal haladja meg a 2023-as nyitányt.

A normál esetben növekedésnek is alig tekinthető eredmény azért érdemel kitűntetett figyelmet, mivel ezt megelőzően a szektor több mint két évig folyamatos bukóban volt. Az IDC-nél legutóbb 2021 második negyedévében mutatott növekedést a tabletek, tavaly az ünnepi szezonra pedig olyan mélységekbe értek, ahonnan már tényleg nem nagyon lehetett lejjebb menni.

 

 

 

A gyártói versenyben az élharcosok jártak most a legrosszabbul. Az Apple mínusz 8,5 százalékos eredményében vastagon közrejátszik az, hogy már jó ideje dobta piacra a legutóbbi iPad-generációt. Ez azonban innentől kezdve már kevéssé lesz probléma, mivel a vállalat várhatóan még a most futó negyedévben bemutatja új tabletjeit.

A második Samsung sem lehet maradéktalanul elégedett: a szállításaiban regisztrált 5,8 százalékos visszaesésben a dél-koreaiak esetében is közrejátszott a régebbi portfólióból eredő lagymatag kereslet. Esetükben azonban pozitívum, hogy már megkezdődött az MI-képességek integrálása, a prémium termékekre való fókuszálás pedig emelheti az egy eladásra jutó bevételi szintet.

A két nagyot három kínai versenytárs üldözi meglehetősen nagy elánnal. A mobilpiaci élmezőnyből az amerikai szankciók hatására kiszoruló Huawei a táblagépeknél valamennyire meg tudta őrizni korábbi pozícióit. Sőt a vállalat (elsősorban a hazai keresletnek köszönhetően) egy év alatt közel másfélszeresére duzzasztotta forgalmát, és jelenleg magabiztosan fogja a dobogó harmadik fokát. A negyedik Lenovo bő 13 százalékkal bővült, míg az ötödik Xiaomi majdnem megduplázta egy évvel ezelőtti teljesítményét.

Nem rossz, de annyira nem is jó

Ami a közeljövő kilátásait illeti, azok azért nem teljesen rózsásak. A trendfordulót minden bizonnyal a végsőkig kitolt frissítési ciklus beindulása hozta el, ám ez nem fog olyan méretű fellendülést hozni, mint amit a pandémia idején tapasztalt a szegmens. Az azonban mindenképpen pozitívum, hogy a nem túl sok vásárló egyre nagyobb többsége keres magasabb kategóriájú eszközöket.

Ettől függetlenül az IDC szakértői szerint a PC-k és okostelefonok továbbra is vonzóbbak maradnak a fogyasztók szemében, ami értelemszerűen nehezíti a tabletpiac bővülési kiálátásait. Ezt viszont jó esetben némileg ellensúlyozni lehet majd a már említett MI-képességek integrálásával.

Konzumer tech

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.