Gondolta volna, hogy az okoshangszórókból indul el az otthoni robotok forradalma? Az Amazon éppen ezen dolgozik.

Az Amazon régóta ismert és megkerülhetetlen online kiskereskedelmi platform, de tíz évvel ezelőtt a legtöbben nem gondolták volna, hogy idővel egészen más területen veti meg a lábát és lesz piacvezető, sőt trenddiktáló. Pedig éppen egy évtizede mutatkozott be a Kindle, amivel túlzás nélkül megreformálta a digitális könyvfogyasztási szokásokat Jeff Bezos cége, és indult el a vállalat egy másik úton.

Ennek az útnak volt a következő állomása a négy évvel ezelőtt megjelent Echo, a vállalat digitális személyi asszisztense. Az okoshangszórónak titulált eszköz a mindennapi életben segíti a(z angol nyelvet beszélő) felhasználókat: fontos eseményekre figyelmeztet, igény szerint zenét játszik, találkozókat szervez, időjárást jelent és így tovább.

Napjainkban pedig újabb lépést tesz az Amazon afelé, hogy végérvényesen átvegye az emberek nappalija felett az uralmat. Kiderült, hogy az Echót továbbfejlesztve olyan autonóm egységen dolgozik a vállalat, ami a mindennapi életet hivatott megkönnyíteni.

Vesta

A számítási felhő szolgáltatásokat szintén kínáló Amazon titkos tervéről hullott le a lepel, amikor a Bloomberg beszámolt arról a házi robotról, melyet Vesta névre kereszteltek el. A római istennőről elnevezett eszköz Gregg Zehr, az Amazon Lab126 hardverkutató és fejlesztő részlegének vezetése alatt ölt formát. A Lab126 felel egyébként a már említett Echo okoshangszórók, a Fire TV set top boxok, Fire tabletek és a nem túl sikeres Fire Phone okostelefon létrehozásáért is.

Visszatérve a Vestához: a projekt pár éve indult, de csak idén került igazán felfutó ágba. A fejlesztéshez közeli források szerint gyors tempóban bővült az év első pár hónapjában a csapat, többek között szoftverfejlesztő mérnököket, robotikában jártas szakembereket, szenzorokkal bánni tudó embereket keres az Amazon.

Még az Apple-nél korábban vezető pozícióban dolgozó Max Paley is csatlakozott a kutatógárdához, elvállalva a számítógépes látás fejlesztésének vezetését. Segítségükkel még az idei év végén, a karácsonyi időszakra megjelenhet a termék, a jövő év elejére pedig tömegesen is elérhetővé válhat az Egyesült Államokban.

Ha minden jól megy. Ahogy más vállalatok fejlesztőrészlegénél (például az Intel okosszemüveggel foglalkozó divíziójánál), úgy az Amazonnál is történhetnek olyan változások, amik egyes projekteket parkolópályára kényszerítenek, vagy akár végleg törölnek. Egyelőre azonban hivatalos információ nincsen, az Amazon egyik szóvivője az értesülések valóságtartalmát feszegető újságírói kérdéseket azzal hessegette el, hogy pletykákat és spekulációkat nem kívánnak kommentálni.

Házi kedvenc vs. raktári munkás

Mivel viszonylag keveset lehet tudni a Vestáról, egyelőre az sem ismert, hogy milyen feladatok végrehajtására lehet képes. A tűzhöz közeli források szerint egyfajta mobil Alexát kell elképzelni, ami mindazt tudja, amit az Amazon digitális személyi asszisztense, emellett pedig még szabadon jár az otthonban, ledobva a helyhez kötöttség láncait.

A robot prototípusa fejlett kamerákkal és számítógépes látást biztosító szoftverrel bír, így önvezető autóhoz hasonlóan, autonóm módon képes navigálni az otthoni környezetben. Nincs azonban összefüggésben a vállalat Massachusettsben és Németországban székelő Amazon Robotics részleg által tervezett robotokkal, melyeket a vállalat raktárai számára gyártanak. Az áruk mozgatására fejlesztett autonóm egységeket eredetileg egyébként a Kiva Sytems állította elő, melyet az Amazon még 2012-ben vásárolt fel 775 millió dollárért.

Visszatérve a konzumer robotok világába, a Research and Markets becslése szerint idén 5,4 milliárd dolláros piacot jelent majd ez a szegmens. Öt évvel később közel háromszorosára fog hízni: feltételezések szerint 2023-ra már egy nagyjából 15 milliárd dollárt érő területen harcolnak egymással a piac szereplői.

Indul a robotrabszolga-forradalom?

A domesztikált robotok ígérete már évtizedek óta lázban tartja az érdeklődőket és/vagy sci-fi rajongókat. Őszinte bánatukra eddig minden hasonló próbálkozás kudarcra volt ítéltetve, a technológia elmaradottsága és a magas ár miatt.

Az első, említésre méltó kísérlet Nolan Bushnell, az Atari alapítójának aktív közreműködésével zajlott. Az 1983-ban, Topo Robot néven bemutatott, közel egy méter magas, hóember formájú egységet egy Apple II számítógép vezérelte, de nem sok mindenre volt képes, így nem meglepő módon üzleti kudarc lett belőle.

Az azóta eltelt évek során az emberekkel szorosan együttműködő robotok területén a kisebb-nagyobb sikerek ellenére csupán egy robot volt képes igazán nagyot alakítani (bár a cobotok szegmense éppen most van felfutóban). Az iRobot-féle Roomba otthoni porszívót hamar megkedvelték az emberek, hiszen munkáját láthatatlanul végezve tartja tisztán a lakások padlóit a kis autonóm egység. 2002-es bemutatkozása óta már több mint 20 millió példányt adtak el belőle, és akkor ebbe még nem is számoltuk bele a kínai (és egyéb) klónokat.

Az Amazon kezében a siker kulcsa

Hogyan lehet, hogy nem egy klasszikus IT-vállalat, hanem az Amazon robbanthatja ki a forradalmat ezen a téren? Nos, a vállalatnak egyrészt az Apple-hez és a Microsofthoz mérhető anyagi erőforrások állnak rendelkezésére (nem véletlen, hogy Jeff Bezos a világ leggazdagabb embere). Másrészt pedig a kapcsolódó területeken – számítógépes látás, kamerák, mesterséges intelligencia, hangfelismerés – már jó néhány éves tapasztalattal rendelkezik az Echo révén.

A technika fejlettsége tehát elérte azt a szintet, ami már kellően ügyessé teheti ezeket az eszközöket. Az Amazon ráadásul hajlamos nyomott áron forgalomba hozni termékeit (ahogyan azt tette a Kindle és az Echo esetében is), felismerve azt, hogy a vállalathoz láncolt felhasználók végső soron többet hoznak a konyhára a megnövekedett vásárlási kedv kapcsán.

Vagyis látszólag minden adott ahhoz, hogy a világ fejlettebbik részén belátható időn belül elinduljon az otthoni robotok térhódítása.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.