A múlt heti EMC-pletykák igaznak bizonyultak. Nagyjából 67 milliárd dollárért ezúttal a kis hal ette meg a nagyot.

A nagyobb szabású, éppen ezért kevésbé reális forgatókönyv látszik megvalósulni az EMC-vel kapcsolatban múlt héten szárnyra kapott pletykák közül. A Dell ma hivatalosan bejelentette, hogy egy összetett, nagyjából 67 milliárd dollár értékű tranzakció keretében magába olvasztja az EMC-t. Az üzlet lezárására valószínűleg 2017-ig kell várni, már amennyiben minden fontos szereplő rábólint az összeolvadásra.

Kicsi a Dell, de éhes

A Dell két évvel ezelőtt vonult vissza a tőzsdétől és került magántulajdonba az alapító-vezető Michael Dell aktív közreműködésével. Az akkori üzlethez nagyjából 25 milliárd dollárt kellett mozgósítani, és mivel az azóta eltelt időben nem nőtt a vállalat értéke a többszörösére, így a mostani szituáció egyértelműen a kis hal megeszi a nagyot esete.

A vállalat honlapján nyilvánosságra hozott közleményből a tranzakció pontos részletei nem derülnek ki, de az biztos, hogy jelentős adósságot kell hátára vennie a cégnek. Az "EMC-föderáció" nagy része Dell logóra vált, ám az eddig is jelentős önállósággal bíró VMware megmarad külön, tőzsdei vállalatnak. A várhatóan 2017 elejére lezáruló folyamat végén a VMware kivételével a teljes portfóliót Michael Dell fogja irányítani egyetlen hatalmas, magánkézben lévő technológiai vállalatként.

Ha valóban létrejön a EMC igazgatótanácsának jóváhagyását bíró megállapodás, akkor a világ legnagyobb, tisztán technológiai vállalatokat érintő egyesülésére kerülhet sor. Ehhez azonban még a részvényesek és a versenyjogi hatóságok beleegyezését is meg kell szerezni, márpedig egyik sem garantált. Kérdéses például, hogy az EMC-ben tavaly nyáron egymilliárd dollárért bevásároló Elliott Management mit szól mindehhez. A befektetési alap ugyanis azóta aktívan próbál beleszólni a menedzsment döntéseibe – elsősorban azzal a szándékkal, hogy kierőszakolja a társaság portfóliójának szétdarabolását.

Csodálatos szinergiák, gyakorlati problémák, régi sérelmek

A Dell hivatkozott közleménye a szokásos közhelygyűjteményeket puffogtatja az egyesülés előnyeinek taglalásakor. A cukorsziruppal leöntött mondatoknak azonban annyiban mindenképpen van alapja, hogy a Dell elsősorban kisebb vállalatokat célzó termékköre jelentős támogatást kaphat az EMC-hez köthető tároló- és a virtualizációs megoldásoknak köszönhetően. Ezekkel kiegészítve közelebb kerül ahhoz a célhoz a Dell, hogy teljes körű vállalati megoldásszállítóként funkcionáljon.

Ehhez azonban nem csak a már említett pecséteket kell beszerezni, hanem a vállalategyesítést is megfelelő módon kell levezényelni. Ebbe pedig simán belebukhatnak, hiszen a Dell még a két évvel ezelőtti tőzsdei kivonulást sem emésztette meg magában teljesen, miközben az EMC a VMware nélkül is több mint félszázezer alkalmazottal rendelkező, óriási szervezet.

Ráadásul a két cég múltjában akad egy kellemetlen eset is, ami miatt - a látszólagos egyetértés ellenére - személyi szinten sem feltétlenül garantált a gördülékeny ügyintézés. A Dell és az EMC ugyanis sokáig partneri kapcsolatban álltak egymással, ám a 2003-ban tíz évre megkötött hardvereladási együttműködésből a Dell két évvel a lejárat előtt kitáncolt, mivel portfóliójában megjelentek az EMC termékeivel konkuráló saját tárolók. Bár a szennyest nem teregették ki nyilvánosan, de az biztos, hogy akkor nem barátként vált el egymástól Michael Dell és az EMC-t most is vezető Joe Tucci.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.