Ahogy arra már számtalan példa volt a világban, az internet állami szintű korlátozása felpörgeti a helyi korlátozásokat megkerülő virtuális magánhálózatok iránti keresletet. Oroszországban most éppen 1000 százalékkal.

Oroszországban már korábban is egyértelmű törekvés mutatkozott arra, hogy minimalizálják az állampolgárok hozzáférését a kormányzati narratívától eltérő információkhoz, véleményekhez. Az Ukrajna ellen indított "különleges katonai hadművelet" miatt mindez abszolút prioritássá vált. A "hamis információk" közlőit börtönnel fenyegető friss törvénymódosítás a legtöbb külföldi hírügynökséget és számos nagy nyugati médiumot a helyi tudósítások leállítására kényszerítette, miközben a közösségi platformok vagy maguk korlátozzák oroszországi tevékenységüket, vagy éppen a helyi hatóságok kezdték blokkolni azok elérését.

Az Axios összefoglalója szerint a fentiek óriási mozgást váltottak ki a virtuális magánhálózatok (virtual private network - VPN) használatában. Utóbbiak segítségével az internetező elfedheti valódi tartózkodási helyét, így olyan tartalomhoz is képes hozzáférni, amit különböző korlátozások miatt elvben nem érhetne el.

Az a bizonyos Facebook-nap

Március 5-én, azaz egy nappal azt követően, hogy Oroszország blokkolta a Facebookot 1092 százalékkal ugrott meg a VPN-ek iránti kereslet a keresési adatok alapján. Kisebb, de így is jelentős (nagyjából 600 százalékos) kiugrás mutatkozott egyébként Ukrajnában is a magánhálózatok iránt a háború kitörése óta.

Az Apptopia adatai szerint nyolc népszerű VPN-alkalmazás február 15-én összesen kevesebb mint 13 ezer letöltést produkált Oroszországban. Ehhez képest március 7-én több mint 415 ezer letöltést kezdeményeztek az orosz felhasználók.

A kiugrásról maguk a VPN-szolgáltatók is beszámoltak. A Surfshark szerint az átlagos heti forgalmuk Oroszországban 3500 százalékkal nőtt február 24. óta. A legnagyobb ugrást pedig a már említett Facebook-blokkolást követően tapasztalták. Az ExpressVPN szerint a múlt héten az Oroszországból érkező forgalom 330 szalékkal nőtt. Hasonlóképpen, míg az Ukrajnából érkező forgalom körülbelül 130 százalékkal emelkedett. A Proton márciusban 1000 százalékos növekedést tapasztalt az oroszországi VPN-szolgáltatására történő regisztrációban.

Nem tilos, de...

Érdemes megemlíteni, hogy Oroszországban jogszabályi szinten nem tiltott a VPN használata, ugyanakkor elvben ezzel sem lehetne olyan oldalakat látogatni, amelyek tiltólistán vannak. A hozzáférést azért a hatóságok igyekeznek nehezíteni, hiszen nagyjából 15 VPN-szolgáltatást már betiltottak az országban.

A mostani végletekig kiélezett helyzetben természetesen számítani lehet arra, hogy az orosz kormányzat igyekszik hálózati szinten blokkolni a VPN-forgalmat, ugyanakkor ezek a szolgáltatók pontosan tudják, miként kell ezt a macska-egér játékot játszani, például a Kínában szerzett tapasztalataikra támaszkodva.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.