10 dollárt rádobott részvényenkénti 70 dolláros ajánlatára a Broadcom, így már 120 milliárdnál jár a vételár. Az ügylet az adósságok átvállalásával együtt a 145 milliárdot is elérheti.

Újabb fordulóhoz ért a két félvezetőipari óriás, az 1991-ben alapított Broadcom és a hat évvel idősebb Qualcomm egyesülési története. Tavaly ősszel a Broadcom minden idők legnagyobb iparági ajánlatát tette: részvényenként 70 dollárt – 60-at készpénzben, 10 dollárt pedig részvényekben –, összesen 105 milliárd dollárt kínált a Qualcommért. Már ez az összeg is minden eddigi felvásárlást überelt volna – a korábbi csúcstartó a Dell-EMC fúzió, melyben a Dell 67 milliárd dollárt fizetett az EMC-ért –, de mivel a Qualcomm elutasította az első ajánlatot, a Broadcom tovább srófolt az áron.

A javítás érthető. A Qualcomm igazgatótanácsának vezetője, Paul Jacobs már akkor finomat utalt arra, hogy nem a felvásárlással, hanem a kínált árral van bajuk. Jacobs szerint ugyanis a Broadcom alábecsülte a vállalat mobiltechnológiában elért piacvezető pozícióját és a jövőbeni növekedés lehetőségeit.

Újabb mézréteg: részvényenként plusz 10 dollár

A Reuters értesülése szerint a Broadcom értett a szóból, és most már hajlandó részvényenként 80-82 dollár közötti összeget is kifizetni a konkurens félvezetőgyártóért. Ez azt jelenti, hogy az ajánlat elérheti a 120 millió dollárt, valamint a Qualcomm adósságainak átvállalását (azzal együtt jönne ki 145 milliárdra az ajánlat.) Hock Tan, a Broadcom elnök-vezérigazgatója, többször is hangsúlyozta, kifejezetten korrekt üzletre törekszenek, még arról is letettek, hogy számukra kedvező változásokat eszközöljenek a Qualcomm igazgatótanácsában.

A Financial Times értesülései szerint a Qualcomm vezetésében egyre többen hajlanának az ajánlat elfogadására – erre egyébként már korábban is utaltak a Broadcomnál.

A Qualcomm eddig azzal utasította el a felvásárlási ajánlatot, hogy a peres kérdések – például az Apple-lel – viszonylag gyorsan lezárhatók, a piaci kilátások pedig nagyon jók, mivel az 5G technológia óriási lehetőségeket biztosít számára. A Qualcomm maga is épp egy felvásárlás lezárásának kellős közepén van, az NXP Semiconductors felvásárlását a legtöbb szabályozó hatóság jóváhagyta, a cégek már csak a kínai rábólintásra várnak.

Ami a peres ügyeket illeti, abból a Qualcommnál nincs hiány: Kínában is kiróttak rá egy egymilliárdos büntetést, a dél-koreai hatóságok pedig 850 milliót dollárra büntették a céget – mindkét esetben erőfölénnyel való visszaélés miatt. Ezek a perek viszont fajsúlyossá tehetik a Qualcomm másik érvét a felvásárlással szemben, hogy a szabályozó hatóságok nem fogják jóváhagyni a cégegyesítést.

A Broadcom magabiztos

A Broadcom úgy számol, hogy az ajánlat elfogadása esetén 12 hónap alatt le lehetne zárni a két cég összefésülését. Ezzel szemben a Qualcomm szkeptikusabb, szerintük legalább másfél év kellene ehhez.

A Broadcom ugyanakkor a szabályzó hatóságok vétójától sem tart, erre utal, hogy a Reuters értesülése szerint a szokásos 3-4 százalékánál magasabb bánatpénzt is hajlandó fizetni abban az esetben, ha a felvásárlás meghiúsulna.

A két cég egyesülésével a világ harmadik legnagyobb félvezetőipari gyártója jönne létre, melyet csak az Intel és Samsung előzne meg az éves bevételt tekintve. Létszámban is jelentősen megnőne a szervezet, bár valószínűleg a párhuzamosságok megszüntetése komoly karcsúsítással is járna: jelenleg a Qualcommnak mintegy 30 ezer alkalmazottja van, míg a Broadcom 16 ezer embert foglalkoztat annak ellenére, hogy a két vezető fabless – azaz a gyártást kiszervezéssel megoldó – févezetőipari szereplőről van szó.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.