Szorgosan dolgozik alá a Kreml kívánalmainak az Apple, derül ki egy nemrégiben nyilvánosságra hozott tanulmányból. A GreatFire elnevezésű, cenzúra ellen fellépő kínai anonim csoport által jegyzett anyag szerint Cupertino júliustól szeptember közepéig legalább 60 VPN-es kapcsolatot biztosító appot tett elérhetetlenné oroszországi alkalmazásboltjában.
A fentiek annyiban nem tekinthetők meglepőnek, hogy már július elején elkezdtek érkezni a hírek a fejlesztőktől, hogy programjukat eltávolították az orosz App Store-ból. Így járt többek között a Red Shield VPN is.
Abból baj nem lehet, ha nem tudnak nézelődni
Az eltávolítások mögött természetesen politikai szándék húzódik. A Putyin-rezsim régóta igyekszik felszámolni a lehetőségét annak, hogy valaki az országban érvényben lévő számtalan korlátozást, tiltást megkerülve csak úgy akármit megnézhessen a világhálón, ráadásul mindezt úgy, hogy közben nem is lehet azonosítani.
A törekvés, hogy minimalizálják az állampolgárok hozzáférését a kormányzati narratívától eltérő információkhoz, véleményekhez az ukrán inváziót követően csak magasabb fokozatba kapcsolt. A "hamis információk" közlőit börtönnel fenyegető törvénymódosítás a legtöbb külföldi hírügynökséget és számos nyugati médiumot a helyi tudósítások leállítására kényszerítette, több nagy közösségi csatornát pedig egyszerűen központilag elérhetetlenné tettek.
A Facebook blokkolása azonban több mint 1000 százalékkal megdobta a keresletet a virtuális magánhálózatok (virtual private network – VPN) iránt. Mindez még égetőbb problémává tette a Kremlnek a VPN-használat kezelését. Ennek az átfogó kormányzati boszorkányüldözésnek képezi a részét az alkalmazásboltok üzemeltetőinek presszionálása is.
Gyakorlott igazodók
Az Apple esetében az autoriter kormányzati szándék előtti meghajlás nem újdonság. A nagyvállalat Kína kapcsán már hosszú évekkel ezelőtt letiltott VPN-eket, így az igencsak profitábilis helyi gazdasági ügyleteit zavartalanul folytathatta.
Oroszország és Kína közé azonban több szempontból sem lehet egyenlőségjelet tenni. Miközben a távol-keleti birodalommal valósággal összenőtt Cupertino, az inváziót követően viszonylag gyorsan leépítette orosz operációját. Első körben az értékesítést állította le, korlátozta az Apple Pay elérhetőségét, majd kizárta platformjain a Kreml-barát médiát.
Komoly különbség a két ország között a potenciális piacméret. Oroszországban még békeidőben is csak a kínai forgalom apró töredékét lehetett megtermelni. Ennek fényében viszont minimum érdekes, hogy az Apple ennyire lelkesen pucolja ki boltját a Moszkvának nem kedves programoktól, hiszen nem kapcsolható jelentős üzleti érdek az autoriter rezsim kiszolgálásához.
A szabad internetezést támogató csoport összesítése szerint az Apple által végzett tisztogatásoknak is köszönhetően immár közel 100 VPN-szolgáltatás vált elérhetetlenné Oroszországban. Mindez pedig a GreatFire szerint "közvetlen fenyegetést jelent a digitális szabadságra és a magánéletre nézve".
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak