A Lavabit üzemeltetője nyílt levélben közölte: az amerikai jogi környezet miatt leállítja levelezőszolgáltatását. A Silent Circle is követte a példáját.
Bár olyan vélemények is voltak, mely szerint a döntés segít abban, hogy az amerikaiakat megvédjék az öngyilkos merénylőkkel szemben, mások úgy vélték, a világ más pontjára kell vinni a felhőszolgáltatásokat, ahol garantálják a személyes információk teljes biztonságát – nagyjából e két pont között mozogtak a netes reakciók, melyeket a Lavabit, majd annak hatására a piac egy sokkal jelentősebb szereplője, a Silent Circle e-mail szolgáltatásának felfüggesztése kiváltott.

A Hacker News hírmegosztón, ahol a hozzászólók értékelik is a híreket, valamint élénk beszélgetést folytatnak az egyes megosztott cikkekről, kiugróan magas értékelést kapott Ladar Levisonnak, a Lavabit üzemeltetőjének nyílt levele, amelyben bejelentette szolgáltatása leállítását. A lavinát többek között Edward Snowden indíthatta el azzal, hogy kiderült: a Lavabitnél volt postafiókja, és ezzel maga a szolgáltató is a kormányzat látókörébe került.



A Silent Circle két alapítója: Mike Janke (balra) és Phil Zimmermann: csak a titkosított device-to-device kommunikáció biztonságos

A kormányok mindet akarnak tudni Mindkét cég az amerikai jogi környezete miatt szüntette be a szolgáltatást. Egészen pontosan azért, mert nem tudták garantálni azt, ami a szolgáltatásuk lényege lett volna: a rendszerükön folytatott levelekhez a tartalom tulajdonosain kívül soha senki sem férhessen hozzá. Merthogy az amerikai kormány akkor is hozzáférhet.

A Silent Circle-nek – melynek elnöke és egyik alapítója az a Philip R. "Phil" Zimmermann, akinek a PGP-t (Pretty Good Privacy) köszönhetjük – amúgy állítólag igencsak jól ment a szekere. A TechCrunch szerint havonta több száz százalékkal nőtt a bevétele a cégnek, és komoly bővítéseket is terveztek. Ez is mutatja, óriási a kereslet az olyan szolgáltatásokra, amelyekben el lehet rejteni az amerikai kormány kíváncsi szemei elől információkat.

Ugyanakkor a cég csak a levelező szolgáltatását állítja le, az ugyanis értelemszerűen a cég szerverein tárolja a leveleket. Azokat a szolgáltatásait azonban továbbra is futtatja, melyek eszköztől eszközig titkosítva, mintegy peer-to-peer alapon működnek, és a szolgáltató a kommunikációra vonatkozó metaadatokat sem tárolja. Tehát továbbra is használható Silent Phone, Silent Text és a Silent Eyes (a tavasszal iOS-re kiadott csomagot a Bitport is bemutatta). A cég annak ellenére döntött a leállításról, hogy állítólag nem a kormányzat még nem kért tőle adatokat, de a szolgáltatás alkalmas célpontja lehet a kormányzat kémtevékenységének.

Adat menni külföld Arra mind a Silent Circle, mind pedig Ladar Levison felhívta a figyelmet, hogy az amerikai jogrendszer nem teszi lehetővé az ilyen jellegű szolgáltatásoknál a felhasználói adatok titkosságának biztosítását. Ahogy az a PRISM botrány kapcsán kiderült, a cégek kötelezhetők akár a levelek tartalmának a kiadására is minden olyan adattal egyetemben, amely alapján a felhasználó azonosítható.

Vita a titkosításról. Megvéd-e a lehallgatástól?
Az amerikai megfigyelési ügy margójára
Cégek, kémek, hallgatózók – a PRISM-botrány USA-tól Kínáig
Titkosított fájl- és üzenetküldés iOS-hez

A Silent Circle és a Lavabit bezárása mindenesetre rávilágít a felhőszolgáltatás-piac egy nagyon fontos elemére: a szolgáltató megbízhatóságának összetett problémakörére. Ugyanis nem csak a szolgáltatói szerződésben rögzített szolgáltatási szintek (SLA), az adatbiztonság, a katasztrófa utáni helyreállítás stb. fontos kérdés. Legalább ennyire fontos, hogy egy hatóság a tudtunk nélkül ne figyelhesse meg a kommunikációnkat, ne gyűjtsön rólunk adatokat.

Már a PRISM-projekt napvilágra kerülése után is sokan rebesgették: a botrány új megvilágításba fogja helyezni a felhőszolgáltatásokat. Ennek talán az első jele lehet az, ami most a két céggel történt. Ahogy Hacker News-on egy hozzászóló, aki szerint a Lavabit bezárást kikényszerítő jogrend semmivel sem jobb, mint amilyen a kommunista országokban volt, meg is fogalmazta: ezek után ki akar hosting szolgáltatást működtetni az USA-ban? És miért nem inkább Hongkongban, Szingapúrban vagy épp Új-Zélandon?

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.