Hogyan digitalizálnak a magyar gyártócégek? Eljutnak-e hozzájuk a magyarországi kutatás-fejlesztés eredményei? Felhasználókkal, kutatókkal és szállítókkal beszélgettünk.

A koronavírus a Manufacture IT konferfenciát is a digitális térbe kényszerítette. De a járványhelyzet ellenére sem mondtunk le arról, hogy egy asztalhoz ültessük a magyar gyártóipar fontos szereplőit, ezért az előre rögzített konferenciaelőadások közzététele után szerveztünk két, élőben követhető kerekasztal-beszélgetést, amelybe a nézők is bekapcsolódhattak cseten feltett kérdéseikkel. A CIO Klub hangos kiadásának második évfolyamát a beszélgetésről készült felvétellel nyitjuk.

A beszélgetésben Benczúr András mesterségesintelligencia-kutató, a Nemzeti MI Lab szakmai vezetője, Kovács Gábor, a Suez digitális gyártásért felelős globális igazgatója, Papp Dávid, a Vodafone Magyarország üzleti technológiai megoldásokért felelős vezetője, valamint Rab Gergely a Dell Technologies Magyarország szenior tanácsadója, ipar 4.0-szakértő vettek részt. A felvétel 2020. december 3-án a Kossuth Klub nagytermében készült. A beszélgetést Szalkai Gergely független projektmenedzsment- és IT-szakértő, a CIO Klub Podcast sorozat állandó házigazdája vezette.

Ami a beszélgetésből megtudható

A beszélgetés onnan indul, hogy jelenleg hol is állnak a magyar gyártóvállalatok. Mennyire egységes a magyar piac, és hogyan hatnak a szektor egészére az ide települő és fejlett technológiával érkező multinacionális gyártóvállalatok? Kiderül az is, hogy az olyan kutatóközpontok, mint a Benczúr András képviselte SZTAKI, hogyan tudják segíteni a hazai szereplőket, valamint hogy milyen nehézségeket okoz a fejlettség szempontjából heterogén környezet.

Az előrelépést nehezíti, hogy még mindig nagyon máshogy gondolkodnak a gyártók és a számukra megoldásokat szállító informatikai cégek. Az is szóba kerül, hogy ezt a szemléletbeli különbséget hogyan lehet csökkenteni, illetve hogy ez mennyiben generációs kérdés (Kovács Gábor, Suez). Nem elég érteni a varázsszavakat (MI, felhő, big data, adatvezérelt döntés, prediktív elemzés, 5G, IoT/IIoT stb.), hanem azt is fel kell ismerni, hogy itt sok szempontból az évek óta felhalmozott szigetszerű technológiák újragondolása, átfogó rendszerbe illesztése történik (Rab Gergely). A beszélgetés résztvevői azt is megvitatták, hogy ebben kinek (szállító, felhasználó, kutató) mi lehet a szerepe.

A legfontosabb kérdés azonban, hogy van-e mód a magyar gyártóipar modernizációjára. A beszélgetés kitért ennek a finanszírozási és technikai oldalára is. Összegzésként pedig minden résztvevő adott arra is egy becslést, hogy középtávon milyen kilátásai vannak technológiai szempontból a hazai gyártóiparnak.
 


A felvétel meghallgatható a fenti lejátszóval itt, de podcastjainkat követheti a Spotify-on, az Apple, valamint a Google podcastplatformján is, ahol fel is iratkozhat a csatornára. A beszélgetés rögzítettük videón, amit a Bitport YouTube-csatornáján lehet teljes terjedelmében megnézni, egy kattintásnyira pedig rövid szöveges összefoglalót is készítettünk.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.