Washington Dél-Koreát szeretné csatasorba állítani a technológiai háború következő ütközetében.

Ma Washingtonban tárgyal Jun Szogjol dél-koreai elnök. A megbeszélések egyik fontos pontja a Kína elleni szankciók témája. A Nikkei értesülése szerint Joe Bidenék arra szeretnék rávenni Junt, hogy gyakoroljon nyomást a dél-koreai csipgyártókra: ha a Micront kitiltják Kínából, ne lépjenek az amerikai gyártó helyébe.

Kína március végén jelentette be: kiemelten fogják vizsgálni biztonsági szempointból az amerikai Micron Technology memóriagyártó csipjeit. A CAC (Cyberspace Administration of China) a kritikus információs infrastruktúra ellátási láncának fokozott védelmével, a rejtett kockázatok kiszűrésével és nemzetbiztonsági okokkal magyarázta az amerikai gyártóra szentelt megkülönböztető figyelmet.

A Micronnak két komoly konkurense nyerhet azon, ha az amerikai csipek megbuknának a vizsgálatokon, és mindkettő dél-koreai: a Samsung Electronics és az SK Hynix. A két vállalat valószínűleg örömmel csapna le a keletkező piaci résre, mert legalább részlegesen ellensúlyozhatnák az utóbbi időszakban elszenvedett veszteségeiket. Dél-Korea félvezetőiparának exportteljesítménye az utóbbi fél évben szinte hónapról hónapra romlott. Ha viszont meg tudnák szerezni a Micron kínai piacát, az éves szinten több mint 7 milliárd dollár pluszt jelenthetne számukra. A Micron az utolsó teljes pénzügyi évét 30,8 milliárd dollár összbevétellel zárta, melynek negyede származott Kínából és Hongkongból.

Az Egyesült Államokban kormányzati tisztviselők és piaci szereplők is úgy értékelték a kínai intézkedést, hogy ez válaszlépés arra, hogy az USA igyekszik elzárni Kínát a fejlett félvezetőipari gyártóberendezésektől. A Micron ebből a szempontból jó terepnek tűnhetett Peking számára, hiszen az amerikai cég konkurenseinek minden piaci lehetőség úgy kell, mint egy falat kenyér. Ezáltal úgy tudnak borsot törni Washington orra alá, hogy nem veszélyeztetik az ország memóriaellátását.

A helyzet egyébként egészen speciális: Washington ugyanis nem kormányzat által foganatosított gazdasági szankciót kér Szöultól. A dél-koreai kormánynak arra kellene rávennie a Samsungot és az SK Hynixet, hogy ne használjanak ki egy kínálkozó piaci lehetőséget.

Egyelőre senki nem mond semmit

A Nikkei megkereste a Micront, Dél-Korea washingtoni nagykövetségét, a Samsungot és az SK Hynixet. Csupán utóbbitól érkezett válasz, miszerint a vállalat nem kapott ilyen jellegű kérést a dél-koreai kormánytól. A Fehér Ház csak általánosságokat közölt, például hogy "történelmi előrelépés" történik a két ország nemzet- és gazdaságbiztonsági együttműködésében, a csúcstechnológiák védelmében.

A dél-koreai elnök helyzete amúgy nem egyszerű, írja a Nikkei. Egyfelől Kínával szemben a keményebb fellépés híve (pl. azzal vádolta Kínát, hogy erőszakkal próbálja megváltoztatni a Tajvannal kapcsolatos status quót), de közben az USA-val sem problémamentes a kapcsolata. Attól tart ugyanis, hogy Washington szankciós politikája alááshatja a Samsung és az SK Hynix hosszú távú versenyképességét. Ráadásul a memóriagyártók amúgy is nyomás alatt vannak. A piacon túlkínálat van, és emiatt az első negyedévben 25 százalékkal esett a DRAM ára.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.