Na jó, ez így erős túlzás, de az tény, hogy a Google egy újabb területen csökkentette jelentős mértékben a fejlesztőktől beszedett jutalékot. Az ok minden bizonnyal a fenyegető külső beavatkozás elkerülése.

Január elsejétől komoly összegről hajlandó lemondani a Google az androidos alkalmazásokban értékesített előfizetések kapcsán. A vállalat eddig 30 százalékot tett zsebre jutalékként minden ilyen eladásból az első év folyamán. A cég friss blogbejegyzése szerint az mindez jövőre a felére, azaz 15 százalékra csökken. Ez a kulcs volt érvényben egyébként eddig is az egy éven túlnyúló előfizetéseknél, de az első 12 hónap minden szempontból fontosabb a fejlesztők számára.

Sőt, a Google további kedvezményeket ad azoknak a Play Áruházban (Play Store) megjelenő programoknak, amelyek könyveket, videókat és hanganyagokat terjesztenek. Esetükben 10 százalékra mérséklődik a jutalék, amennyiben csatlakoznak a vállalat Play Media Experience elnevezésű programjához.

Érdemes megemlíteni, hogy ez idén már a második olyan lépés volt, amivel jelentősen csökkentek az appbolt költségei a platformot használó fejlesztők, kiadók számára. Márciusban a fizetős alkalmazások díjánál és az appokon belüli egyéb vásárlásoknál jelentett be a Google enyhítést. Ezekben az esetekben korábban szintén 30 százalékot tartott meg magának a vállalat, ám ez a tétel is lefeleződött azoknál a partnereknél, akik nem érik el az évi 1 milliárd dolláros forgalmat.

Utóbbi lépésével egyébként a Google szinte betűre lemásolta a másik nagy mobilos ökoszisztémát birtokló Apple tavaly őszi húzását. Viszont az előfizetésekkel kapcsolatos költségek terén az Androidra fejlesztők az új felállásban egyelőre sokkal jobban járnak az iOS-nél alkalmazott konstrukcióhoz képest - ami amúgy nagyjából megfeleltethető a Google-nél eddig alkalmazott rendszerhez.

Kihúznák a fejüket a présből

A külső körülményeket nem vizsgálva, önamgukban a fenti akciókat üzleti szempontból nehéz lenne magyarázni. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy sem a Google, sem az Apple esetében nem beszélhetünk arról, hogy ezek a cégek hirtelen megutálták volna a profittermelés intézményét. A döntések mögött nagyon is racionális, a hosszú távú bevételeket vélhetően maximalizáló logika húzódik.

Mostanra már gyakorlatilag követhetetlen, hogy kikhol és hányféle perrel, vizsgálattal, törvénymódosítással próbálnak fogást találni a big techként hivatkozott technológiai óriásvállalatokon. A felhozott vádak, szabályozni kívánt elemek között pedig gyakran felbukkan ezeknek a cégeknek a vélelmezett versenyellenes magatartása, és ez különösen érvényes a két nagy alkalmazásáruház működésénél.

A bilit leglátványosabban a Fortnite kiadója, az Epic Games borította ki tavaly nyáron azzal, hogy népszerű játékába saját fizetési megoldást integrálva nyíltan megszegte az Apple (és a Google) felhasználási feltételeit. Igaz ugyan, hogy az ebből törvényszerűleg keletkező jogi csata legutóbbi ütközetéből összességéből Cupertino került ki nyertesen, ám egy fontos pontban az Apple ellen ítélt a bíróság.

Ez utóbbi, illetve a megannyi egyéb, például amerikai szenátoroktól érkező kezdeményezés miatt pedig nyilvánvaló, hogy a techóriásoknak nagyon óvatosan kell manőverezniük mostanában, ha nem akarnak idővel rengeteg pénzről lemondani. Így inkább előre menekülnek, és törvényi kényszer nélkül mérséklik díjaikat. Remélve, hogy mindezzel hatástalaníthatják az ellenük indított pereket, vizsgálatokat.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.