Szakértők szerint a biztosítók akkor sem feltétlen bújhatnak ki kötelezettségeik alól, ha a szerződésben rögzítve van, hogy háború esetén nem térítik meg a kibertámadások okozta károkat.

Az ügyfelek megugró tarifákkal, a kibertámadásokra szerződő biztosítók pedig combos kártérítési követelésekkel nézhetnek szembe az immár több mint egy hónapja dúló háború miatt - derül ki a Reuters összeállításából.

A fegyveres konfliktus kirobbanásával a települések mellett a virtuális tér is háborús területté vált. Ugyan az első hetekben a kibertámadások elsöprő többsége a két háborús félre összpontosult, de az orosz konvencionális hadsereg elégtelen eredményeit látva valószínűsíthető, hogy Moszkvában kiterjesztik a hekkertámadásokat más régiókra.

Az EU-ban az utóbbi napokban több hír is érkezett ilyen akciókról, a Putyin-rezsimet újabb és újabb szankciókkal sújtó amerikai kormányzat pedig a múlt héten figyelmeztette az amerikai vállalatokat arra, hogy kibertámadások előkészítésére utaló tevékenységet észlelt.

Semmi sem biztos

Mindezek nem csak a potenciális célpontokat, hanem az internetes behatolások ellen biztosítást kínáló pénzügyi szereplőket is aggodalommal töltheti el. A Reutersnek nyilatkozó iparági források szerint, amennyiben Oroszország tényleg rászabadítja hekkereit a Nyugatra, az 20 milliárd dollár feletti költséget is generálhat a kiberbiztosítóknál.

A kiberbiztosítások - amelyek piacát a Fitch csak az USA-ban több mint 2,7 milliárd dollárra tette 2020-ban - fedezetet nyújtanak a feltört hálózatok helyreállítására, az üzletmenet megszakításából eredő veszteségekre, valamint a zsarolóvírusos támadásokkal összefüggő váltságdíjkifizetésekre is.

Az ilyen biztosítások általánosságban nem terjednek ki háború esetére, illetve olyan akciókra, amelyet úgynevezett "államilag támogatott szereplők" hajtanak végre. Csakhogy utóbbit még a biztonsági szakértőknek sem könnyű egyértelműen bizonyítani, de a háborúra vonatkozó mentesség sem feltétlen jelent tökéletes "védelmet" a biztosítóknak. A megszólaltatott jogi szakértők szerint a pórul járt ügyfeleknek bőven van mibe kapaszkodnia a gyakran nem egyértelműen megszövegezett szerződéseknél. Hiszen bármikor, amikor egy biztosítási kötvény kétértelműen fogalmaz, az az ügyfél előnyére válik, nem pedig a biztosítóéra.

A támadások miatt az árak is az égig nőnek

Az ukrán konfliktus generálta extra rizikó ráadásul egy amúgy is folyamatosan dráguló területet tesz most még költségesebbé. Az elmúlt években teljesen elharapózó, egy jó ideje már szoftverszolgáltatásként is kínált ransomware-támadások ugyanis jelentősen megugrasztották a kártérítési igények számát és összegét.

A kiberbiztosítási díjak az Egyesült Államokban 130, Nagy-Britanniában pedig 92 százalékkal emelkedtek a tavalyi negyedik negyedévben. Iparági források szerint idén is hasonló mértékű emelkedés várható. A Reutersnek nyilatkozó egyik tanácsadó arra is felhívta a figyelmet, hogy az áremelések mértéke a biztosítóktól és az egyes ügyfelektől is nagyban függ. Példaként említve egy brit vállalkozást, amelynek éves kiberbiztosítási díja 80 ezerről 450 ezer fontra ugrott.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.