Alig pár hónappal ezelőtti jóslatát kellett a kukába dobnia a Gartnernek, mivel úgy tűnik, a korábban reméltnél is sokkal erősebb lesz az idei növekedés az infokommunkációs eszközök és szolgáltatások globális piacán. Az amerikai piackutató most úgy kalkulál, hogy az összforgalom könnyedén megugorja a 4000 milliárd dolláros álomszintet.
Egyre szebb kilátások
A tavalyi év a pandémia miatt keserédesre sikerült az IKT területén: már abban az értelemben, hogy bizonyos területek (pl. a távmunkát, otthoni oktatást támogató megoldások) iránt sosem látott keresletélénkülést lehetett tapasztalni, ugyanakkor a korlátozások, illetve az ezzel járó gazdasági bizonytalanság, logisztikai/gyártási nehézségek sok helyen súlyos gondokat, költségnövekedést és bevételkiesést okoztak.
Ehhez képest idén gyakorlatilag mindenhol csupa derű és szikrázó napsütés uralkodik. A különböző szegmensek eltérő mértékben, de egyaránt erős növekedési pályára álltak - legalábbis ez derül ki a Gartner frissen publikált, idei évre vonatkozó forgalmi adataiból.
Globálisan és minden szektort egybevéve 4 072 milliárd dollárnyi bevételre számíthatnak 2021-ben a szállítók. Ez a tavalyi, enyhe mínuszban zárt teljesítményhez képest igencsak tekintélyt parancsoló, 8,4 százalékos növekedési rátának felel meg.
Amint a fenti adatsorokból látszik, idén leginkább az informatikai eszközök és a vállalati szoftverek területén mutatkozik majd különösen élénk mozgás. Ez leginkább annak köszönhető, hogy a cégeknél folytatódik a szervezetek digitális arzenáljának kibővítése, a tavalyi tapasztalatok alapján végzett finomítása, módosítása. A Gartner szakértői szerint idén az informatikai vezetőknek már jóval több ideje jut arra is, hogy tűzoltásszerű akciók helyett az üzleti értéket teremtő projektekkel foglalkozhassanak.
Jövőre sem lesz sokkal rosszabb
Az IKT-szektorban érdekelt gyártók, szolgáltatók számára az sem utolsó adalék, hogy az amerikai piackutatónál a januári prognózishoz képest nem csupán az idei, de a 2022-es számokat is feljebb srófolták. Eszerint jövőre már közel 4300 milliárdosra hízhat a közös torta, ami éves szinten az idénre váltnál csak némileg kisebb, 5,5 százalékos növekedést jelentene.
A költések felfutásában azonban mind iparágak, mind régiók szempontjából nagy eltérések látszanak. Például a banki és biztosítási szektorban gyakorlatilag idén év elejére sikerült túllendülni a koronavírus okozta sokkhatáson, ám a hagyományos kiskereskedelem és a szállítmányozás területén ugyanezt csak 2023-ra várják a szakértők. Földrajzi bontásban Kínában máris meghaladta a forgalom a 2019-es szintet, Észak-Amerika és Nyugat-Európa ugyanerre csak valamikor idén év vége felé juthat el, miközben Latin-Amerikában legkorábban 2024-re teszi a Gartner, hogy a forgalom újra eléri a pandémia előtti volument.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak