A kormányzat igyekszik a kor szintjére hozni a közszolgáltatások technológiai hátterét, de ez láthatóan nem könnyű menet.

Japán egészen különlegesen viszonyul a technológiához. A távol-keleti ország egy sor területen kifejezetten úttörő szerepet játszik: elég csak a repülő taxik bevezetését, az önvezető rendszerek szabályozását, vagy éppen a digitális pénz használatát említeni. A másik oldalon viszont ott van a szigetország megmosolyogtatóan elavult kormányzati rendszere. Utóbbi állapotát jól jellemzi, hogy a fax még mindig tényezőnek számít, tavaly pedig külön törvénymódosítást kellett végrehajtani, hogy az állam által megkövetelt bizonyos adatokat ne flopilemezen vagy CD-n kelljen beküldeni a hatóságoknak.

Az utóbbi években egyértelműen megmutatkozott a szándék az egymást követő kormányok alatt, hogy ezt a szó szerint múlt században ragadt közszolgálati rendszert modernizálják. Ennek a törekvésnek az egyik legfontosabb eleme az angolul My Numbernek hívott, digitális képességekkel felvértezett személyi igazolványok bevezetése, illetve továbbfejlesztése volt. Az egyedi azonosítóval rendelkező, bizonyos kormányzati szolgáltatások igénybe vételéhez kötelezővé tett NFC-s kártya az egészségbiztosítási igazolványokat is helyettesíti, sőt magánvállalkozások is használhatják hitelesítésre.

Vészhelyzeti felülvizsgálat

Csakhogy a bevezetés távolról sem zajlik zökkenőmentesen. A korai visszajelzések, hibajelenségek miatt a héten a rendszer sürgősségi felülvizsgálatát rendelte el az ország miniszterelnöke. Kisida Fumio bejelentésében azt mondta, hogy az illetékes tárcának mindezt olyan prioritással kell kezelnie, mint ahogy a pandémia kirobbanásakor a koronavírusra kellett fókuszálni. (Más kérdés, hogy utóbbi lassú kezelése miatt sok kritika érte a japán kormányzatot.)

A miniszterelnöki intézkedést egy sor sajtóhír előzte meg. A japán média beszámolt például esetekről, amikor hasonló nevű emberek más személyeknek szánt kártyákat kaptak meg, míg egyes címzettek a kártyán más állampolgárokhoz köthető személyes információkat találtak az azonosítóhoz rendelt online adatbázisban.

Mindez természetesen szélesre tárja a lehetőségét különböző személyazonossággal kapcsolatos visszaéléseknek, illetőleg teljesen lerombolhatja a digitális személyibe vetett lakossági bizalmat. Ennek közvetlen jele az is, hogy a japánok nem tolonganak azért, hogy leadják hagyományos egészségbiztosítási kártyájukat.

A szerdai tájékoztató részeként egyébként a miniszterelnök azt is bejelentette, hogy az egészségbiztosítási kártyák a tervezettnél egy évvel tovább, azaz 2025-ig maradnak érvényben, ami nyilvánvalóan a lakossági aggodalmak csillapítását szolgálja.

Kisida Fumia leszögezte: "a közbizalom megteremtése alapvető fontosságú a digitális társadalomra való átálláshoz". Éppen ezért kormánya "mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek bizalmát minél hamarabb visszaszerezze".

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.