Az IDC friss elemzése szerint az elkövetkező nagyjából másfél évben sok jóra nem számíthatnak a PC-k és tabletek gyártói.

Az már az év első felében is sejthető volt, hogy az emberek többsége nem most rohan új laptopot, esetleg táblagépet venni. Az elszabadult infláció, a világgazdasági folyamatokat lassító logisztikai, ellátásbeli és politikai problémák ugyanakkor nem csak a magánszférát intik óvatosságra, de féket rakna a(z ön)kormányzati és céges költésekre is.

Az IDC nemrégiben megjelentetett elemzése a PC-k és tabletek alkotta együttes szegmensben vizsgálta, mit hozhat a közeljövő. Az amerikai piackutató számítsai szerint "viharos idők" várnak a szállítókra. A személyi számítógépek esetében idén 12,8 százalékkal eshet a kereslet (ez bő 305 millió eladott eszközt jelent), míg a táblagépeknél enyhébb 6,8 százalékos zsugorodást kalkulálnak a szakértők (közel 157 millió darab).

Érdemes megjegyezni, hogy az IDC alig több mint két hónappal ezelőtt mindkét szektor esetében 9-9,5 százalék körüli visszaesést jósolt idénre. Azaz a tabletek kicsit jobb, a PC-k pedig lényegesen rosszabb helyzetbe kerültek az azóta beérkezett adatok alapján.

Tovább sötétíti a képet, hogy jövőre sem fonják majd kolbászból a kerítést. Az elemzés szerint 2023-ban ugyan lassul a visszaesés üteme, ám a piaci torta így is tovább fog zsugorodni: a jelenlegi számítások alapján 2,6 százalékkal. Innentől viszont már jobb adatok sorakoznak. A piackutató a 2022-2026-os időszak egészére átlagosan 0,8 százalékos növekedést prognosztizál. 2024-től fogva tehát újra emelkedni kezdenek az értékesítési mutatók.

 

PC-s és tabletes értékesítés az elkövetkező években vásárlói szegmensek szerint (forrás: IDC)

 

Az IDC kutatási vezetője igyekezett meglátni a pozitívumot a pocsék számokban. Jitesh Ubrani kommentárjában kiemelte, hogy bár a kereslet gyenge, ám a szállítási mennyiség így is a járvány előtti értékesítési szintek felett marad. Hosszabb távon a keresletet a lassú gazdasági fellendülés fogja hajtani a vállalatok hardverfrissítésével kombinálva, mivel a Windows 10 támogatása a végéhez közeledik. És bár az iskolákra jelenleg nem jellemző az új eszközök vásárlása, az oktatási célú telepítések és a hibrid munkavégzés elterjedése várhatóan további megrendeléseket generál majd a piacon az elkövetkező években.

Konzumer tech

Európai módra kötik gúzsba a Google-t az Epic-per következményeként

Az amerikai bírói végzés értelmében a Google nem kötheti röghöz az androidos alkalmazásfejlesztőket. Mindez hasonló helyzetet teremt a tengerentúlon, mint amire Európában már rászorították a monopolhelyzetben lévő platformokat.
 
A régi támadási vektorok megújulnak, és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.