Ismerve a korábbi inkubációk, a Gazella és a Jeremy programok felemás eredményeit Balogh Péter és Balogh-Mázi Mária eddig nem igazán voltak a hívei ennek a befektetési formának, most mégis tettek egy kísérletet: megpályázták a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Innovációs ökoszisztéma (ÖKO_16) programját, amelynek a célja, hogy minél több induló vállalkozás jelenjen meg a közép-magyarországi régióban. A húsz pályázóból választották ki a három nyertes inkubátort – egyikük a Baconsult –, amelyek fél-fél milliárd forintos állami támogatási kerethez jutottak.
Szabad kezet kaptak a kiválasztásában
Az ÖKO_16 kevesebb kötöttséget ró a pályázókra, mint a korábbi pályázatok – mondta Balogh Péter, a saját programjukat elindító tájékoztatón. A mostaninál az inkubációba bevonni szándékozott 10 cég kiválasztásában például teljesen szabad kezet kapnak.
A 2015-ben kifejezetten angyalbefektetésekre alapított társaság a két évre szóló program alatt várhatóan egymilliárd forintot meghaladó támogatást és szolgáltatást nyújt a startupoknak. A kedvezményezettek ugyanis a már említett állami támogatás mellett a Baconsult és társbefektetők forrásaira is támaszkodhatnak, továbbá az inkubátorcég üzletviteli segítséget nyújt és a kapcsolati tőkéjét is igénybe vehetik.
A Baconsult az inkubációra önálló programot hoz létre, amely hivatalosan augusztus 1-jétől indul el, az állami keretekre vonatkozó előírások két évre szólnak. A kiválasztottak az első körben hozzávetőlegesen 700 millió forint értékű támogatást és segítséget kapnak. A cég további tárgyalásokat is folytat, aminek eredményeként várhatóan őszre, a támogatás végösszege végül meghaladhatja az egymilliárd forintot is.
Konkrét projekttel kell pályázni
A programba a közép-magyarországi régióban működő, három évnél fiatalabb, tőzsdén nem jegyzett, osztalékot még nem fizetett startupokat várnak, akiknek nemcsak a nagy ötletük van meg, hanem már működő megoldásuk, hozzá felkészült csapatuk, sőt ügyfelük is van. Előny, ha a céljuk a külpiaci megmérettetés és/vagy a termék továbbfejlesztése. A támogatást konkrét projektre lehet elnyerni.
Kérdésünkre Balogh elmondta, hogy a HR, a digitális oktatás, az autóipar és az e-kereskedelem területén működő cégek számíthatnak nagyobb esélyre, mivel a befektető cég eddigi mentoráltjai is ezekről a piacokról kerültek ki. A korábbi befektetési ajánlataikra több mint százan pályáztak, most is hasonló nagyságrendre számítanak.
A toborzás augusztus elején indul, a pályázók több körös jelentkezési folyamatra számíthatnak, erre az állami támogatás védelme miatt is szükség van – mondta el Balogh-Mázi Mária, társ-ügyvezető. A tervek szerint az inkubátor program résztvevői az együttműködés végén hazai vagy nemzetközi tőkebevonásig is eljutnak majd, legyen az felvásárlás, tulajdonszerzés vagy tőzsdére menetel.
Tízből kilenc elhullik?
De milyen jövő vár a startupokra? Baloghék szerint az általános tapasztalat az, hogy hiába a jó ötlet, tízből kilenc startup már az első évben elbukik. A Baconsult eddig jól választott, az első körös befektetésükbe bevont 10 cégből csupán egy hullott ki. Az egyetemisták által gründolt vállalkozás, hogy megreformálják az üzleti utazásokat, ígéretesnek tűnt, a csapat is kellően lelkes volt, de hiányzott a piac kellő ismerete, és a cégvezetői tapasztalat.
A sült bacon-t kedvelő, a cég nevét is ehhez kapcsoló angyali befektető jelenleg 13 startupot segít. A legsikeresebb közülük a BookrKids, a Logiscool, a Dreamjobs és a CX-Ray. Ezeknek a cégeknek az alapítóinak zöme a 30-50 éves korosztályból került ki, ami egyben rá is cáfol arra, hogy a startup a húszévesek világa. A vállalkozások nagy része képes volt megtöbbszörözni a bevételét, többen elindultak a külföldi piacokon is.
Balogh Péterék startégiája az, hogy teljes körű támogatást nyújtanak, és türelmesen várják, hogy egy működőképes megoldásból üzleti siker legyen. A cégevzető szerint a türelem nagyon fontos, hiszen akár 5-10 évet is kell várni a sikeres exitig. Általában 10 százalékos kisebbségi részesedést szereznek mentorált cégeiben. Nyitottak a társbefektetők jelentkezésére is, fő szempont, hogy azok is hasonlóan türelmes hozzáállásúak legyenek.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak