A Facebook jegyzetek funkció segítségével készítenek hitelesnek tűnő szerzői jogi figyelmeztetéseket, hogy aztán innen lőjék át a felhasználókat az adathalász oldalakra.

Októberben éppen a pénzügyi vonatkozású online csalásokkal kapcsolatban számoltunk be egy friss felmérés eredményeiről, amely szerint az Egyesült Államokban tavaly már a teljes lakosság 10 százaléka esett áldozatul valamilyen trükknek. Ebből kiderült, hogy a csalók az eladókat és a vevőket közvetlenül összekötő szolgáltatásokat felhasználva érik el a legjobb eredményeket, ahol ötből négyen reagálnak a scam üzenetekre, közülük pedig minden második felhasználó el is szenved valamekkora kárt az akció végén. A kutatás alapján majdnem ugyanilyen hatékonyak a technológiai támogatással kapcsolatos csalások is, köztük az ügyesen megszerkesztett figyelmeztető levelekkel.

A Business Insider riportja egy hasonló trükköt mutat be, amely ráadásul nem egy Facebookot imitáló oldalon próbálja átverni az áldozatokat, hanem magát a Facebookot használja: ezzel sikeresen elaltathatja még azok gyanúját is, akik elsőre gyanúsnak találnák az üzenetet. A csalók itt a Facebook Notes (Jegyzetek) funkciójával operálnak, amit még a rendszeres felhasználók sem feltétlenül ismernek, pedig mindenkinek a rendelkezésére áll. A dolog azért különösen érdekes, mert itt a szolgáltató saját termékét is alkalmazzák, hogy becsapják a közösségi hálózat felhasználóit, ami jól érzékelteti, hogy mennyire folyamatos és változatos a techcégek és a bűnözők közötti küzdelem.

A facebookos üzenet tényleg a Facebookról jön

A lap munkatársai első kézből számolhattak be a módszerről, mivel az adathalászok náluk is próbálkoztak. Ennek alapján a felhasználó egy értesítést kap a Facebookról, amelyben saját oldalával kapcsolatban valamilyen pontosabban meg nem határozott szerzői jogi kifogásra hívják fel a figyelmét. Az üzenet megfogalmazása szerint az illető olyan tartalmat posztolt, amelyet egy meg nem nevezett harmadik fél jogsértőnek jelölt, és felmerült a gyanú, hogy a célpontnak nincs felhatalmazása azt annak a cégnek, szervezetnek vagy személynek a képviseletére, akit vagy amit a szóban forgó Facebook-profil reprezentál, így szükség van az azonosságának megerősítésére.

Mivel az üzenet valóban a Facebookra visz a meglehetősen általános "Policy Issues" szerző alatt, a leendő áldozat meggyőződhet róla, hogy nem egy kamu oldalra irányították: látja, hogy be van jelentkezve a Facebookra, amennyiben pedig nincs tisztában a jegyzetek funkció működésével, azt is simán elhiheti, hogy valóban a hálózat üzemeltetőjétől kapott valamilyen hivatalos értesítést. A levélben vázolt felllebbezési folyamat ezután egy másik hivatkozással folytatódik, amely azonban már egy rövidített bit.ly linken keresztül visz a kinézetében rendben lévő, a címét tekintve azpnban több mint gyanús facebook.com.fbmailcopyrights.com oldalra:
 

forrás: businessinsider.com


A felhasználónak itt meg kell adnia egy nagy csomó adatát, így a nevét, az FB-oldal nevét vagy az email-címét is; a jelszót azonban nem kérik el, csak a legutolsó lépésben, egy szintén hitelesnek tűnő biztonsági promptban, amire elvileg a forma beküldéséhez szolgáló megerősítéshez van szükség. Természetesen aki még ezt is végrehajtja, annak a facebookos belépése egyenesen elröppen a csalók kezébe, és a következményeket sok esetben súlyosbítja az az általános jelenség, hogy a felhasználók jelentős része ugyanazokat a belépési kulcsokat használja más szolgáltatásokhoz is. A többfaktoros hitelesítés vagy az URL-ek ellenőrzése persze sokat segít, de ez sem jellemző mindenkire.
 

forrás: businessinsider.com


A Facebook szóvivője a Business Insider kérdésére válaszolva elmondta, hogy időközben elérhetetlenné tették a félrevezető értesítés mögött álló oldalt, ami azonban nem jelenti, hogy ugyanígy nem próbálkozhat meg valaki más címekkel. A közösségi hálózat a mostani tájékoztatásban is arra ösztönzi minden felhasználóját, hogy jelentsék be a gyanúsnak tartott leveleket vagy üzeneteket, és soha, semmilyen indokkal ne adják meg online csatornákon a facebookos belépési adataikat. A társaság az adathalász technikákkal és a megfelelő intézkedésekkel kapcsolatban a facebook.com/help/phishing oldalon nyújt bővebb tájékoztatást felhasználóinak.

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.