Az öreg kontinensen szigorúan vett antitröszt vádak az Apple-re sem vetnek jó fényt.

A Financial Times értesülései szerint a mai napon sok milliós büntetést fog az Európai Bizottság a mobilchipfejlesztő nyakába varrni. Nem kispályázik az EB, hiszen az eljárás alá vont vállalat éves bevételének akár 10 százalékáig is terjedhet a bírság mértéke. A Qualcomm 2017-es eredménye 22 milliárd dollár volt, tehát a büntetés megközelítheti a 2 milliárd eurót is.

Európa megvámolná a renitenst

Azzal vádolják az Európai Bizottság szabályozói a céget, hogy az megsértette az EU antitröszt törvényeit. Eszerint azért fizetett az Apple számára, hogy az csak a Qualcomm bizonyos chipjeit használja fel iPhone-jaiban, más, a mobilkommunikációs iparágban érintett cégek hasonló funkcionalitást biztosító termékeiből ne vásároljon, és ne építesse azokat be mobil készülékeibe kínai partnereivel.

Tulajdonképpen piaci erőfölényével élt vissza a perbe fogott vállalat. A mobil lapkák legnagyobb beszállítójaként a Qualcomm néhány, a területen létfontosságúnak számító eljárást szabadalmi oltalom alá helyeztetett. Elsősorban az eszközök mobilhálózatokra való csatlakozásának módjának levédetése okoz gondot a többieknek. Ez persze jó hatással van a Qualcomm bevételeire, melynek jelentős része származik technológiáinak licenceléséből.

Míg a szellemi tulajdon védelme fontos érték a fejlett gazdaságban, a domináns pozícióban levő vállalatok piaci erőfölénnyel való visszaélése már torzítja a szabad piacot. Az EB úgy látja, az elmúlt években egyre inkább ebbe az irányba mozdult el a Qualcomm. És nincsen egyedül az Európai Bizottság, a világ számos más részén szintén vagy zajlanak hasonló eljárások, vagy már meg is büntették a céget.

Nem zörög a haraszt...

Nem csak az öreg kontinens szabályozó testületének "szemét szúrja" a chipgyártó trösztellenes tevékenysége, hanem legnagyobb kereskedelmi partnerét, az Apple-t is. A két vállalat már tavaly január óta jogi síkon csatározik egymással. Mint írtuk, az alacsony licencköltségekért cserébe kizárólagosságot követelt a Qualcomm az almás vállalattól, ezt a kitétel viszont annyira korlátozta a Tim Cook vezette céget, hogy végül jogi segítséget vettek igénybe.

A helyzet ráadásul eszkalálódott. Az Apple a licencdíjak további fizetésének elutasítása mellett döntött, mert úgy vélte, hogy beszállítója piactorzítóan sokat kér el szabadalmai használatáért. Monopol helyzetet hoz létre a Qualcomm – állította az USA Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (Federal Trade Commission, FTC) tavaly tavasszal, és erre hivatkozva kedden jogi eljárást is kezdeményezett az Egyesült Államokban. Az FTC úgy vélte, hogy a Qualcomm "no license, no chips" politikája nem csak az Apple esetében jelent negatív gazdasági magatartást; az összes mobilpiaci szereplő számára komoly tehertételnek számít.

Ez vezetett tehát oda, hogy az Apple először egymilliárd dolláros pert jelentett be, majd – arra hivatkozva, hogy a Qualcomm túl magas licencdíjakat kér – megtagadta a beszállítójának való fizetést. Ez ellen persze utóbbi azonnal élesen kikelt, azt állítva, hogy az Apple nem tartja be korábbi megállapodásukat. Sőt, még azzal is megfenyegette partnerét, hogy a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságot (International Trade Commission, ITC) felkéri az iPhone-ok USA-ba való behozatalának tiltására.

A fentiekhez hasonló eljárás indult a chipgyártóval szemben Kínában is, ahol végül közel 1 milliárd dollárnyi büntetés megfizetésével szabadult a vállalat. Ugyanígy járt Dél-Koreában is, itt a helyi antitröszt törvények betartását számon kérő Fair Trade Commission 850 millió dolláros büntetésének kellett eleget tennie.

Ellenséges felvásárlás

Mindeközben a Qualcomm kénytelen megbirkózni az ellene irányuló felvásárlási kísérlettel is. Amint arról tavaly novemberben írtunk, minden idők legnagyobb akvizíciója jöhetett volna létre a techvilágban, ha a cégvezetés elfogadja a Broadcom ajánlatát. Utóbbi 105 milliárd dollárt kínált fel a teljes vállalatért, ám a nem kívánt lánykérést elutasították.

Nem hagyta annyiban azonban a Broadcom a dolgot, és ellenséges felvásárlásba kezdett. Ahelyett, hogy a cégvezetéssel megállapodva próbált volna újabb köröket futni a tervezett akvizíció kapcsán, a részvényeseket kereste fel, a papírok jelenlegi értékénél magasabb ajánlatot téve számukra. Éppen ezért a Qualcomm levelében arra hívta fel a tulajdonosok figyelmét, hogy utasítsák vissza a szabályozói és nemzetbiztonsági szemszögből is kockázatos ajánlat elfogadását.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.