Újabb szakaszába lép a két és fél éves kísérleti program, a végleges döntést 2026-ra tervezik a központi banki digitális valuta bevezetéséről.

Japán csatlakozik azokhoz az országokhoz, amelyek érdemben vizsgálják a központi banki digitális valuta (CBDC) bevezetésének lehetőségét: a központi bank néhány napja jelentette be, hogy áprilisban megkezdi a digitális jen tesztelését. A kísérleti koncepció még 2020 októberében született meg, 2021 tavaszán pedig elkezdődött a tesztek legelső fázisa az alapvető tranzakciók (kibocsátás, kifizetés, átutalás) próbáival. A második szakasz várhatóan idén márciusban ér véget az alapfunkciókhoz kapcsolódó egyéb alkalmazásokkal, az áprilisban induló program pedig már a "koncepciótervek által nem teljes mértékben lefedett műszaki megvalósíthatóságról", illetve a "magánvállalkozások szakértelmének és észrevételeinek hasznosításáról" szólna a CBDC-ökoszisztéma tervezésében.

Ennek keretében a japán központi bank olyan kísérleti rendszert fejlesztene, amelybe integrálná a központi rendszert, a közvetítő hálózati rendszereket és a végponti eszközöket is. Egyelőre nem terveznek kiskereskedelmi és fogyasztói tranzakciókat, de nyilvános vitát szerveznek a lakossági fizetésekkel vagy kapcsolódó technológiákkal foglalkozó magánvállalkozások részvételével. A tesztekben résztvevő bankokkal közösen azt is megvizsgálják, hogy a digitális valutát képesek lennének-e megfelelően működtetni a korlátozott internet-hozzáféréssel rendelkező vagy természeti katasztrófák sújtotta területeken. A hírek szerint Japán 2026-ban hozna végleges döntést a digitális jen kiadásáról.

A TechCrunch a bejelentés kapcsán az Atlantic Council jelentését is idézi, amelynek alapján tavaly decemberig 114 ország fontolgatta aktívan a CBDC bevezetését, szemben a 2020 májusában listázott 35 országgal. (Az Atlantic Council által készített Central Bank Digital Currency Tracker alkalmazásról itt írtunk részletesebben.) A statisztikából kiderül, hogy az idén Kínán, Hongkongon és Thaiföldön kívül már több mint 20 ország, köztük Japán, Ausztrália, India, Dél-Korea, Szingapúr, Malajzia, Brazília, Dél-Afrika és Ghána is megkezdi vagy folytatja a CBDC bevezetésének kísérleti szakaszát. A kérdés Magyarországon inkább elméleti szinten van napirenden, bár a Magyar Nemzeti már Bank egyértelművé tette, hogy a technológiai feltételeket adottnak tartja egy esetleges gyors bevezetéshez.

Piaci hírek

Rizzsel küzdene a klímaváltozás ellen is egy szingapúri startup

Újabb sikeres befektetési kört zárt a Rize nevű vállalkozás, és hadat üzenne a rizstermesztésből fakadó metánkibocsátásnak Délkelet-Ázsiában.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.