Menetrend szerint halad a Vodafone és a Liberty Global megállapodásának versenyjogi elbírálása. Az Európai Bizottság várhatóan az eredeti határidővel, június 3-áig áldását adja arra, hogy a Vodafone Csehországban, Magyarországon, Németországban és Romániában megszerezze a Liberty Global helyi leányvállalatait.
A Bloomberg értesülései szerint a Bizottság nem fogja olyan feltételekhez kötni a az ügyletet, amely a felek számára vállalhatatlan lenne, állítják név nélkül nyilatkozó bennfentesek. Az EB Versenyjogi Főigazgatósága által összeállított kifogáslistát, amely az ilyen volumenű ügyletek elbírálásának szerves része, a tegnapi nap folyamán kapták meg a felek. A Vodafone – bár a kifogáslista tartalmáról nem beszélt – már ennek ismeretében nyilatkozta a Bloombergnek, hogy az eredeti menetrenddel számolnak, azaz az év közepére várják az EB jóváhagyását a tavaly májusban kötött 18,4 milliárd eurós üzletre.
Németországra egyszerűsödnek a feladatok
Az EB kifogásainak zöme a német piacot érinti, állítják a problémák listáját ismerő informátorok. Ez valószínűleg nem meglepő a két vállalat számára sem. Az ügylet alaposabb vizsgálatát eleve a német piaci szereplők, mindenekelőtt a Deutsche Telekom, a Telefónica Deutschland és a német műsorszogláltatók szorgalmazták.
Az egyik megoldandó pont, amivel kezdeniük kell majd valamit a feleknek, a létrejövő német vállalatban a kábeles szélessávú szolgáltatásokban lévő átfedések. A felvásárlás nyomán csökken a piaci szereplők száma a német piacon, mert ott a Vodafone vezetékes szolgáltatással is jelen van. A Liberty Global német leányvállalata, az Unitymedia, amely több tartományban kínál kábeltévét, vezetékes internetet és telefonszolgáltatást, ráadásul a Telekom Deutschland viszonteladója is.
A másik kényes téma, hogy a Vodafone ne jusson túlzottan erős, a versenyt korlátozó alkupozícióba nagykereskedelmi műsorszolgáltatókkal folytatott tárgyalásoknál. Egyes döntéshozók egyébként azzal számolnak, hogy a Vodafone erősödésével akár fokozódhat is a verseny a német piacon, amelyen a Deutsche Telekom továbbra is nagyon – egyesek szerint túlságosan is – erős. A szélessávú piacon például a DT részesedése 40 százalék körüli, míg például a Unitymedia részesedése alig haladja meg a 10 százalékot.
Mint korábban írtuk, a magyar piaccal kapcsolatban nem merült fel ilyen probléma, mivel itt a Vodafone csak mobilszolgáltatóként van jelen. Ráadásul a UPC, amely a vezetékes szegmensben sokáig a második legnagyobb szereplő volt, a DIGI és az Invitel egyesülése után visszaszorult a harmadik helyre.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak