Az Apple 1,1 milliárd eurós, vagyis nagyjából 380 milliárd forintnak megfelelő büntetést kapott a disztribúciós és kiskereskedelmi hálózatában folytatott versenyellenes gyakorlatai miatt.

A francia versenyhatóság hétfőn jelentette be, hogy történetének legnagyobb összegű bírságát szabta ki az Apple-re. Az 1,1 milliárd eurós, vagyis nagyjából 380 milliárd forintnak megfelelő büntetés indoklása szerint az amerikai gyártó saját kaliforniai üzleteinek vagy internetes boltjának árazásához rögzítette a prémium kiskereskedelmi értékesítő partnerek árait. A hatóság megállapította, hogy az Apple két franciaországi nagykereskedője még a termékek elhelyezésében is mindenben követte az Apple iránymutatását, ami ellentmond a saját kereskedelmi politika kialakításának.

A versenykorlátozó intézkedésekkel kapcsolatban a hivatalos közlemény kiemeli, hogy a két nagykereskedő és az Apple egyrészt megállapodott az egymással folytatott verseny beszüntetésében, másrészt a disztribútorokat is megakadályozták a versengésben, ezáltal sterilizálva az Apple-termékek piacát. A szóban forgó két cég, a Tech Data és az Ingram Micro rendre 76 és 63 millió eurós bírságot kapott, amit a Reuters megkeresésére még egyikük sem kívánt kommentálni. Az Apple ugyanakkor fellebbez, és reakciójában csüggesztőnek nevezi a francia versenyhatóság döntését.

A társaság álláspontja szerint a hivatal több mint egy évtizeddel ezelőtti gyakorlatokat vizsgált, és nem vett figyelembe olyan, harminc évre visszamenő jogi precedenseket sem, amelyre minden Franciaországban működő vállalkozás támaszkodik. Az Apple úgylátja, hogy a mostani határozat más cégek, sőt más iparágak működésében is káoszt fog okozni. A beszámolók ezzel párhuzamosan persze megemlítik, hogy a rekord büntetés az Apple éves profitjának így is csak nagyjából 2 százalékát teszi ki, és ennél is jobban eltörpül a vállalat körülbelül 200 milliárd dolláros készpénzállományához viszonyítva.

Kis ütközet egy sokkal nagyobb hadjáratban

A hírügynökség beszámolója kitér rá, hogy az európai szabályozók az elmúlt időben alaposan rászálltak a domináns piaci helyzetben lévő tengerentúli vállalatokra, legyen szó a meghatározó pozíciójukkal való feltételezett visszaélésekről, az adóelkerülés különféle technikáiról vagy az európai felhasználók személyes adatainak kezeléséről. 2016-os kinevezése óta Isabelle de Silva, a francia versenyhatóság vezetője több amerikai tásrsaság ellen is vizsgálatokat kezdett, amelyek eredményeként a Google például már kapott egy 150 millió eurós csekket hirdetési üzletnek áttekinthetetlen szabályozása miatt.

A várakozások szerint de Silva az új uniós kormányzati ciklusban az EU-s versenyjogi szabályok újragondolásának egyik vezető szereplője lesz. Ő korábban a WhatsApp hat évvel ezelőtti facebookos felvásárlását hozta fel példaként az olyan összeolvadásokra, amelyeket az európai hatóságoknak meg kellett volna akadályozniuk. Szerinte nem az ilyen felvásárlások nagyságrendje a problémás, hanem a felhasználói tömegek és adatok aggregációja, ami nem csak óriási versenyelőnyt jelent, de valójában erre alapul a Facebook vagy a Google mai értéke is.

A francia versenyhatóság vezetője szerint a piaci dominancia sem definíció szerint illegális dolog. A probléma ott kezdődik, amikor egyik-másik piaci szereplő már bárkit felvásárolhat a saját területén, megakadályozva a versenytársak felemelkedését. Mindez az Európai Unió szempontjából azt jelenti, hogy komolyabban kellene vennie, amikor a külföldi techvállalatok sorban bekebelezik az innovatív európai startupokat, ennek érdekében pedig uniós szinten is a jelenleginél sokkal szigorúbb szabályozás kialakítását szorgalmazza.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.