Az ügyfelek megugró tarifákkal, a kibertámadásokra szerződő biztosítók pedig combos kártérítési követelésekkel nézhetnek szembe az immár több mint egy hónapja dúló háború miatt - derül ki a Reuters összeállításából.
A fegyveres konfliktus kirobbanásával a települések mellett a virtuális tér is háborús területté vált. Ugyan az első hetekben a kibertámadások elsöprő többsége a két háborús félre összpontosult, de az orosz konvencionális hadsereg elégtelen eredményeit látva valószínűsíthető, hogy Moszkvában kiterjesztik a hekkertámadásokat más régiókra.
Az EU-ban az utóbbi napokban több hír is érkezett ilyen akciókról, a Putyin-rezsimet újabb és újabb szankciókkal sújtó amerikai kormányzat pedig a múlt héten figyelmeztette az amerikai vállalatokat arra, hogy kibertámadások előkészítésére utaló tevékenységet észlelt.
Semmi sem biztos
Mindezek nem csak a potenciális célpontokat, hanem az internetes behatolások ellen biztosítást kínáló pénzügyi szereplőket is aggodalommal töltheti el. A Reutersnek nyilatkozó iparági források szerint, amennyiben Oroszország tényleg rászabadítja hekkereit a Nyugatra, az 20 milliárd dollár feletti költséget is generálhat a kiberbiztosítóknál.
A kiberbiztosítások - amelyek piacát a Fitch csak az USA-ban több mint 2,7 milliárd dollárra tette 2020-ban - fedezetet nyújtanak a feltört hálózatok helyreállítására, az üzletmenet megszakításából eredő veszteségekre, valamint a zsarolóvírusos támadásokkal összefüggő váltságdíjkifizetésekre is.
Az ilyen biztosítások általánosságban nem terjednek ki háború esetére, illetve olyan akciókra, amelyet úgynevezett "államilag támogatott szereplők" hajtanak végre. Csakhogy utóbbit még a biztonsági szakértőknek sem könnyű egyértelműen bizonyítani, de a háborúra vonatkozó mentesség sem feltétlen jelent tökéletes "védelmet" a biztosítóknak. A megszólaltatott jogi szakértők szerint a pórul járt ügyfeleknek bőven van mibe kapaszkodnia a gyakran nem egyértelműen megszövegezett szerződéseknél. Hiszen bármikor, amikor egy biztosítási kötvény kétértelműen fogalmaz, az az ügyfél előnyére válik, nem pedig a biztosítóéra.
Az ukrán konfliktus generálta extra rizikó ráadásul egy amúgy is folyamatosan dráguló területet tesz most még költségesebbé. Az elmúlt években teljesen elharapózó, egy jó ideje már szoftverszolgáltatásként is kínált ransomware-támadások ugyanis jelentősen megugrasztották a kártérítési igények számát és összegét.
A kiberbiztosítási díjak az Egyesült Államokban 130, Nagy-Britanniában pedig 92 százalékkal emelkedtek a tavalyi negyedik negyedévben. Iparági források szerint idén is hasonló mértékű emelkedés várható. A Reutersnek nyilatkozó egyik tanácsadó arra is felhívta a figyelmet, hogy az áremelések mértéke a biztosítóktól és az egyes ügyfelektől is nagyban függ. Példaként említve egy brit vállalkozást, amelynek éves kiberbiztosítási díja 80 ezerről 450 ezer fontra ugrott.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak