A Bloomberg hétvégi értesülése szerint a biztonsági szoftvereket fejlesztő RiskIQ-ért kínált több mint 500 millió dollárt.

A mostanában sok milliárdos tételekben repkedő akvizíciókhoz képest aprópénzt fizet egy értékes biztonsági vállalatért a Microsoft, tudta meg a Bloomberg: valamivel több mint 500 millió dollárért vásárolja fel a RiskIQ nevű IT-biztonsági szoftvergyártót. Redmondnak rövid időn ez a második bevásárlása a területen. Egy hónapja, június elején jelentették be, hogy megszerezték az IoT-biztonsági megoldásokat fejlesztő ReFirm Labsot.

Bár a Bloomberg hétvégi értesülését egyik érintett vállalat sem kommentálta, a gazdasági lap szerint a dealt szinte biztosra lehet venni, és napokon belül hivatalosan is bejelenthetik.

A 2009-ben alapított San Francisco-i cég, kifejezetten a felhőbiztonságra ment rá. Olyan elemző eszközöket fejlesztenek, melyek segítenek felderíteni egy bonyolult nagyvállalati (hibrid) infrastruktúra biztonsági kockázatait a mobil appoktól a webig. Egyik legígéretesebb eszközük, a Digital Footprint, amely a tűzfalon túli biztonsági rések feltárásában segít. A terméket az SC Magazine 2020-ban egyedülálló megoldásnak értékelte, és egyetlen komolyabb kifogást tudott felhozni vele szemben: drága. Az ár ugyanis 35 ezer dollárnál indul. A vállalatnak olyan ügyfelei vannak, mint a Facebook, a BMW, az American Express vagy a U.S. Postal Service.

Amerikai léptékkel "öregecske startup" státuszú a vállalkozás. A Cruncbase-en található adatlapja szerint eddig 83 millió dollár kockázati tőkét tettek bele olyan VC-k mint a Battery Ventures, a Summit Partners, de még a kanadai, fintech gyökerekkel rendelkező Georgian is beszállt némi pénzzel.

Több ezren dolgoznak a biztonságon

Mint a Bloomberg megjegyzi, a Microsoftnál egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a biztonsági fejlesztések, hogy mind a felhőben (Azure), mind a a hálózatban, mind a végpontokon (Windows) saját védelmet tudjon biztosítani a szoftvereihez és szolgáltatásaihoz. Ehhez nagyon erős saját csapatot épített, jelenleg már mintegy 3500-an dolgoznak a vállalatnál kiberbiztonsági területen, és gőzerővel folyik a munka a Threat Intelligence Center nevű kiberbiztonsági laborjukban is, ahol elsősorban az államilag támogatott hekkertámadások felderítésére koncentrálnak. A csapat egy része fejlesztő, de olyan részlegek is vannak, melyek az ügyfeleknek segítenek a támadás utáni helyreállításban. Egy hónapja, a ReFirm Labs felvásárlásáról kiadott közleményben a Microsoft akként fogalmazta meg célját, hogy egy a csipektől a felhőig terjedő, teljes biztonsági hálót kíván nyújtani az ügyfeleinek.

Bár súlyos kiberbiztonsági incidensek azóta vannak, amióta léteznek számítógépek, a pandémiával párhuzamosan a kiberbiztonság is nagymértékben átértékelődött. Ehhez persze olyan kiterjedt és súlyos támadások is kellettek mint a SolarWinds-ügy, vagy a Colonial Pipeline elleni ransomware-támadás. Az pedig, hogy a kibertérben a küzdelem nem fog csillapodni, jól mutatja a Kaseya VSA távmenedzsment és -monitoring eszközén keresztül végrehajtott közelmúltbeli támadás.

Úgy tűnik, a Microsoft nem lát más megoldást a védekezésre, csak ha megerősíti saját IT-biztonsági képességeit termékszinten is. Ebbe a sorba szervesen illeszkedik az egy hónapja felvásárolt ReFirm, amely ugyan hivatalosan IoT-biztonsági cégként fut, de voltaképpen az egyre nagyobb számban megjelenő és csatlakoztatott eszközökre kínál ütőképes megoldást.

IT-biztonság: sok pénz

A biztonság saját kézbe vételének lehet egy másik oka is a Microsoftnál: a pénz. Mivel szinte már nincs olyan eszköz, amin keresztül ne lehetne támadni hálózatokat, a kereslet is kellően nagy a védelmi megoldásokra. Főleg mivel úgy tűnik, egyes szektorokban a pandémia után alapnorma lesz az otthoni munka. A Gartner szerint ez is benne van abban, hogy az IT-biztonsági piac idén meghaladhatja 150 millárd dollárt, jövőre viszont már a 170 milliárdot is túllépheti.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.