Újra elérhető a titkosított levelezést biztosító szolgáltatás. Újraindítását Donald Trump beiktatására időzítették Levinsonék.

Hiába volt az egyik legnépszerűbb titkosított levelezőrendszer, a Lavabit is áldozatul esett a Snowden-ügy körüli felhajtásnak. 2013 augusztusában a rendszer fejlesztője és üzemeltető, Ladar Levinson bejelentette, hogy leállítja a 2008 óta futó szolgáltatást. A döntést azzal magyarázta, hogy az amerikai törvények miatt nem tudja garantálni a felhasználók adatainak titkosságát, hiszen akár a Lavabiten küldött levelek tartalmát is át kell adnia az amerikai hatóságoknak. A Lavabit vesztét konkrétan az okozhatta, hogy Edward Snowden is azt használta – mintegy 400 ezer emberrel együtt – titkosított levelezésre.

Persze nem csak a Lavabit zárt be. A különböző kommunikációs formákhoz titkosított csatornát biztosító Silent Circle is leállította emailszolgáltatását, és csak azokat a szolgáltatásait vitte tovább, nevezetesen a Silent Phone-t, a Silent Textet és a Silent Eyest, melyek végponti titkosítást használtak, és melyekről még metaadatokat sem tárolt a szolgáltató a szerverén.

A két – talán legnépszerűbb – szolgáltatás leállása után komoly űr keletkezett a piacon, melyet többen is próbáltak betömni. A leggyorsabban a hírhedt Kim Dotcom csapott le a lehetőségre, szinte azonnal bejelentette, hogy a Mega nevű tárhelyszolgáltatása mellé titkosított mailezési lehetősget is kínál, sőt az akkor igazolt vezérigazgató, Vikram Kumar azt nyilatkozta, hogy akár az end-to-end titkosítást is megoldják hozzá. Azóta sincs sok hír róla, ahogy a többi lehetséges póteszköz is meglehetősen gyorsan eltűnt a színről.

Nem élhetünk email nélkül

Bár az elmúlt két évben nagyot változott a világ, az email nem ment ki a divatból. Ha valaki a lehető legnagyobb biztonságra törekszik levelezéskor, vannak jó megoldások, de többségükkel, például a PKI (Pulic Key Infrastructure) technológiákkal, az a baj, hogy nehézkesek.

Mint most kiderült, Levinson a Lavabitet ugyan lelőtte, de a fejlesztést nem. A szolgáltatás így egy vadiúj alkalmazásként tért vissza, ami mögött at architektúra is modernebbé vált. Levinson a rendszer két fontos újdonságát emelte ki köszöntőjében: a DIME-t (Dark Internet Mail Environment) és a Magma-t.

A DIME biztosítja az automatizált, végponttól végpontig terjedő titkosítást. Eközben a metaadatok illetéktelen kezekbe kerülésének valószínűségét is minimalizálja. Az egyszerű kezelhetőség, és a titkosítási folyamat automatizálhatósága nagyon fontos a sikerhez, mert kevésbé riasztja el a felhasználót. A másik újdonság, a Magma pedig a DIME-támogatással bíró levelezőszerverek kialakítását teszi lehetővé.

Szintén fontos lépés Levinsonéktól, hogy a forráskódot is elérhetővé tették. Az open source könyvtárakkal és a hozzájuk adott parancssoros eszközökkel lényegében csak egy domain és egy szerver kell ahhoz, hogy valaki magának is csináljon a DIME támogatású levelezőszervert. Ez utóbbihoz persze több szakértelem kell, mint magához a levelezéshez

Három biztonsági szint közül válaszhatunk

A szolgáltatás három biztonsági szintet (megbízható, óvatos, paranoid) kínál, melyek a privát kulcsok kezelésében és tárolásában térnek el egymástól. A biztonsági szint azonban a kezelés nehézségére is kihat: minél magasabb szinten választunk, úgy lesz egyre bonyolultabb a folyamat.

A régi felhasználókat várják vissza: hozzáférhetnek a közel négy éve kényszerből elhagyott fiókjukhoz, melyet már frissítettek is az új fejlesztésekkel. Ezek a fiókok alapértelmezésben a legalacsonyabb, ún. trustful szintet kapják.

Levinsonék alkalmazásokkal is szeretnék kényelmesebbé tenni a szolgáltatást. Ezeket a tervek szerint minden fontosabb platformra elkészítik.

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.