Peking állítólag már 2015-ben száz százalékban le volt fedve megfigyelőkamerákkal, de ez hamarosan egész Kínára igaz lesz. A TechNode egy kínai lap értesülésire és az IHS Markit becsléseire hivatkozva azt írja, hogy a kínai hatóságok 2020-ban már közel 630 millió kamerával figyelik folyamatosan állampolgáraik tevékenységét. Összehasonlításképpen: jelenleg Kínában 1,38 milliárdan élnek. Azaz majdnem minden két emberre jut majd egy kamera.
Ebben is Kína lesz a legnagyobb
Bár Kína a jelenlegi 170 milliós állományával is nagyon jól áll, egyelőre még Nagy-Britanniát tartják a legjobban bekamerázott országnak.
Kína azonban legalább olyan fontos kameragyártó, mint amekkora felhasználó. Az IHS markit adatai szerint ugyanis egy kínai gyártó, a Hangzhou Hikvision a világ legnagyobb kameragyártója. A CCTV kamerák és videomegfigyelő rendszerek piacának 21,4 százalékát birtokolja. Mindezt úgy sikerült elérnie, hogy 2012-ben még mindössze 8 százalék volt a részesedése.
A legfigyelemreméltóbb ebben az eredményben az, hogy a vállalat hatalmas piaci részesedését közel sem csak a nagy belső keresletnek köszönheti. Az amerikai piacon is jelentős szereplő, 8 százalékot meghaladó részesedéssel bír. TechNode ezzel kapcsolatban felidézi a The Wall Street Journal egy múlt a hónap első felében megjelent cikkét, amelyben az üzleti lap a Hikvision-kamerák biztonsági kockázataival is foglalkozott.
Jelenleg a kínai piac a legnagyobb, és az IHS szerint az fog a leggyorsabb ütemben bővül 2021-ig. A cég szerint a jelenleg 6,4 milliárd dollárosra becsült piac évi átlagban 12 százalékot meghaladó mértékben bővül. Az Egyesül Államok, ahol jelenleg mintegy 50 millió kamera van telepítve, 2,9 milliárdos piac, és mindössze 0,7 százalékos átlagos évi növekedést lát benne az IHS Markit.
A Hikvision bármely országban biztonsági kockázatot jelentene, különösen a nemzetbiztonságilag kiemelt területeken és kritikus infrastruktúráknál. A gyártóvállalatban ugyanis 42 százalékot a kínai állam birtokol. Ehhez képest – derítette ki az üzleti lap – a kamerákat használják amerikai katonai bázisokon, rendőrségi megfigyelő rendszereket építenek rá, és a kabuli nagykövetség rendszere is Hikvision eszközökre épült.
Nem a kamera a lényeg
A kamera önmagában nem sokat ér, de van más, ami problémássá teszi a Hikvision piaci súlyát. Lapunk is foglalkozott a szintén kínai Cloud Walk nevű céggel, amely a kínai rendőrségnek szállít mesterséges intelligenciára és prediktív analitikára épülő rendszereket. A cég szoftverei képesek az arc alapján történő azonosításra, tudják követni a megfigyelt személy mozgását, cselekedeteit. A folyamatot elemezve ráadásul azonosíthatja a cselekménysor kockázatait is – egyénekre lebontva. Innentől pedig csakis kapacitás kérdése a totális megfigyelés.
Ha mindezt lefordítjuk mondjuk egy katonai támaszpont megfigyelésére, akkor könnyű belátni, hogy mennyire egyszerű lenne beazonosítani a támaszpont készültségi szintjét akár csak az emberek mozgása alapján.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak