A Salesforce az Alibaba felhőjéből hódítaná meg az ázsai piacokat, ahol egyelőre nem számít meghatározó szereplőnek.

A Salesforce és az Alibaba néhány napja jelentett be együttműködési megállapodást a szoftvercég termékeinek kínai értékesítésével kapcsolatban. A Kínában már megszokott módon az amerikai gyártó a hazai vállalat (ebben a cloud óriás Alibaba) rendszerein szolgáltat majd a helyi ügyfeleknek, illetve a hongkongi, makaói és tajvani vásárlóknak. Ez most is és más esetekben is alapvető feltétele annak, hogy egy tengerentúli társaság megfeleljen a belső piacra érvényes szigorú kínai szabályozásnak: a Microsoft például a 21Vianet Blue Cloud nevű szolgáltatón keresztül tolja az Office 365-öt és más felhős termékeit.

Az elemzők rögtön óriási lehetőségekről beszélnek a partnerséget illetően, tekintve, hogy a Kína legnagyobb felhőszolgáltatójaként jegyzett Alibaba nem igazán rendelkezik CRM-es szoftvermegoldásokkal. A problémát nyilván egycsapásra megoldaná a Salesforce bevonása, ahol egyébként szintén hatalmas potenciált látnak a kínai megjelenésbe: összehasonlításképpen, a szoftvercég jelenleg bevételeinek csak egytized részét szerzi az ázsiai régióban.

Ahogy arról mi is rendszeresen beszámolunk, a hatalmas kínai piac nem csak csábító, de egyre nehezebb terep is a nyugati technológiai vállalatok számára. A kínai hatóságok egyfelől teljesítőképességi követelményeket írnak elő az ott működő külföldi vállalatoknak. Ezek alapján a szükséges hatósági jóváhagyások fejében technológiákat kell átadniuk a közös vállalkozások kínai partnereinek, esetenként pedig k+f tevékenységet is folytatniuk kell.

A technológiai transzferek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy egyes piacokon ma már a kínai vállalatok diktáljanak (és itt nem csak a telefonokra kell gondolni, hanem akár az új generációs távközlési infrastruktúra vagy a mesterséges intelligencia fejlesztésére). Másfelől a belső kínai piac és a hazai konkurencia sok esetben bevehetetlen várat jelent a külső vetélytársaknak: az Amazon például júliusban zárta be kínai online üzletét, az Amazon Chinát, miután a jól beágyazott helyi e-kereskedelmi szereplők még őket is simán hidegre tették.

Van, akinek muszáj ott lennie

Mindehhez jön a legújabb kori amerikai-kínai kereskedelmi háború, amelynek eredményeként már technológiai nagyvállalat ok sora keresi a lehetőséget, hová költöztethetné kínai gyártótevékenységét: a hírek szerint már az Apple, a Google, az Amazon, a Microsoft, Dellés vagy HP is arra készülődik, hogy meneküljön a két nagyhatalom küzdelmének frontvonalából. Az egyre magasabb költségek mellett ugyanis bejött egy másik fontos szempont, a bizonytalan szabályozási környezetnek való kitettség csökkentése.

Ebben a helyzetben a Salesforce megjelenését mégis ésszerű lépésnek tartják. Az ottani feltételekkel a cég nem sokat tud kezdeni, a kínai jelenlét viszont fontos feltétele, ha egy ilyen profilú vállalat zökkenőmentesen ki akarja szolgálni a multinacionális ügyfeleket. Sőt van, aki odáig megy, hogy a Salesforce esetében az jelentene kiemelt kockázatot, ha nem próbálna meg Kínában üzletelni: a Business insider riportjában a Gartner elemzője úgy fogalmaz, hogy ezen a területen a kínában elért siker a globális vezető szerep feltétele.

Másfelől a Salesforce és az Alibaba megállapodását, hasonlóan más, ilyen jellegű partnerségekhez, a konszolidációra utaló jelnek értelmezik. Maga a Salesforce az év végén már létrehozozz egy 100 millió dolláros alapot, amelyen keresztül Japánban próbál részesedést szerezni vállalati termékeket fejlesztő startup cégekben, a mostani együttműködés pedig újabb nagy lépés lehet affelé, hpgy a bevételei 20 százalékát Európában, 70 százalékát pedig az amerikai kontinensen termelő vállalat Ázsiában is elkezdjen valódi forgalmat csinálni.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.