Jóváhagyta az Európai Bizottság a Liberty Global négy leányvállalatának felvásárlását. Mint az EB közleménye írja, széleskörű vizsgálatok után a Vodafone megszerezheti a Liberty Global vezetékes üzletágát Csehországban, Németországban, Magyarországon és Romániában. A több mint egy éve bejelentett, közel 19 milliárd eurós felvásárlást a felek heteken belül le kívánják zárni.
Összességében az EB mindössze másfél hónapot késett az eredetileg kitűzött június 3-ai határidőhöz képest annak ellenére, hogy voltak megoldandó problémák.
Az EB kifogásai főleg a német piacot érintették. Ezek azonban időközben megoldódtak. A Vodafone ugyanis vállalta, hogy a Telefónica Deutschland a verseny élénkítése érdekében nagykereskedelmi modellben értékesítheti az egyesülő vállalatok különböző kábeles szolgáltatásait. Az EB úgy látja, így már hathatósan versenyezhet a német vezetékes piacon a Telefónica.
Az EB azt a kifogást sem tartotta megalapozottnak, hogy a Vodafone túlzottan erős, a versenyt korlátozó alkupozícióba kerülhet a nagykereskedelmi műsorszolgáltatókkal folytatott tárgyalásoknál. Egyesek egyébként már korábban is inkább azzal számoltak, hogy egy erős Vodafone inkább fokozza a versenyt a német piacon, amelyen az egyesülés után is a Deutsche Telekom marad a legnagyobb szereplő.
A magyar leányvállalatnál, a UPC Magyarországnál nem talált akadályozó tényezőt az EB.
Újabb átrendeződés a magyar piacon
Az elmúlt egy évben alaposan átalakult a magyar távközlési piac, ami némileg átrendezte az erőviszonyokat is. Tavaly vásárolta fel a Digi az Invitelt, miáltal egy csapásra a hazai vezetékes műsorszolgáltatás legnagyobb szereplője lett. Ráadásul a Digi azóta elindította – igaz, még nem országos lefedettséggel – mobilszolgáltatását is a tőle megszokott agresszív árpolitikával.
Így ma már az operátorok közül egyedül a Telenor nem rendelkezik vezetékes üzletággal. Míg utóbbinak az esetleges állami bevásárlás adhat lendületet, a másik három operátor egyre élesebb küzdelmet folytathat egymással.
Jelenleg egyébként a vezetékes szélessávú és hangszolgáltatásban továbbra is a Telekom vezet (az egyre jobba visszaszoruló hangszolgáltatásban közel a piac felét birtokolja), ám a vezetékes tévészolgáltatásban már a Digi a legnagyobb szereplő. Ugyanakkor ebben a szegmensben a legélesebb a verseny: pár százalék különbség van a három meghatározó szereplők piaci részesedése között (lásd a grafikont), és tavaly óta, nem is módosult szignifikánsan. Az viszont távlatilag fontos lehet, hogy a Telekom a mobilpiac messze legnagyobb szereplője 44,9 százalékos piaci részesedéssel. Ezt még a vezetékes háttérrel sem lesz egyszerű megközelítenie a Vodafone-nak – nem beszélve a Digiről –, bár valószínűsíthetően a Vodafone mobilszolgáltatása is vonzóbb lesz, ha megjelennek a komplex – mobilt, vezetékes netet és telefont, valamint TV-t is tartalmazó – csomagok a Vodafone-UPC kínálatában.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak