Túlnyomó többségük tisztában van az áramellátás problémáival, mégis egyre több pénzt tolnak az új létesítményekbe a mesterséges intelligencia, a cloud szolgáltatások vagy az adatgenerálás iránti igény folyamatos növekedésére számítva.

A befektetők egyre aggasztóbbnak tartják az új adatközpontok áramellátásának elérhetőségét és megbízhatóságát, de nem lassítanak: az MI- és felhőszolgáltatások iránti kereslet folyamatos emelkedésében bízva egyre több pénzt öntenek az ágazatba következő években is. A The Register a DLA Piper jelentésére hivatkozva arról ír, hogy az adatközponti ökoszisztémában dolgozó felső vezetők 70 százaléka számít a finanszírozás és a vonatkozó hitelek további növekedésére, miközben szinte mindegyikük, 98 százaléka problémákat lát a projektekhez szükséges energiaellátás biztosításában.

A teljes piac értékét már erre az évre is 300 milliárd dollárra teszik, és a következő öt évre 10 százalékos összetett éves növekedési rátát jósolnak, ami 2029-re az 500 milliárdos szint megközelytését jelentené a beruházások több mint 50 százalékos növekedése mellett. Eközben a DLA Piper szerint az üzemeltetőknek egyre több kihívással kell szembenézniük: az amerikai közművállalatokat például már most is elárasztják az adatközpontok kijelölt helyszínére vonatkozó áramszolgáltatási kérelmek, és már látszik, hogy közülük sokat nem lesznek képesek teljesíteni a 2030-as évekig.

A pénzcsapokat nem tekerik lejjebb

A közművek ilyenkor már előre beszedik a nagy összegű, vissza nem téríthető díjakat a kritikus infrastruktúra (mondjuk a szükséges alállomások) telepítésére, plusz a befektetőknek kötelezettséget is kell vállalniuk a szolgáltatott energia későbbi felhasználására. Ez a tendencia pedig más régiókban is megjelenik, hogy a kereslet a következő néhány évben ne haladja meg extrém mértékben a kínálatot, de az üzemeltetők így is látványos villamosenergiaköltség-emelkedéssel szembesülhetnek, ha nem kerítenek sort sürgős intézkedésekre a termelési és átviteli kapacitások növelésére.

A DLA Piper szerint ebből következik, hogy elkerülhetetlen lesz az új projektek számának átmeneti korlátozása a meglévő erőforrások hatékony kezeléséhez, a kockázatok enyhítésére pedig megjelennek a szerződésekben az úgynevezett take-or-pay rendelkezések. A jelentés kitér az atomenergia fokozódó népszerűségére is, amiben a befektetők a hosszú távú energiabiztonság zálogát látják, de 70 százalékuk így is fokozódó hatósági ellenőrzésekre számít a fenntarthatósági aggályok miatt, ami ösztönzi majd a zöldebb technológiák és az átláthatóbb jelentési mechanizmusok bevezetését.

Piaci hírek

Magas sebességi fokozatban marad a félvezetőpiac

Az IDC által jósolt 15 százalékos növekedési ráta természetesen nagyban a mesterséges intelligenciához kötődő feladatok felszaporodásának tulajdonítható.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.