Úgy tűnik, az EU mégsem emel komolyabb kifogásokat az óriási üzlettel szemben.

Menetrend szerint halad a Vodafone és a Liberty Global megállapodásának versenyjogi elbírálása. Az Európai Bizottság várhatóan az eredeti határidővel, június 3-áig áldását adja arra, hogy a Vodafone Csehországban, Magyarországon, Németországban és Romániában megszerezze a Liberty Global helyi leányvállalatait.

A Bloomberg értesülései szerint a Bizottság nem fogja olyan feltételekhez kötni a az ügyletet, amely a felek számára vállalhatatlan lenne, állítják név nélkül nyilatkozó bennfentesek. Az EB Versenyjogi Főigazgatósága által összeállított kifogáslistát, amely az ilyen volumenű ügyletek elbírálásának szerves része, a tegnapi nap folyamán kapták meg a felek. A Vodafone – bár a kifogáslista tartalmáról nem beszélt – már ennek ismeretében nyilatkozta a Bloombergnek, hogy az eredeti menetrenddel számolnak, azaz az év közepére várják az EB jóváhagyását a tavaly májusban kötött 18,4 milliárd eurós üzletre.

Németországra egyszerűsödnek a feladatok

Az EB kifogásainak zöme a német piacot érinti, állítják a problémák listáját ismerő informátorok. Ez valószínűleg nem meglepő a két vállalat számára sem. Az ügylet alaposabb vizsgálatát eleve a német piaci szereplők, mindenekelőtt a Deutsche Telekom, a Telefónica Deutschland és a német műsorszogláltatók szorgalmazták.

Az egyik megoldandó pont, amivel kezdeniük kell majd valamit a feleknek, a létrejövő német vállalatban a kábeles szélessávú szolgáltatásokban lévő átfedések. A felvásárlás nyomán csökken a piaci szereplők száma a német piacon, mert ott a Vodafone vezetékes szolgáltatással is jelen van. A Liberty Global német leányvállalata, az Unitymedia, amely több tartományban kínál kábeltévét, vezetékes internetet és telefonszolgáltatást, ráadásul a Telekom Deutschland viszonteladója is.

A másik kényes téma, hogy a Vodafone ne jusson túlzottan erős, a versenyt korlátozó alkupozícióba nagykereskedelmi műsorszolgáltatókkal folytatott tárgyalásoknál. Egyes döntéshozók egyébként azzal számolnak, hogy a Vodafone erősödésével akár fokozódhat is a verseny a német piacon, amelyen a Deutsche Telekom továbbra is nagyon – egyesek szerint túlságosan is – erős. A szélessávú piacon például a DT részesedése 40 százalék körüli, míg például a Unitymedia részesedése alig haladja meg a 10 százalékot.

Mint korábban írtuk, a magyar piaccal kapcsolatban nem merült fel ilyen probléma, mivel itt a Vodafone csak mobilszolgáltatóként van jelen. Ráadásul a UPC, amely a vezetékes szegmensben sokáig a második legnagyobb szereplő volt, a DIGI és az Invitel egyesülése után visszaszorult a harmadik helyre.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.