Az alapító Michael Dell többszöri halasztás után megszerezte a részvényesek többségének jóváhagyását, így a nevével fémjelzett tőkebefektetői csoport 25 milliárd dollárért felvásárolhatja a nehéz időket élő PC-gyártót.

Hosszú huzavona után tegnap nyugvópontra jutott a Dell tavasz óta bizonytalan jövője. Az alapító Michael Dell vezette tőkebefektetői csoport tegnap megszerezte a részvényesek többségének jóváhagyását az általuk tett részvényenkénti 13,75 dollárros plusz további 13 cent osztalékot tartalmazó ajánlatra. (Sok befektető annak idején még 50 dolláros árfolyamon vásárolt be a PC-gyártó papírjaiból.) Ezzel a kivásárlás teljes összege 24,8 milliárd dollárt tesz ki, ami a 2008-as pénzügyi válság óta a legnagyobb, a technológiai ipart érintő tranzakcióvá teszi a csütörtöki megállapodást. Ez egyben azt is jelenti, hogy a cég kivonul a tőzsdéről, és zárt körű részvénytársaságként működik tovább.

A Dell Zrt.

A tőzsdei jelenlét ugyan kézenfekvő módja a tőkéhez jutásnak, ám a befektetők ritkán vannak tekintettel a cég valódi teljesítményére vagy piaci kilátásaira. A Dell esetében a szerkezeti átalakításának sem kedvez, ha a részvényesek folyamatosan véleményt nyilvánítanak a folyamat kimeneteléről, miközben kevés érdemi információval rendelkeznek róla, és gyakran a tőzsdei nyomás az oka annak is, ha a hibákkal teli termékek idő előtt jelennek meg a piacon. Legalábbis ezek a negatívumok azok, ami miatt már januárban felröppentek a hírek egy esetleges kivonulásról.

Az 1984-ben 1000 dolláros tőkével induló társaság egy évtizeddel ezelőtt még a csúcson volt, ám sikeres üzleti modellje felett eljárt az idő. Az alapító Michael Dell 2007-ben vette újra kezébe a vállalat irányítását, de a recesszió hatásaival és a mobil eszközök felfutásával nem sokat tudott kezdeni. Más informatikai óriásokhoz hasonlóan a Dellnél is egy ideje már azon dolgoznak, hogy vállalati megoldásszállítóként érvényesülhessenek a piacon, ehhez pedig sok milliárd dollár értékű felvásárlásokkal meg is teremtették a szükséges alapokat. A cég forgalmának felét viszont továbbra is a gyengén teljesítő PC-k adják, amiket Michael Dell a frissen kapott felhatalmazás birtokában ugyan nem felejtene el, ám lényegesen szűkebb szerepet szánna nekik az új felállásban.

Külső és belső problémáktól szenved a Dell
Vennének Dellt 24,4 milliárdért?
Magánbefetetők vásárolhatják fel a Dellt

Utóbbiról a tegnapi, alig 20 percet igénybe vevő szavazást követően az alapító sok részletet nem árult el, de az bizonyosra vehető, hogy az átalakításnak mind a személyi állomány, mind a termékkategóriák szempontjából komoly vesztesei lehetnek. Az alacsony vagy éppen negatív profitrátával eladható, olcsóbb PC-ktől vélhetően még akkor is meg fognak szabadulni, ha maga Dell a PC-s üzletág megerősítéséről nyilatkozott. A nagyvállalatok felé forduló cég számára leginkább az üzleti és csúcskategóriás számítógépek lehetnek érdekesek a jövőben.

Icahn nem adja fel

Tavasszal Michael Dell mellet mások is ajánlatot tettek a cég részvényeinek megvásárlására. Ilyen volt az időközben visszalépett Blackstone Group befektetői alap, illetve a milliárdos magánbefektető, Carl Icahn fémjelezte csoport, amely az eredetinél nagyobb értékű ellenajánlatot tett a vállalat megszerzésére. Bár a legendás befektető végül alul maradt Michael Dellel szemben, most rögtön jelezte, hogy jogi úton kívánja felsrófolni a 9 százaléknyi tulajdonrészéért most kialkudott összeget.

Erre egyébként az illetékes szövetségi állam társasági jogszabályai lehetőséget is adnak. A Financial Times értesülései szerint az elmúlt 20 évben a 45 tárgyalt ügyből 37-nél a felperesnek kedvező, magasabb összeget megállapító ítéletek születtek. Azaz könnyen lehet, hogy végül a felvásárlás teljes költsége simán meghaladja majd a bűvös 25 milliárd dolláros szintet is.

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.