Egy új tanulmány megállapítása szerint a fejlett vezetőtámogató rendszereket (Tesla Autopilot, GM Super Cruise, Nissan/Infiniti ProPILOT) használó sofőrök a figyelmeztetések ellenére is hajlamosak rá, hogy úgy kezeljék járműveiket, mintha azok teljes önvezető képességgel rendelkeznének. Az iparági finanszírozással működő Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) csoport felmérésének kedden közzétett eredményei alapján ők a többi sofőrnél nagyobb valószínűséggel végeznek vezetés közben is azzal ellentétes tevékenységeket, például SMS-eket írogatnak vagy esznek.
A 600 aktív felhasználó részvételével készített kutatás értelmében a Super Cruise esetében 53, az Autopilotnál 42, míg a ProPILOT-nál a felhasználók 12 százaléka nyilatkozott úgy, hogy magától értetődő módon teljesen autonóm eszközként kezeli az autóját. Az első kettőesetében összes tulajdonos 40 százaléka arról is beszámolt, hogy a vezetéstámogató rendszerek egyszer már kikapcsoltak vezetés közben, és nem is aktiválódtak újra, köszönhetően a vezető figyelmetlenségét érzékelő biztonsági funkcióknak. A korai alkalmazók tehát a tájékoztatás ellenére is rosszul értékelik a technológia korlátait.
Működik a névmágia
A tanulmány kitér az amerikai közlekedésbiztonsági hivatal (NHTSA) 2016 óta lefolytatott 37 különleges vizsgálatára, amelyek az Autopilot rendszerrel összefüggésbe hozható balesetekről szóltak. (Ezek közül egyébként 18 halálesetet kapcsolnak.) A gyártó maga is azt hangsúlyozza, hogy az Autopilot nem teszi autonómmá a járműveket, és figyelmet követel meg a sofőröktől, hogy azok bármikor készek legyenek átvenni az irányítást. A Reuters riportja szerint azonban sem a Tesla, sem a GM nem nyilatkozott azonnal az IIHS által kiadott, amerikai járműtulajdonosokról szóló kutatásról.
A szervezet szerint ugyanakkor a Super Cruise reklámjai a hands-free vezérlési képességekre összpontosítanak, míg az Autopilot már nevében is az utasszállító repülőgépeken használt technológiát idézi, és azt sugallja, hogy a Tesla rendszere sokkal többre alkalmas, mint amennyire valójában képes. A ProPILOT Assist elnevezés viszont azt közvetíti, hogy ez tényleg egy segédfunkció, amelyik támogatja ugyan a vezetőt, de nem váltja ki a manuális kontrollt – mindez pedig a fent idézett statisztikákban is visszaköszön a Nissan rendszerének negyed akkor arányú felelőtlen felhasználásával.
Arról, hogy már a járműiparon belül is sokan tartják hosszú folyamatnak a teljes autonómia megvalósítását, itt írtunk részletesebben »
Acronis webinárium az AI-vezérelt kibertámadások kivédéséről
Csatlakozzon 2023. szeptember 26-án az Acronis és a RelNet Technológia Kft. közös szervezésű, exkluzív webináriumához, melynek témája a mesterséges intelligencia által vezérelt kibertámadások hatásainak kezelése lesz.
Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket
Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.
Kilátások az Dunától keletre – állás Gyöngyös városában
A munkalehetőségek terén az ország különböző régiói meglehetősen eltérő lehetőségeket kínálnak, mind mennyiségben, mind minőségben. Ebből a szempontból a legtöbb szó a Dunától keletre lévő területekről esik, ám természetesen itt is találhatók kedvező állás opciók.
Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész