Úgy tűnik, a végén mégis Léo Apothekert igazolja a történelem. A HP korábbi vezetőjét ugyanis nem sokkal az után menesztették, hogy bejelentette a PC-s üzletág leválasztását. Utóda, Meg Whitman (képünkön) akkor egy bő hónapnyi gondolkodás után ejtette a tervet. Három, nem kimondottan felhőtlen év után azonban ismét feltették Apotheker régi lemezét.
Elő a baltával!
A Wall Street Journal tegnap belső informátoroktól származó értesülésekre hivatkozva gyakorlatilag kész tényként tálalta a HP feldarabolását. Bár hivatalos forrásból azóta sem erősítették meg az információt, nagyon úgy tűnik, hogy erre nem kell sokat várni, és akár már ma megtörténhet a bejelentés.
A terv lényege, hogy a PC-ket és nyomatókat gyártó részleget egy cégbe szervezik HP néven, míg a több, vállalati megoldásokkal, szolgáltatásokkal foglalkozó üzletágból alakulna a másik vállalat Hewlett Packard Enterprise titulussal. Az informátoroktól már a vezetői struktúrát is lehet tudni. A vállalati vonulatot Meg Whitman vezetné tovább, míg a PC-s cégnél elnöki tiszte lenne. Utóbbi operatív irányításával azt a Dion Weislert bíznák meg, aki alelnökként jelenleg is felel a nyomtatókat és személyi számítógépeket gyártó divízióért. A Hewlett-Packard Enterprise elnöki posztját pedig a cég egyik igazgatója, Patricia Russo kapná.
Körbeturnézták a fél világot
Ha minden igaz, a mostani döntést számos, egyaránt kudarcba fulladt tárgyalás előzte meg. A belső források szerint az utóbbi hónapokat nagyrészt azzal töltötték a vállalatvezetők, hogy a cég különböző egységeit megpróbálják értékesíteni. A Re/Code úgy tudja, a PC-s üzletág sem a Lenovónak, sem a Dellnek nem kellett, mint ahogy az IBM is nemet mondott a neki felkínált üzleti kritikus rendszerekre. Mint ahogy nem jött össze az összeolvadási kísérlet az EMC-vel sem. Igaz, ez utóbbi talán pont a mostani döntéssel válhat valódi lehetőséggé.
Bizonyosnak látszik, hogy a kettébontás a rossz profitrátával működtethető PC-s részlegtől való szabadulás egy formája, és a hosszú távú cél a vállalati eszközök, szoftverek és szolgáltatások megerősítése. Ennek jelei látszódtak akkor is, amikor a HP bejelentette a privát és hibridfelhő-rendszerek piacán működő Eucalyptus Systems felvásárlását. Az EMC-vel tárgyalt gigafúzió valószínűleg azért nem jött létre, mert a potenciális partnernek nem tetszett a koloncként cipelt PC-s divízió. Ha valóban megtörténik a felosztás, ez már nem lehet akadálya az egyesülésnek.
Pénz az ablakban
A PC-s üzletág megtartása mellett általában az szólt érvként, hogy bármennyire is alacsony nyereséghányaddal működik a divízió, a társaság cash flow-jára nagyon jótékony hatással van a jelentős pénzmozgás. Ráadásul a legutóbbi negyedévben pont a számítógépeladások miatt sikerült hosszú idő után ismét növekedésről beszámolnia a cégnek. A tavaly 32 milliárd dolláros forgalmat elkönyvelő részleg azonban profit szintjén vajmi keveset tudott hozzáadni a vállalat összeredményéhez, így ha sikerül a működéshez szükséges forrásokat más megoldással biztosítani, valóban nincs sok értelme erőltetni a közös pályát.
Anno Whitman azzal is magyarázta a PC-k megtartását, hogy a méretgazdaságosság miatt a HP egésze jobb alkukat tud kötni a beszállítóival, például a processzorokat adó Intellel, vagy a merevlemezeket szállító Seagate-tel. Úgy tűnik, ma már ez a pozitívum sem elegendő ahhoz, hogy egyben maradjon a világ még mindig egyik legjelentősebb informatikai cége. Igaz, ha az EMC-s összeolvadás így végül mégis összejön, akkor ismét jobb pozícióból tárgyalhatnak majd Whitmanék a partnerekkel.
FRISSÍTÉS:
Megerősítve
Magyar idő szerint hétfő kora délután meg is érkezett a hivatalos bejelentés. Ennek tartalma szinte teljesen megegyezik a korábban kiszivárgott információkkal. A "műtét" várhatóan egy év múlva, a vállalat pénzügyi évének lezárásakor fejeződik be. Meg Whitman a döntést azzal indokolta, hogy így "még agresszívebben reagálhatnak azokra a lehetőségekre, amelyeket a gyorsan változó piaci környezet nyújt".
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak