A kilencedik alkalommal megrendezett Smart idei fókuszában a fintech, az 5G, az IoT, az önvezető autóipar, a mesterséges intelligencia, az automatizáció és az itthoni startupos környezet állt.
Itthon túlállamosított a startupos tőkepiac
Utóbbi kapcsán a résztvevők első kézből ismerhették meg a Barion, a Balabit és az AImotive történetét és eddigi tapasztalatait. A fizetési megoldást fejlesztő Barion 6 millió eurós (kétmilliárd forintos) kockázati tőkebefektetéshez jutott Csehországból, az önvezető autók területén aktív AImotive 38 millió dolláros (9,5 milliárd forint) tőkeinjekciót kapott az USA-ból, míg az ugyancsak amerikai One Identity 100 millió dollárért (25 milliárd forint) vásárolta fel az IT biztonsággal foglalkozó Balabitet.
A téma felvezetőjében Oszkó Péter, az Oxo Labs alapítója és vezetője kiemelte, hogy ma Magyarországon túlfinanszírozott startup-piacról beszélhetünk, ennek oka a túlhajtott állami szerep. Az állami tőke részesedése eléri a 75 százalékot. A túlfinanszírozás valójában veszélyt jelent a teljes ökoszisztéma szempontjából, mert torzítja a minőségi szelekciót. Kifogásolta, hogy az érdemi beruházások helyett pótcselekvésnek és zsákutcának minősíthető látványfejlesztések zajlanak.
A befektetési szakember nemzetközi összehasonlításban beszélt a hazai startup-kínálatról, elmondta, hogy a startup lét lényege az alkalmazkodás. Tévhit, hogy az egyedülálló tudás lenne ezeknek a vállalkozásoknak a valódi megkülönböztető jegye. Egy sikeres startup igazi versenyelőnye, ha képes akár többszöri bukás után is felállni és folytatni. Példaként a közösségi oldal fejlesztő Instagramot és a digitális játékgyáros Angry Birdsöt hozta fel, mindkét társaság a siker előtt sokszoros bukást is maga mögött tudhatott.
A hazai iskolákban nem vállalkozókat, hanem alkalmazottakat nevelnek
Tapasztalatai szerinti viszont bukásról itthon nem akar senki beszélni. pedig ebből lehet igazán tanulni, kellő motivációt adhat.
Illúzió, hogy Magyarország Európa startup-központja lenne, vagy a közeljövőben azzá válhatna – ezt már Simonyi Tamás, a KPMG Corporate Finance közép-kelet európai regionális vezetője állapította meg, az idén várható startupos tranzakciók apropóján.
A befektetési célú tőke túlkínálata világjelenség, ami - mármint a többlet - szerinte önmagában nem baj, csak akkor, ha nagyon kevés hozzá az érdemi tranzakciós lehetőség. Nálunk azonban évi 3-4-re tehető a jelentősebb tranzakciók száma, általában is kevés a tranzakcióra érett cég. Ezt a szakember a magyar oktatás hibás alapfelfogásával magyarázza. A magyar iskolákban ugyanis nem vállalkozókat, hanem alkalmazottakat nevelnek. Autodidakta módon viszont csak kevesen tudják egyébként kiváló ötleteiket piacra vinni.
"A mi feltalálóink inkább csak a technológiához értenek, az értékesítéshez, cégvezetéshez nem, feltalálásból pedig önmagában nem lehet pénzt keresni" – hangsúlyozta. Hozzátette még, hogy a sikeres startupok képesek csapatban dolgozni, ez nekünk nem nagyon megy.
A Microsoft együttműködik a Hiventuresszel
A téma kapcsán a konferencián jelentették be a Microsoft és a Hiventures együttműködési megállapodását, ami a szerződők szándéka szerint megkönnyítheti a hazai startupok működését. Az állami kockázatitőkealap-kezelő és a Microsoft közös célja a hazai startup ökoszisztéma támogatása és fellendítése, a magyar startupok régiós szintű pozícionálása. Ennek érdekében az együttműködésre lépők a vállalkozásokat dedikált ajánlatokkal, konzultációval és tréningekkel segítik.
Vass Gábor, a Microsoft régiós partnerfejlesztési igazgatója elmondta, hogy elsősorban olyan szoftverfejlesztő startupokat keresnek, akik Microsoft platformon szeretnék megvalósítani ötletüket. A redmondi szoftveróriás hazai leánycége már a kezdeti, prototípus-készítő szakaszban is partnerként tekint a startupokra. Ennek betudhatóan hozzáférést biztosít nem csupán a szoftveres megoldásokhoz, hanem a különböző szakmai felkészítőkhöz, tréningekhez és a cég kapcsolatrendszeréhez is.
Hosszú távon pedig a közös értékesítési program keretein belül támogatást nyújt az értékesítésben, üzletszerzésben is, úgy, hogy mindezért cserébe nem kér tulajdonrészt a támogatott startupból. A céljuk inkább az, hogy minél több induló, innovatív vállalkozás Microsoft-megoldásokra, például Azure-ra épüljön.
A facebookozás felér a drogfüggőséggel
A szakmai fórumon a startupok mellett szó esett az autózás jövőjéről és annak a városokra gyakorolt hatásáról. Szakértői előadás hangzott el a technológiához kapcsolódó függőségekről, amelyben megállapítást nyert, hogy a közösségi oldalak intenzív használata lényegében felér a drogfüggőséggel.
Több előadó is beszélt arról, hogyan változtatja meg az életünket az automatizáció és a mesterséges intelligencia. Pintér Róbert, az eNet kutatási igazgatója ennek kapcsán kiemelte, hogy megfelelő oktatás nélkül Magyarország csak a vesztese lehet a mesterséges intelligencia által hozott forradalomnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak