Tavaly meglehetősen felemás évet zárhatott az infokommunikációs szektor. A járványügyi intézkedések miatt a távmunkás, otthoni oktatást segítő eszközök, megoldások iránt azonnal érezhető, komoly kereslet támadt, ám a serpenyő másik oldalát húzták a gyárbezárásokból, logisztikai nehézségekből eredő készletproblémák, illetőleg a gazdasági bizonytalanság miatt elhalasztott projektek, céges és kormányzati beszerzések.
Borúra derű?
A Gartner friss kutatási anyaga szerint 2020-ban a szaldó végül negatív egyenleget mutatott. Az amerikai piackutató szakértői becslése alapján tavaly a távközlési bevételeket is magában foglaló IT-piaci költések nem érték el a 3700 milliárd dollárt, ami jelentős, mintegy 3,2 százalékos visszalépést jelent a 2019-es forgalomhoz képest.
Ahogy a fenti táblázatból is kitűnik, szinte az összes szegmensben negatívan csapódott le a pandémia keltette káosz. Egyedül az adatközpontokra szánt forgalom tudta elérni legalább a két évvel ezelőtti szintet. A Gartner úgy látja, tavaly leginkább csak a tűzoltásra volt idő a szervezetek informatikai részlegénél, hogy az adott cég vagy intézmény képes legyen kezelni a korlátozások miatt előállt különleges helyzetet.
Ugyanakkor a jelenlegi számítások szerint idén is és jövőre is bőven lesz min osztozkodni az infokommunikációs szektorban érdekelt szállítóknak. A piackutató 2021-re már minden területen vaskos növekedést jósol, ami összességében több mint 3900 milliárd dollár forgalomban ölthet testet. Ha beigazolódik az előrejelzés, akkor a piac 6,2 százalékkal nőhet idén.
Minden úgy nő majd, mintha húznák
A részterületeket illetően a legjobban a vállalati szoftverek piaca élénkülhet meg. Itt 8,8 százaléknyi bővülést várnak a szakértők, köszönhetően annak, hogy a távoli munkavégzés feltételeit és kereteit fokozatosan fejlesztik tovább a vállalatok és kormányzati szervezetek. Nem panaszkodhatnak majd a személyi eszközök forgalmazói sem, hiszen a tavaly elmaradt beszerzéseket idén pótolhatják majd azokon a helyeken, ahol szükség van további laptopokra, tabletekre a távmunka, vagy éppen a digitális oktatás biztosítására. A Gartner számításai szerint egyébként közel 333 milliárd dollárra rúgnak majd idén csak a távoli munkavégzéshez kötődő vásárlások.
Ráadásul a lendület vélhetően kitart jövőre is: a várt 4,2 százalékos újabb erősödés azt jelentené, hogy a teljes IKT-szektor 4100 milliárd dollárnál is nagyobbra hízna.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak