Hiába volt az egyik legnépszerűbb titkosított levelezőrendszer, a Lavabit is áldozatul esett a Snowden-ügy körüli felhajtásnak. 2013 augusztusában a rendszer fejlesztője és üzemeltető, Ladar Levinson bejelentette, hogy leállítja a 2008 óta futó szolgáltatást. A döntést azzal magyarázta, hogy az amerikai törvények miatt nem tudja garantálni a felhasználók adatainak titkosságát, hiszen akár a Lavabiten küldött levelek tartalmát is át kell adnia az amerikai hatóságoknak. A Lavabit vesztét konkrétan az okozhatta, hogy Edward Snowden is azt használta – mintegy 400 ezer emberrel együtt – titkosított levelezésre.
Persze nem csak a Lavabit zárt be. A különböző kommunikációs formákhoz titkosított csatornát biztosító Silent Circle is leállította emailszolgáltatását, és csak azokat a szolgáltatásait vitte tovább, nevezetesen a Silent Phone-t, a Silent Textet és a Silent Eyest, melyek végponti titkosítást használtak, és melyekről még metaadatokat sem tárolt a szolgáltató a szerverén.
A két – talán legnépszerűbb – szolgáltatás leállása után komoly űr keletkezett a piacon, melyet többen is próbáltak betömni. A leggyorsabban a hírhedt Kim Dotcom csapott le a lehetőségre, szinte azonnal bejelentette, hogy a Mega nevű tárhelyszolgáltatása mellé titkosított mailezési lehetősget is kínál, sőt az akkor igazolt vezérigazgató, Vikram Kumar azt nyilatkozta, hogy akár az end-to-end titkosítást is megoldják hozzá. Azóta sincs sok hír róla, ahogy a többi lehetséges póteszköz is meglehetősen gyorsan eltűnt a színről.
Nem élhetünk email nélkül
Bár az elmúlt két évben nagyot változott a világ, az email nem ment ki a divatból. Ha valaki a lehető legnagyobb biztonságra törekszik levelezéskor, vannak jó megoldások, de többségükkel, például a PKI (Pulic Key Infrastructure) technológiákkal, az a baj, hogy nehézkesek.
Mint most kiderült, Levinson a Lavabitet ugyan lelőtte, de a fejlesztést nem. A szolgáltatás így egy vadiúj alkalmazásként tért vissza, ami mögött at architektúra is modernebbé vált. Levinson a rendszer két fontos újdonságát emelte ki köszöntőjében: a DIME-t (Dark Internet Mail Environment) és a Magma-t.
A DIME biztosítja az automatizált, végponttól végpontig terjedő titkosítást. Eközben a metaadatok illetéktelen kezekbe kerülésének valószínűségét is minimalizálja. Az egyszerű kezelhetőség, és a titkosítási folyamat automatizálhatósága nagyon fontos a sikerhez, mert kevésbé riasztja el a felhasználót. A másik újdonság, a Magma pedig a DIME-támogatással bíró levelezőszerverek kialakítását teszi lehetővé.
Szintén fontos lépés Levinsonéktól, hogy a forráskódot is elérhetővé tették. Az open source könyvtárakkal és a hozzájuk adott parancssoros eszközökkel lényegében csak egy domain és egy szerver kell ahhoz, hogy valaki magának is csináljon a DIME támogatású levelezőszervert. Ez utóbbihoz persze több szakértelem kell, mint magához a levelezéshez
Három biztonsági szint közül válaszhatunk
A szolgáltatás három biztonsági szintet (megbízható, óvatos, paranoid) kínál, melyek a privát kulcsok kezelésében és tárolásában térnek el egymástól. A biztonsági szint azonban a kezelés nehézségére is kihat: minél magasabb szinten választunk, úgy lesz egyre bonyolultabb a folyamat.
A régi felhasználókat várják vissza: hozzáférhetnek a közel négy éve kényszerből elhagyott fiókjukhoz, melyet már frissítettek is az új fejlesztésekkel. Ezek a fiókok alapértelmezésben a legalacsonyabb, ún. trustful szintet kapják.
Levinsonék alkalmazásokkal is szeretnék kényelmesebbé tenni a szolgáltatást. Ezeket a tervek szerint minden fontosabb platformra elkészítik.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak