Félmilliárd euróra bírságolta a tisztességes versenyért felelős francia hatóság a Google-t, mert az a hivatal álláspontja szerint nem tett eleget egy korábban hozott határozatnak.
Az ügy alapvetően a keresőóriás és a médiavállalatok kapcsolatának rendezéséről szól. Utóbbiak ugyanis nem csak Franciaországban, de globálisan is komoly lobbitevékenységet folytatnak azért, hogy a különböző nagy technológiai platformok üzemeltetői kompenzálják őket azért, mert szolgáltatásaikban az általuk előállított tartalmakat használják fel. A Google mellett ezzel kapcsolatban a Facebookra is egyre érezhetőbb nyomás nehezedik.
Visszatérve a konkrét vizsgálatra: a versenyhatóság megállapította, hogy a Google nem törte össze magát azért, hogy a már említett korábbi hivatali döntés értelmében megállapodjon a tartalomátvétel feltételeiről a médiaszolgáltatókkal. (Maga az eljárás a helyi kiadók mellett a belga Rossel, illetve a globális jelenléttel bíró News Corp kezdeményezésére indult.) A büntetés mellett a cégnek két hónapon belül elfogadható rendezési tervet kell leraknia az asztalra, ellenkező esetben a bírság naponta újabb 900 ezer euróval hízik.
A Google a maga részéről természetesen mérhetetlen csalódottságának adott hangot, mivel meglátása szerint az ügyben végig jóhiszeműen és konstruktívan járt el. A társaság azt is sérelmezi, hogy a hivatal nem értelmezi reálisan a hírek átvételének gyakorlatát.
Emelik a tétet
A keddi büntetés alig több mint egy hónappal követi azt a 220 millió eurós tételt, amelyet szintén a francia hatóság szabott ki a keresőóriásra, mert annak hirdetési rendszere nem felelt meg a jogszabályoknak. A versenyhivatalnak azt is sikerült elérnie, hogy a Google története során először olyan változtatásokat eszközöljön globális hirdetési üzletágának működésében, melyeken keresztül biztosítaná, hogy nem élhet vissza a piacon meglévő erőfölényével.
Franciaország egyébként az utóbbi időben másoknál is jobban bekeményített a big tech platformszolgáltatókkal szemben. Tavasszal minden idők legnagyobb, 1,1 milliárd eurós büntetést vertek rá az Apple-re a disztribúciós és kiskereskedelmi hálózatában folytatott versenyellenes gyakorlatai miatt, de az ország már évek óta vezető szerepet vállal abban a küzdelemben is, ami a nagy techcégek helyben szerzett bevételeinek megadóztatásááért zajlik. Két évvel ezelőtt ennek kapcsán egymilliárd eurós rendezésben állapodott meg a Google és Franciaország.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak