Hivatalosan november elsejétől válik ketté a most ismert HP, ám a legutóbbi pénzügyi jelentést követő nyilatkozatokból kiderült, hogy az elválás egyik legkritikusabb részén, a számítógépes rendszerek külön pályára állításán már túl is van a cég. A HP jelenlegi vezérigazgatója, Meg Whitman elmondása szerint minden remekül ment. Ugyanez viszont biztosan nem mondható el a hatalmas leépítések után is még mindig 300 ezer főt alkalmazó óriás piaci teljesítményéről.
A műtét sikerült...
Mint azt tavaly októberben megírtuk, a HP két külön cégbe szervezi szerteágazó tevékenységét. A HP Inc. a személyi számítógépeket és a képalkotási (értsd: nyomtatókat gyártó) üzletágat viszi tovább, a vállalati hardverek és szolgáltatások pedig a Hewlett-Packard Enterprise nevű társasághoz kerülnek Meg Whitmannel az élen.
Az idén november elejére időzített szétvállás természetesen hatalmas előkészítést igényel egy ilyen gigászi szervezetnél. A HP tavaly óta dolgozik ezeken a részleteken. Már szűk egy évvel ezelőtt felállítottak egy 500 fős testületet, a Separation Management Office-t (SMO), amelynek a feladata, hogy a vállalati rendszerektől a bankszámlákig, a dolgozóktól az irodaszékekig mindent akkurátusan szétválasszon a két cég között. Sokáig minden rendben ment, aztán hirtelen távozott az SMO munkáját irányító Bill Veghte. Ez egyesek szerint annak a következménye volt, hogy nem minden ment úgy a szétválásban, ahogy a menedzsment szerette volna. Másfelől maga a személyi váltás is kockázatokat hordoz a gyorsan és pontosan végrehajtandó folyamatban.
Nos, úgy tűnik a dolog technikai része megoldódott, mert ahogy arról a jelenlegi vezérigazgató beszámolt, a számítógépes rendszerek szétválasztása egy háromnapos tervezett leállást követően még augusztus elején sikeresen megtörtént. A projekt keretében mintegy 750 különböző rendszert kellett részekre bontani úgy, hogy az újraindítást követően minden a megfelelő helyen legyen, és természetesen ugyanúgy ellássa az üzleti funkciókat, mint korábban.
...csak a páciens bele ne haljon
Egy dolog a logisztika, és egy másik az üzlet folytatása immár két teljesen külön életet élő cégben. Ami a jelenlegi szituációt illeti, utóbbi távolról sem néz ki könnyű feladatnak. A legutóbb lezárt negyedév immár a 16. volt zsinórban, amikor éves szinten csökkenést mutatott a forgalom. A bevételek a július végéig tartó három hónapos periódusban alig haladták meg a 25 milliárd dollárt, ami 8 százalékkal rosszabb, mint egy évvel korábban. Ennél is erőteljesebben romlott a profitabilitás: a nettó eredmény mindössze 854 millió lett, ez pedig 13 százalékkal gyászosabb, mint a 2014-ben mutatott teljesítmény.
A két új vállalat közül talán a személyi számítógépeket és nyomtatókat megöröklő HP Inc. számára lesz rögösebb a saját útra lépés. Miközben tavaly sokat lendített ezen üzletág eredményein az XP támogatásának beszüntetését követő gépcserehullám, ez a hatás mára eltűnt, és a PC-piac megint sötétebb képet mutat. Maga Whitman is elismerte, hogy a recesszióba süllyedő régiók és az árverseny komoly gondokat okozhat ezen a területen az elkövetkező jó néhány negyedévben. Ráadásul a nyomtatók sem úgy muzsikálnak, mint ahogy a cég szeretné. Az erősödő dollár miatt a távol-keleti konkurensek könnyebben tudnak alávágni a HP árainak.
Kicsit biztatóbb a helyzet a vállalati termékeket megkapó HP Enterprise számára. Az ide vándorló portfólió nagyobbik eleme, a többek között szervereket, tárolókat, hálózati eszközöket tartalmazó Enterprise Group növelni tudta a bevételeit. Ez akkor is biztató, ha csak szerény 2 százalékról beszélünk. Ugyanakkor a profitráta 13 százalékot romlott, azaz a több üzletből végül kevesebb pénz maradt a cégnél. Ráadásul a vállalati szolgáltatások üzletág igazodott a cégszintű trendhez, és jó 10 százalékos forgalomcsökkenést könyvelt el a HP harmadik negyedévében.
Túl a nehezén?
Érdemes azonban azt is megjegyezni, hogy az utóbbi évek sorozatos átszervezései és leépítési hullámai óriási költséget róttak az aktuális negyedévekre. Becslések szerint a reorganizációhoz köthető kiadások az elmúlt években éves szinten átlag 1 milliárd dollárba kerültek a HP-nek. Bár ennek a folyamatnak még most sincs vége, és az elkövetkető negyedévekre is jut bőven az egyszeri terhekből, a munka oroszlánrészét már letudta a szervezet. Így abban mindenképpen bizakodhatnak mindkét új vállalatnál, hogy a korábbiaknál könnyebb "púpokkal" kell megpróbálni növekedési pályára állítani az üzletmenetet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak