Újabb fordulóhoz ért a két félvezetőipari óriás, az 1991-ben alapított Broadcom és a hat évvel idősebb Qualcomm egyesülési története. Tavaly ősszel a Broadcom minden idők legnagyobb iparági ajánlatát tette: részvényenként 70 dollárt – 60-at készpénzben, 10 dollárt pedig részvényekben –, összesen 105 milliárd dollárt kínált a Qualcommért. Már ez az összeg is minden eddigi felvásárlást überelt volna – a korábbi csúcstartó a Dell-EMC fúzió, melyben a Dell 67 milliárd dollárt fizetett az EMC-ért –, de mivel a Qualcomm elutasította az első ajánlatot, a Broadcom tovább srófolt az áron.
A javítás érthető. A Qualcomm igazgatótanácsának vezetője, Paul Jacobs már akkor finomat utalt arra, hogy nem a felvásárlással, hanem a kínált árral van bajuk. Jacobs szerint ugyanis a Broadcom alábecsülte a vállalat mobiltechnológiában elért piacvezető pozícióját és a jövőbeni növekedés lehetőségeit.
Újabb mézréteg: részvényenként plusz 10 dollár
A Reuters értesülése szerint a Broadcom értett a szóból, és most már hajlandó részvényenként 80-82 dollár közötti összeget is kifizetni a konkurens félvezetőgyártóért. Ez azt jelenti, hogy az ajánlat elérheti a 120 millió dollárt, valamint a Qualcomm adósságainak átvállalását (azzal együtt jönne ki 145 milliárdra az ajánlat.) Hock Tan, a Broadcom elnök-vezérigazgatója, többször is hangsúlyozta, kifejezetten korrekt üzletre törekszenek, még arról is letettek, hogy számukra kedvező változásokat eszközöljenek a Qualcomm igazgatótanácsában.
A Financial Times értesülései szerint a Qualcomm vezetésében egyre többen hajlanának az ajánlat elfogadására – erre egyébként már korábban is utaltak a Broadcomnál.
A Qualcomm eddig azzal utasította el a felvásárlási ajánlatot, hogy a peres kérdések – például az Apple-lel – viszonylag gyorsan lezárhatók, a piaci kilátások pedig nagyon jók, mivel az 5G technológia óriási lehetőségeket biztosít számára. A Qualcomm maga is épp egy felvásárlás lezárásának kellős közepén van, az NXP Semiconductors felvásárlását a legtöbb szabályozó hatóság jóváhagyta, a cégek már csak a kínai rábólintásra várnak.
Ami a peres ügyeket illeti, abból a Qualcommnál nincs hiány: Kínában is kiróttak rá egy egymilliárdos büntetést, a dél-koreai hatóságok pedig 850 milliót dollárra büntették a céget – mindkét esetben erőfölénnyel való visszaélés miatt. Ezek a perek viszont fajsúlyossá tehetik a Qualcomm másik érvét a felvásárlással szemben, hogy a szabályozó hatóságok nem fogják jóváhagyni a cégegyesítést.
A Broadcom magabiztos
A Broadcom úgy számol, hogy az ajánlat elfogadása esetén 12 hónap alatt le lehetne zárni a két cég összefésülését. Ezzel szemben a Qualcomm szkeptikusabb, szerintük legalább másfél év kellene ehhez.
A Broadcom ugyanakkor a szabályzó hatóságok vétójától sem tart, erre utal, hogy a Reuters értesülése szerint a szokásos 3-4 százalékánál magasabb bánatpénzt is hajlandó fizetni abban az esetben, ha a felvásárlás meghiúsulna.
A két cég egyesülésével a világ harmadik legnagyobb félvezetőipari gyártója jönne létre, melyet csak az Intel és Samsung előzne meg az éves bevételt tekintve. Létszámban is jelentősen megnőne a szervezet, bár valószínűleg a párhuzamosságok megszüntetése komoly karcsúsítással is járna: jelenleg a Qualcommnak mintegy 30 ezer alkalmazottja van, míg a Broadcom 16 ezer embert foglalkoztat annak ellenére, hogy a két vezető fabless – azaz a gyártást kiszervezéssel megoldó – févezetőipari szereplőről van szó.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak