Kevésbé értelmesnek látjuk a munkánkat, és úgy érezzük, hogy a robotok csökkentik az autonómiánkat.

A cégek többsége versenyképessége növelésének lehetőségét látja a robotok bevezetésében. Egy friss tanulmány azonban most arra figyelmeztet, hogy a robotizációnak vannak hatékonyságromboló következményei is.

Egy a pandémia előtt végzett kutatás szerint a hazai gyártóipar szereplőinek többsége komoly reményeket fűzött a robotok bevezetéséhez. Közel háromnegyedük költségcsökkentést, kb. 70 százalékuk a versenyképesség és a termelékenység javulását növelését várta a lépéstől. A döntéshozók hajlamosak inkább a pozitív hatásokat hangsúlyozni, miközben az elmúlt évek kutatásaiból negatív hatások is kirajzolódnak.

A holland Groningeni Egyetem és az amerikai Colorado Állami Egyetem kutatói a Research Policy című folyóiratban publikált tanulmányukban kimutatták: a robotok csökkentik a dolgozók motiváltságát, és well-beingjét (jólét-érzését). A kutatás szerint a robotok alkalmazása jelentős mentális terhet ró azokra, akik mechanikus, repetitív munkát végeznek a gépekkel együttműködve. (A robotok iránytóinál és a nem rutinszerű munkát végzőknél nem vagy csak kis mértékben mutatható ki ez a negatív hatás.)

A kutatók elsősorban azt akarták megmérni, hogyan hat a robotizáció a munka értelmességére, azaz a robotok mellé kerülő munkavállalók mennyire tartják értékesnek, jelentősnek vagy célszerűnek a munkájukat, valamint hogyan módosítja a szociális hálózatukat, autonómiájukat, kompetenciáik önértékelését az új helyzet.

Ehhez újra elemeztek régebbi európai robotizációval kapcsolatos munkavállalói felméréseket 2010-ből, 2015-ből és 2021-ből, majd az eredményeket összevetették azzal, hogy ágazatonként hogyan változott 2010 és 2021 között a 10 ezer munkavállalóra jutó robotok száma.

Ami nyilvánvaló, és ami nem

Az nem különösebb újdonság, hogy a robotok alkalmazása az üzemekben csökkentheti az emberi interakciókat, ami rombolja a munkakapcsolatokat (és azok minden továbbgyűrűző pozitív hatását). Csökkentheti a kreatív problémamegoldás szükségességét, fölöslegessé teszi a korábban kifejlesztett készségeket. De legnagyobb veszteség a dolgozók számára, hogy csökken az autonómiájuk, hiszen lényegében a háttérben algoritmusok döntenek a feladatok végrehajtásáról.

Valószínűleg az sem okoz meglepetést, hogy a legtöbben a robotizációnak azt a következményét pozitívan élik meg, hogy a robotok kiváltják az unalmas, repetitív vagy veszélyes feladat elvégzését (pl. a katasztrófavédelem területén: túlélők keresése, romok felderítése, robbanószerkezetek hatástalanítása stb.).

Az azonban már jelentős újdonság, hogy sikerült számszerűsíteni a negatív hatásokat. A szerzők szerint amikor egy munkahelyen duplázódik a robotok súlya a folyamatokban, az alkalmazottak munkájuk értelmességét 0,9 százalékkal alacsonyabbra értékelik, valamint 1 százalékkal csökken az autonómiaérzetük is. Ez önmagában talán nem jelentős szám, de figyelembe kell venni, hogy a mintákban szereplő összes iparágban a robotizáció szintje átlagosan közel négyszeresére nőtt 2005 és 2020 között, de vannak extrém esetek is: a bányászatban például 26-szoros volt a növekedés.

A tanulmány szerint érzékenyen érintett az autóipar, ahol nagyon sok, viszonylag képzett embert foglalkoztattak, ám az utóbbi évtizedben rendkívül gyorsan nő a robotok száma. Hasonló helyzet kezd kialakulni az élelmiszer- és italiparban is. Ha utóbbi felzárkózna az autóiparhoz robotizáltságban, akkor a szektorban dolgozók 6,8 százalékkal tartanák kevésbé értelmesnek a munkájukat, és 7,5 százalékos autonómiacsökkenést élének meg. Mindennek természetesen vannak üzleti hatásai is: nagyobb fluktuáció, csökkenő termelékenység, növekvő belső feszültségek stb.

Ezt lehet ellensúlyozni, például azzal, ha a munkavállalók irányítási jogokat kapnak a robotokhoz. Ehhez azonban a dolgozók folyamatos belső fejlesztésére van szükség.

Közösség & HR

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.