A ChatGPT megjelenés óta eltelt két évben a részvényárfolyamokra is nagy hatással volt az MI-aranyláz, az Nvidia például rövid idő alatt a második legmagasabb piaci kapitalizációval rendelkező vállalattá hízott az Egyesült Államokban. A csipgyártó papírjai egészen elképesztő mértékben, 800 százalékkal erősödtek a 2022 végi értékükhöz képest, így nehéz elhinni, hogy valakit ennél is jobban megtolt a generatív mesterséges intelligencia felfutása. Márpedig a CNBC riportja szerint létezik ilyen cég, és nem feltétlenül olyan területen működik, ahol az ember a rekord értékeléseket keresné.
A csatorna a Jefferies befektetési bank adatai alapján számolt be róla, hogy egy kevéssé ismert ohiói hűtéstechnikai vállalat, a Vertiv Holdings 860 százalékos növekedése megelőzte az Nvidiát a fenti időszakban. Az annak idején Liebert Corporation néven alapított társaság még 1965-ben adta el a legelső géptermi hűtési prototípusát az IBM-nek, de a precíziós légkondicionálásként hivatkozott technológia hiába része hosszú ideje a számítástechnikai iparnak, az MI térnyerésére és elképesztő számítási igényére volt szükség, hogy a Vertiv 50 milliárd dollár értékű céggé váljon.
A féket egyelőre senki sem használja
Bár a vállalat részvényárfolyama jelenleg valamivel alacsonyabban áll a november közepén jegyzett 147 dollárhoz képest, két évvel ezelőtt még a 14 dollárt sem érte el. Ez azonban a Vertiv befektetőin kívül nem feltétlenül jó hír bárki más számára, mivel rávilágít a mesterséges intelligencia fellendülésével járó környezeti problémákra. A számítási teljesítményt ugyanis olyan új létesítmények biztosítják hozzá, amelyek a szerverek hűtésére is egyre több energiát fogyasztanak, a nagyságrendre pedig jellemző, hogy az ezzel foglalkozó cég is menő MI-vonatkozású befektetésnek számít.
Ahogy a Futurism riportja is kiemeli, a McKinsey tavalyi jelentése szerint az adatközpontok villamosenergia-fogyasztásának nagyjából 40 százalékát teszi ki a léghűtés, ami így egyértelműen az MI környezeti terhelésének a meghatározó része. Mint ahogy az is kiderült egy nemrég kiadott jelentésből, hogy a befektetők túlnyomó többsége tisztában van ugyan az áramellátással kapcsolatos problémákkal, mégis egyre több pénzt tolnak az új létesítményekbe a mesterséges intelligencia, a cloud szolgáltatások vagy az adatgenerálás iránti igény folyamatos növekedésére számítva.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak