Amerikai kutatók szerint az évtized végére az USA-ban 20 milliárd dolláros egészségügyi többletköltséget okoz majd az adatközpontok áramellátásával összefüggő légszennyezés.

Kaliforniai kutatók szerint egy nagy nyelvi modell (LLM), mondjuk a Meta Llama 3.1 egyszeri betanítása akkora légszennyezést okoz, mintha egy személyautó 10 ezer alkalommal tenné meg oda-vissza a New Yorkból Los Angelesbe vezető utat, ezzel összefüggésben pedig a mesterséges intelligencia egészségügyi hatásainak összköltsége hat éven belül elérheti a 20 milliárd dollárt. Hétfőn közzétett tanulmányukat a szerzők az első ilyen jellegű kutatásnak tartják az MI-fejlesztések és a légszennyezés közvetlen összefüggéseiről.

Becslésük szerint az Egyesült Államokban 2030-ra évente 1300 ember halhat meg idő előtt ennek következtében, ami 36 százalékos növekedést jelentene az asztmával összefüggő jelenlegi halálozási statisztikához képest. Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, a McKinsey előrejelzése alapján az évtized végére az ország teljes villamosenergia-fogyasztásának 11-12 százalékáért lehetnek majd felelősek az adatközpontok, szemben a tavalyi 3-4 százalékkal, de ennek eddig csak a vízfelhasználással és a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos hatását vizsgálták.

A létesítmények működésének azonban közvetlen egészségügyi hatásai is vannak, beleértve az erőművek és az adatközpontokban működő generátorok nitrogén-dioxid- vagy kén-dioxid-kibocsátását, illetve a legfeljebb 2,5 mikrométer átmérőjű, a tüdőbe mélyen behatoló egyéb részecskéket. A kutatók szerint az MI-fejlesztésekkel összefüggő villamosenergia-előállítás eddig is 5,6 milliárd dolláros extra közegészségügyi terhet okozott, ami 2030-ra majdnem a négyszeresére növekedhet.

Ez kimarad a fenntarthatósági jelentésekből is

Összehasonlításképpen, ez több mint kétszerese lenne a szénalapú amerikai acélgyártásból származtatott közegészségügyi költségnek, és megfelelne a Kaliforniában közlekedő 35 millió autó kibocsátásának. A költségbecslést a tudósok egy állami szinten használt kockázatelemző eszköz segítségével végezték, ami segít pénzben kifejezni a betegségek vagy a korai halálozás hatásait, figyelembe véve akár a kihagyott iskolai és munkanapokat is.

A kutatás különlegességét az adja, hogy annak során megvizsgálták az adatközpontok által tartalék energiaforrásként használt dízelgenerátorok szennyezést és az MI-csipek gyártása során keletkező légszennyezést is. Ebből kiderült például, hogy a világszinten is vezető adatközponti sűrűséget mutató Virginiában az ilyen generátorok 200-600 földgázerőműnek megfeleltethető nitrogén-dioxidot termelnek, és a helyszíni légszennyező anyagok fő forrásaként jelentős egészségügyi kockázatot jelentenek a lakosság számára.

Ráadásul ahogy a Business Insider összefoglalója is kiemeli, a szennyezés nem ismeri az államhatárokat, és nem korlátozódik egy-egy kisebb területre. Emiatt a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a káros hatások aránytalanul sújtják a "gazdaságilag hátrányos helyzetű közösségeket". A nagy nyelvi modellek képzését végző big tech vállalatoktól, mint amilyen az Amazon, a Google, a Microsoft vagy a Meta, nagyobb átláthatóságot várnának, mivel azok éves fenntarthatósági jelentésükben a szén vagy a víz mellett nem részletezik a légszennyezési más hatásait.

Piaci hírek

Bemutatkozott a Google második generációs MI-je

A Gemini 2.0 bizonyos képességei azonnal, mások fokozatosan válnak elérhetővé a felhasználók számára.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.