Az USA kereskedelmi minisztériuma tiltólistára vett hét kínai szuperszámítógépes céget. A katonai fejlesztéseket akarják lassítani.

Gazdasági eszközökkel is felvette a harcot az USA a kínaiak szuperszámítógép-fejlesztéseivel. Az amerikai kereskedelmi minisztérium feketelistájára tette a terület legfontosabb kínai szervezeteit: a Phytiumot, a szuperszámítógépekre specializálódott sanghaji csiptervező központot, a High-Performance Integrated Circuit Design Centert, a Sunway-t, valamint négy nagy Nemzeti Szuperszámítógépes Központot. A minisztérium indoklása szerint a hét szervezet közreműködött a kínai hadsereg által használt szuperszámítógépek építésében, melyeket akár tömegpusztító fegyverek fejlesztésére is használhattak.

A tiltás azonnali hatályú, írta a Reuters, de csak a jövőbeni szállítmányokat érinti, a már útnak indított szállítmányokat nem érinti. Minden olyan vállalat, amely amerikai technológiát is használ a termékeiben, csak a minisztérium engedélyével szállíthat a hét kínai szervezetnek.

Az amerikai kereskedelmi minisztériumnak nem kellett messzire mennie annak kiderítéséhez, hogy a szuperszámítógépek kulcsfontosságú szerepet kapnak védelmi célokban (mint tudjuk, a legjobb védekezés a támadás), illetve a fegyverzet fejlesztésében. A tervek szerint 2023-ban munkába álló El Capitan, az USA legerősebb szuperszámítógépe, ami 40 MW energia felzabálásával 2 ExaFlop/s (másodpercenként 2×1018 művelet) számítási kapacitást biztosít, elsősorban a nukleáris fegyverek modellezését szolgálja majd. A szuperszámítógép az egyik legfontosabb eszköze a mesterségesintelligencia-fejlesztéseknek, melyeknek szintén vannak komoly katonai vonatkozásai.

Úgy tűnik, Joe Biden elnök is folytatja elődje Kína-politikáját, legalábbis ami a high-tech ipart illeti. Donald Trump ciklusa alatt került feketelistára több tucat kínai vállalat, melyeknek nem lehetett szállítani nemzetbiztonsági szempontból kritikusnak minősített termékeket, technológiákat. A legnagyobb visszhangot a Huawei-ügy kapta, de a listára került többek között a legfontosabb kínai csipgyártó, az SMIC, valamint a dróngyártó DJI is.

Most kié a legnagyobb?

A szuperszámítógépek erősorrendje az amerikaiaknak kedvez. Bár a legerősebb gép a japánok Fugakuja (537,2 PFlop/s Rpeak teljesítnény), a világ tíz legerősebb gépe között négy amerikai: második helyen áll a Summit (200,8 PFlop/s), harmadikon a Sierra (125,7 PFlop/s), ötödiken a Selene (79,2 PFlop/s), kilencediken a Frontera (38,7 PFlop/s). A legerősebb kínai gép, a Sunway TaihuLight (lásd cikkünk címlapképén) a negyedik (125,4 PFlop/s).

 
Top500 Supercomputer by Country
Infogram


Ha azonban a legfrissebb Top500-as lista egészét nézzük, már más a helyzet, a rendszerek számát tekintve egyértelmű Kína fölénye, a szuperszámítógépek közel 43 százaléka van a birtokában, míg az USA csak a rendszerek kevesebb mint 23 százalékát birtokolja. Az összteljesítményben viszont (még?) az USA van enyhe fölényben. Az országban található rendszerek adják a Top500 rendszer összteljesítményének 27,5 százalékát, míg a kínai szupergépek a 23,3 százalékát.

Piaci hírek

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.