Nem valami megnyugtató, ha belegondolunk, hogy milyen tevékenységet értékelnek ilyen sokra a befektetők.

A ChatGPT megjelenés óta eltelt két évben a részvényárfolyamokra is nagy hatással volt az MI-aranyláz, az Nvidia például rövid idő alatt a második legmagasabb piaci kapitalizációval rendelkező vállalattá hízott az Egyesült Államokban. A csipgyártó papírjai egészen elképesztő mértékben, 800 százalékkal erősödtek a 2022 végi értékükhöz képest, így nehéz elhinni, hogy valakit ennél is jobban megtolt a generatív mesterséges intelligencia felfutása. Márpedig a CNBC riportja szerint létezik ilyen cég, és nem feltétlenül olyan területen működik, ahol az ember a rekord értékeléseket keresné.

A csatorna a Jefferies befektetési bank adatai alapján számolt be róla, hogy egy kevéssé ismert ohiói hűtéstechnikai vállalat, a Vertiv Holdings 860 százalékos növekedése megelőzte az Nvidiát a fenti időszakban. Az annak idején Liebert Corporation néven alapított társaság még 1965-ben adta el a legelső géptermi hűtési prototípusát az IBM-nek, de a precíziós légkondicionálásként hivatkozott technológia hiába része hosszú ideje a számítástechnikai iparnak, az MI térnyerésére és elképesztő számítási igényére volt szükség, hogy a Vertiv 50 milliárd dollár értékű céggé váljon.

A féket egyelőre senki sem használja

Bár a vállalat részvényárfolyama jelenleg valamivel alacsonyabban áll a november közepén jegyzett 147 dollárhoz képest, két évvel ezelőtt még a 14 dollárt sem érte el. Ez azonban a Vertiv befektetőin kívül nem feltétlenül jó hír bárki más számára, mivel rávilágít a mesterséges intelligencia fellendülésével járó környezeti problémákra. A számítási teljesítményt ugyanis olyan új létesítmények biztosítják hozzá, amelyek a szerverek hűtésére is egyre több energiát fogyasztanak, a nagyságrendre pedig jellemző, hogy az ezzel foglalkozó cég is menő MI-vonatkozású befektetésnek számít.

Ahogy a Futurism riportja is kiemeli, a McKinsey tavalyi jelentése szerint az adatközpontok villamosenergia-fogyasztásának nagyjából 40 százalékát teszi ki a léghűtés, ami így egyértelműen az MI környezeti terhelésének a meghatározó része. Mint ahogy az is kiderült egy nemrég kiadott jelentésből, hogy a befektetők túlnyomó többsége tisztában van ugyan az áramellátással kapcsolatos problémákkal, mégis egyre több pénzt tolnak az új létesítményekbe a mesterséges intelligencia, a cloud szolgáltatások vagy az adatgenerálás iránti igény folyamatos növekedésére számítva.

Piaci hírek

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.