A Gartner friss előrejelzése szerint a koronavírus miatt nagyobb tempóra kapcsolt digitalizációs törekvések 2021-ben jótékonyan hatnak majd az informatikai költésekre.

Tavaly meglehetősen felemás évet zárhatott az infokommunikációs szektor. A járványügyi intézkedések miatt a távmunkás, otthoni oktatást segítő eszközök, megoldások iránt azonnal érezhető, komoly kereslet támadt, ám a serpenyő másik oldalát húzták a gyárbezárásokból, logisztikai nehézségekből eredő készletproblémák, illetőleg a gazdasági bizonytalanság miatt elhalasztott projektek, céges és kormányzati beszerzések.

Borúra derű?

A Gartner friss kutatási anyaga szerint 2020-ban a szaldó végül negatív egyenleget mutatott. Az amerikai piackutató szakértői becslése alapján tavaly a távközlési bevételeket is magában foglaló IT-piaci költések nem érték el a 3700 milliárd dollárt, ami jelentős, mintegy 3,2 százalékos visszalépést jelent a 2019-es forgalomhoz képest.

 

Globális IT-piaci előrejelzés 2021 - Gartner
Infogram

 

Ahogy a fenti táblázatból is kitűnik, szinte az összes szegmensben negatívan csapódott le a pandémia keltette káosz. Egyedül az adatközpontokra szánt forgalom tudta elérni legalább a két évvel ezelőtti szintet. A Gartner úgy látja, tavaly leginkább csak a tűzoltásra volt idő a szervezetek informatikai részlegénél, hogy az adott cég vagy intézmény képes legyen kezelni a korlátozások miatt előállt különleges helyzetet.

Ugyanakkor a jelenlegi számítások szerint idén is és jövőre is bőven lesz min osztozkodni az infokommunikációs szektorban érdekelt szállítóknak. A piackutató 2021-re már minden területen vaskos növekedést jósol, ami összességében több mint 3900 milliárd dollár forgalomban ölthet testet. Ha beigazolódik az előrejelzés, akkor a piac 6,2 százalékkal nőhet idén.

Minden úgy nő majd, mintha húznák

A részterületeket illetően a legjobban a vállalati szoftverek piaca élénkülhet meg. Itt 8,8 százaléknyi bővülést várnak a szakértők, köszönhetően annak, hogy a távoli munkavégzés feltételeit és kereteit fokozatosan fejlesztik tovább a vállalatok és kormányzati szervezetek. Nem panaszkodhatnak majd a személyi eszközök forgalmazói sem, hiszen a tavaly elmaradt beszerzéseket idén pótolhatják majd azokon a helyeken, ahol szükség van további laptopokra, tabletekre a távmunka, vagy éppen a digitális oktatás biztosítására. A Gartner számításai szerint egyébként közel 333 milliárd dollárra rúgnak majd idén csak a távoli munkavégzéshez kötődő vásárlások.

Ráadásul a lendület vélhetően kitart jövőre is: a várt 4,2 százalékos újabb erősödés azt jelentené, hogy a teljes IKT-szektor 4100 milliárd dollárnál is nagyobbra hízna.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.