Oroszországban már korábban is egyértelmű törekvés mutatkozott arra, hogy minimalizálják az állampolgárok hozzáférését a kormányzati narratívától eltérő információkhoz, véleményekhez. Az Ukrajna ellen indított "különleges katonai hadművelet" miatt mindez abszolút prioritássá vált. A "hamis információk" közlőit börtönnel fenyegető friss törvénymódosítás a legtöbb külföldi hírügynökséget és számos nagy nyugati médiumot a helyi tudósítások leállítására kényszerítette, miközben a közösségi platformok vagy maguk korlátozzák oroszországi tevékenységüket, vagy éppen a helyi hatóságok kezdték blokkolni azok elérését.
Az Axios összefoglalója szerint a fentiek óriási mozgást váltottak ki a virtuális magánhálózatok (virtual private network - VPN) használatában. Utóbbiak segítségével az internetező elfedheti valódi tartózkodási helyét, így olyan tartalomhoz is képes hozzáférni, amit különböző korlátozások miatt elvben nem érhetne el.
Az a bizonyos Facebook-nap
Március 5-én, azaz egy nappal azt követően, hogy Oroszország blokkolta a Facebookot 1092 százalékkal ugrott meg a VPN-ek iránti kereslet a keresési adatok alapján. Kisebb, de így is jelentős (nagyjából 600 százalékos) kiugrás mutatkozott egyébként Ukrajnában is a magánhálózatok iránt a háború kitörése óta.
Az Apptopia adatai szerint nyolc népszerű VPN-alkalmazás február 15-én összesen kevesebb mint 13 ezer letöltést produkált Oroszországban. Ehhez képest március 7-én több mint 415 ezer letöltést kezdeményeztek az orosz felhasználók.
A kiugrásról maguk a VPN-szolgáltatók is beszámoltak. A Surfshark szerint az átlagos heti forgalmuk Oroszországban 3500 százalékkal nőtt február 24. óta. A legnagyobb ugrást pedig a már említett Facebook-blokkolást követően tapasztalták. Az ExpressVPN szerint a múlt héten az Oroszországból érkező forgalom 330 szalékkal nőtt. Hasonlóképpen, míg az Ukrajnából érkező forgalom körülbelül 130 százalékkal emelkedett. A Proton márciusban 1000 százalékos növekedést tapasztalt az oroszországi VPN-szolgáltatására történő regisztrációban.
Nem tilos, de...
Érdemes megemlíteni, hogy Oroszországban jogszabályi szinten nem tiltott a VPN használata, ugyanakkor elvben ezzel sem lehetne olyan oldalakat látogatni, amelyek tiltólistán vannak. A hozzáférést azért a hatóságok igyekeznek nehezíteni, hiszen nagyjából 15 VPN-szolgáltatást már betiltottak az országban.
A mostani végletekig kiélezett helyzetben természetesen számítani lehet arra, hogy az orosz kormányzat igyekszik hálózati szinten blokkolni a VPN-forgalmat, ugyanakkor ezek a szolgáltatók pontosan tudják, miként kell ezt a macska-egér játékot játszani, például a Kínában szerzett tapasztalataikra támaszkodva.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak