Az USA számos kormányhivatalát és vállalatát kompromittáló kiberkémkedési akciót vizsgáló Microsoft szerint legalább ezer szoftvermérnök munkája kellett a sikeres támadáshoz.
Hirdetés
 

A Microsoft elnöke a valaha volt "legnagyobb és legkifinomultabb támadásnak" titulálta azt a hosszú hónapokig észrevétlenül zajló kiberkémkedési kampányt, amelynek nyomait csak múlt év decemberében fedezték fel az USA-ban. Utóbbiban nagy szerepe volt Redmondnak, amely maga is az áldozatok hosszú listáján szerepelt. Brad Smith a felismerés óta eltelt időszak vizsgálati eredményeivel kapcsolatban osztott meg érdekes részleteket a CBSNewsnak adott interjújában.

Megdöbbentő számok

Az Egyesült Államok az akció mögött egyértelműen Oroszországot látja felsejleni, ami egyáltalán nem tűnik megalapozatlannak a Microsoft elnöke által citált számok tükrében. Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a támadást az informatikai megoldásokat szállító SolarWinds szoftverének frissítésébe rejtett károkozóval hajtották végre. Ez azért volt nagyon kellemetlen, mert a cég partnerei között különböző amerikai kormányzati ügynökségek, a hadsereg és nemzetbiztonsági szolgáltatok is szerepelnek. De a SolarWinds ügyfelei között ott van a USA tíz legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója, sőt a Fortune 500-as lista legtöbb szereplője. Az akcióban érintett szervezetek számát jelenleg 18 ezerre becsülik.

A Microsoft a hekkelés felfedezését követően 500 szakembert állított csatasorba a szálak kibogozásához. Smith szerint miközben azon dolgoztak, hogy kivizsgálják az esetet, felmerült bennük a kérdés, hogy vajon hány mérnök közös erőfeszítése kellett ahhoz, hogy mindezt véghez tudják vinni. A cég szakértői becslése szerint a válasz az, hogy legalább 1000 emberre volt szükség.

Az interjúból az is kiderült, hogy a felfedezést nehezítette, hogy a támadók alig több mint 4000 kódsort változtattak meg a SolarWinds Orion elnevezésű termékében, amely összesen több millió sor kódot tartalmaz.

A Microsoft elnöke még a felfedezést követően arról is beszélt, hogy az ügy azért is nyugtalanító, mert ugyan az államok egymás titkai után azóta kutakodnak, mióta világ a világ, ám ez a támadás sokkal komolyabb és nagyobb hatásfokú volt azáltal, hogy a teljes gazdaságot veszélynek tette ki a technológiai beszállítói lánc kompromittálásával.

Egy távoli bejelentkezésen buktak meg

A történet egy másik szála a FireEye biztonsági céghez kötődik. Az ügyfeleinek betonbiztos kibervédelmet ígérő vállalat belső rendszerébe szintén sikerült bejutniuk a hekkereknek. Az akciót ott is meglehetősen csendben tudták véghezvinni a támadók, ám végül egy figyelmes munkatárs talált egy gyanús nyomot.

A cég ügyvezetője maga számolt be róla, hogy egy munkatársa a távoli munkavégzéshez szükséges kétfaktoros azonosítással lépett be a FireEye rendszerébe, ám a biztonságért felelő csapatnak feltűnt, hogy két külön telefonszám is regisztrálva van ugyanarra a névre. Egy gyors ellenőrző hívás kiderítette, hogy a kolléga csak egyetlen mobilt használ, azaz a másik szám mögött illetéktelen behatolási kísérlet állhat.

Ugyan a FireEye esetében is a SolarWinds frissítésével került kártékony kód a szervezet falain belülre, ám az időközben zajló kormányzati kivizsgálás arra jutott, hogy bizonyosan nem ez volt az egyetlen csatorna, amelyet a hekkerek használtak. Erre utal, hogy a kompromittált szervezetek nagyjából 30 százalékának semmiféle közvetlen kapcsolata nem volt a SolarWinds termékeivel.

Biztonság

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.