Természetesen Oroszországról és Ukrajnáról van szó, hiszen nem csak a városok körül, hanem a virtuális térben is hatalmas harcok dúlnak.

Igencsak komoly hatása van az Ukrajnában zajló háborúnak a globális kibertámadásokra. Az Atlas VPN témában közzétett összefoglalója az Imperva biztonsági cég mérésein alapul. A jelentés legfontosabb megállapítása, hogy az elmúlt napokban az érzékelt kibertámadások közel 90 százalékának valamelyik érintett ország volt a célpontja.

Március 5-én például ezt mutatták a statisztikák:

 


A háború kitörésekor általános vélekedés volt az, hogy Oroszország irányából óriási nyomás fog érkezni Ukrajnára a kibertérben is. Ezt viszont az elmúlt hetek történései és a fenti számok sem igazolták. Ahogy látszik, a támadások 70 százaléka éppen Oroszországot célozza (ez egyébként nagyjából 5 milliárdos esetszámot jelent), ugyanakkor Ukrajna is nagyon forró területnek számít a maga 19 százalékával.

Nemzetközi segítség

Hiába szolgál egyfajta menedékként Oroszország rengeteg hekkercsoportnak (különösen azok a szervezetek, amelyek előszeretettel támadnak nyugati célpontokat), a jelentős eltérést mutató arányok azt mutatják, Ukrajna - amellett, hogy saját kibersereget is elkezdett toborozni - komoly nemzetközi segítséget kap ezen a fronton.

Utóbbira példa a híres-hírhedt Anonymus csoport, amely a fegyveres konfliktus kirobbanása kezdetétől fogva deklarált háborúba kezdett a Putyin-rezsim ellen. A csapat jelentései szerint az elmúlt időszakban több orosz kormányzati honlapot és hírközlési rendszert is az ő akcióiknak köszönhetően sikerült meghekkelni.

Ami a támadások formáját illeti, ott szintén nagyon koncentrált arányok rajzolódnak ki, mivel az akciók 90 százaléka elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDoS) támadás formájában zajlik. Iparági bontásban pedig a pénzügyi szolgáltatóknak van a legtöbb félnivalója, hiszen a regisztrált kibertámadások 72 százaléka ilyen szervezeteket célzott a vizsgált időszakban.

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.