Pénteken a kínai kiberteret felügyelő hatóság bejelentette: kiemelten fogják vizsgálni biztonsági szempontból az amerikai Micron Technology országban értékesített csipjeit. A Cyberspace Administration of China (CAC) pénteken adott ki erről közleményt. A hivatal a kritikus információs infrastruktúra ellátási láncának fokozott védelmével, a rejtett kockázatok kiszűrésével és nemzetbiztonsági okokkal magyarázta az intézkedést.
A hivatal nem közölt részleteket, írja a Reuters, így egyelőre nem tudni, hogy a vizsgálat a Micron teljes portfóliójára vagy csak néhány termékekére vonatkozik-e.
A Micron közleményben erősítette meg a döntést. A vállalat folyamatosan tartja a kapcsolatot a kínai kormányhivatallal, és teljes mértékben együttműködik vele. Ugyanakkor termékei abszolút biztonságosak, idézi a közleményt a Reuters. A vállalat egyébként nem csak szállít, hanem termel is Kínában: Sanghajban és Sencsenben irodája, Hszianban pedig csiptokozó üzeme működik. Sanghajban korábban folyt DRAM-tervezés is, de azt 2022 elején leállították.
Csapásra csapással
A kínai döntés csak részben meglepetés. Az USA az utóbbi években egy sor technológiai területen (pl. mesterséges intelligencia, csipgyártás) szigorította a Kínába irányuló exportot, és sikerült rávennie a csipgyártásban kulcsszerepet játszó szövetséges országokat is, mindenekelőtt Hollandiát (ASML) és Japánt (Tokyo Electron), hogy csatlakozzanak a korlátozásokhoz. A csipgyártást nem véletlenül kezelik kiemelten: csip mindenhez kell, legyen az MI vagy fejlett katonai eszköz. A Micron pedig a világ egyik legnagyobb (az USA legnagyobb) memóriagyártójaként gazdaságilag is fontos szereplője az ágazatnak.
A Financial Times arra hívja fel a figyelmet, hogy Kína hollandiai nagykövete már korábban jelezte: következményei lesznek, ha Hollandia más nyugati államokkal karöltve folytatja exportkorlátozó politikáját. Matthew Bryson, a Wedbush Securities elemzője, szerint ez most bekövetkezett: a Micronnal szemben bevezetett kínai intézkedés egyértelmű elmozdulás jelent Peking korábbi taktikájához képest, és más cégeknek is fel kell készülniük hasonlóra, nyilatkozta a Reutersnek.
A Micron azért különösen sebezhető, mert bevételeinek kb. a 10 százaléka Kínából származik. Nemcsak kínai cégeknek szállít, hanem az országban gyártó és gyártató külföldi vállalatoknak is. Azt egyelőre nem látni, hogy a döntés visszaveti-e a vállalatot, mert nem tudni, hogy például azokat a termékeket is vizsgálja-e hatóság, melyeket ez az utóbbi ügyfélkör vásárol tőle. Ez azért lényeges kérdés, mert ők vannak többségben.
A vállalat amúgy számolt az estleges szankciókkal, idézi fel a Financial Times. Márciusi pénzügyi jelentésében a kockázatok között sorolja fel annak lehetőségét, hogy a kínai kormány korlátozhatja tevékenységüket az ottani piacon. A Micron a jelentésben arra is felhívja a figyelmet, hogy az egész ipar számára jelentős kockázat, hogy Kína a világ első számú ritkaföldfém-kitermelője.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak