Magyarország sem kivétel. A rendőrségi törvényt a napokban módosították, hogy igazoltatáskor akár arcfelismerő szoftverrel is azonosítsák az embereket.

Szinte az összes uniós tagállam rendőrsége használ vagy tervez használni arcfelismerést a személyazonosításhoz – írja az Algorithm Watch. A berlini jogvédő civil szervezet szerint a technológia alkalmazásának módjában nagy az eltérés, de mindenhol vannak problémák az átláthatóságával.

Ellentmondásos a megítélése

Amióta technikailag megvalósítható az arcfelismerés, és megkezdték alkalmazását, folyamatos vita tárgya, hogy miként lehetne úgy szabályozni, hogy használata ne sértse az emberek magánélethez való jogát. Magával a technológiával kapcsolatban is gyakran felmerülnek fontos kérdések, mint például a megbízhatóság vagy az előítéletesség stb. A kritikák hatására vannak helyek, ahol már betiltották az alkalmazását – ilyen város például San Francisco, a világ más szegletében pedig totális megfigyelő rendszereket építenek rá. Hogy mennyire fontos kérdésről van szó, jól jelzi, hogy az Egyesült Államokban külön kongresszusi bizottság foglalkozik vele.

Az Algorith Watch most megkérdezte az uniós tagállamok hatóságait, hogy használnak-e ilyen technológiát, és ha igen, milyen célra. Ha pedig nem használnak, tervezik-e a bevezetését. Kiderült, hogy sok tagállam hatóságai már használják, és a többi országban is tervezik a bevezetését.

Mindössze Spanyolországban és Belgiumban nem engedélyezték még, de a technika ebben az országban is már csak a politikai engedélyre vár. A rendszerek részben ott is kiépültek. A belgiumi Kortrijkben és a dél-spanyolországi Marbellában például testfelismerő technológiát alkalmaznak, amellyel az utcákon közlekedőket járásuk stílusa vagy ruházatuk alapján tudják nyomon követni. Ezek a rendszerek is alkalmasak arcfelismerésre, de annak használata egyelőre tiltott.

A jelenlegi állást táblázatban is összefoglaltuk az Algorith Watch gyűjtése alapján. Az adatokat nyilvánosan elérhető forrásokból, illetve az egyes tagállamok illetékes hatóságainak válaszaiból állította össze a szervezet.

Túl nagy a tévedés lehetősége

Az arcfelismerést leginkább a bűnügyi nyomozásokhoz használják, sokszor automatizált módon. Franciaroszágban például kaptak el így már autótolvajt, de használják futballstadionok környékén is az vandál szurkolók kiszűrésére. Írországban viszont már a különböző szociális segélyek igénylésekor is rutinszerűen alkalmazzák a jogosultak azonosítására.

Csakhogy a technológiai közel sem tévedhetetlen, ezért is veszélyes, ha automatizált döntések is kapcsolódnak a használatához – hívja fel a figyelmet az Algorithm Watch. Az eddigi tesztek során még mindig túl sok fals pozitív eredmény született, ami automatizált döntéshozatallal párosulva nagy károkat okozhat.

 
Algorithm Watch: Arcfelismerés használata az EU-ban
Infogram


A jogvédők szerint nagyon nagy probléma, hogy az arcfelsimerő rendszer egy fekete doboz. Senki sem ismeri pontosan, hogyan működik az algoritmus, ami visszaélésekre ad lehetőséget. A hatóságok is titkolóznak, egyes országokban (pl. a finneknél és a horvátoknál) még az is minősített információ, hogy mely cég fejlesztette az arcfelismerő szoftvert.

Magyarországon már engedélyezték

December 10-én a magyar törvényhozás is módosította a rendőrségi törvényt, amely már lehetővé teszi az arcfelismerés használatát. Mint azt az Index kiszúrta, a Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott módosító értelmében a rendőrnek joga fényképet készíteni igazoltatáskor, ha az igazoltatott nem tudja azonosítani magát. A fényképfelvételt pedig "az erre a célra rendszeresített eszköz alkalmazásával az arcképelemzési nyilvántartásról és az arcképelemző rendszerről szóló törvényben szabályozott automatizált összehasonlítás igénybevételével, az ott meghatározott szabályoknak megfelelően – személyazonosság megállapítása céljából – a helyszínen ellenőrizni lehet" – fogalmaz a módosító szövege.

Biztonság

Véletlenül gyilkossággal vádolt meg egy államügyészt a mesterséges intelligencia

Az MI-vel gyártott, alacsony színvonalú híranyagok a jelek szerint még a Google "átfogó és naprakész információi" között is gond nélkül megjelenhetnek.
 
Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.