Menetrend szerint halad a Vodafone és a Liberty Global megállapodásának versenyjogi elbírálása. Az Európai Bizottság várhatóan az eredeti határidővel, június 3-áig áldását adja arra, hogy a Vodafone Csehországban, Magyarországon, Németországban és Romániában megszerezze a Liberty Global helyi leányvállalatait.
A Bloomberg értesülései szerint a Bizottság nem fogja olyan feltételekhez kötni a az ügyletet, amely a felek számára vállalhatatlan lenne, állítják név nélkül nyilatkozó bennfentesek. Az EB Versenyjogi Főigazgatósága által összeállított kifogáslistát, amely az ilyen volumenű ügyletek elbírálásának szerves része, a tegnapi nap folyamán kapták meg a felek. A Vodafone – bár a kifogáslista tartalmáról nem beszélt – már ennek ismeretében nyilatkozta a Bloombergnek, hogy az eredeti menetrenddel számolnak, azaz az év közepére várják az EB jóváhagyását a tavaly májusban kötött 18,4 milliárd eurós üzletre.
Németországra egyszerűsödnek a feladatok
Az EB kifogásainak zöme a német piacot érinti, állítják a problémák listáját ismerő informátorok. Ez valószínűleg nem meglepő a két vállalat számára sem. Az ügylet alaposabb vizsgálatát eleve a német piaci szereplők, mindenekelőtt a Deutsche Telekom, a Telefónica Deutschland és a német műsorszogláltatók szorgalmazták.
Az egyik megoldandó pont, amivel kezdeniük kell majd valamit a feleknek, a létrejövő német vállalatban a kábeles szélessávú szolgáltatásokban lévő átfedések. A felvásárlás nyomán csökken a piaci szereplők száma a német piacon, mert ott a Vodafone vezetékes szolgáltatással is jelen van. A Liberty Global német leányvállalata, az Unitymedia, amely több tartományban kínál kábeltévét, vezetékes internetet és telefonszolgáltatást, ráadásul a Telekom Deutschland viszonteladója is.
A másik kényes téma, hogy a Vodafone ne jusson túlzottan erős, a versenyt korlátozó alkupozícióba nagykereskedelmi műsorszolgáltatókkal folytatott tárgyalásoknál. Egyes döntéshozók egyébként azzal számolnak, hogy a Vodafone erősödésével akár fokozódhat is a verseny a német piacon, amelyen a Deutsche Telekom továbbra is nagyon – egyesek szerint túlságosan is – erős. A szélessávú piacon például a DT részesedése 40 százalék körüli, míg például a Unitymedia részesedése alig haladja meg a 10 százalékot.
Mint korábban írtuk, a magyar piaccal kapcsolatban nem merült fel ilyen probléma, mivel itt a Vodafone csak mobilszolgáltatóként van jelen. Ráadásul a UPC, amely a vezetékes szegmensben sokáig a második legnagyobb szereplő volt, a DIGI és az Invitel egyesülése után visszaszorult a harmadik helyre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak