A több mint tíz államot tüzelőolajjal és üzemanyaggal ellátó Colonial Pipeline múlt pénteken teljesen működésképtelenné vált egy zsarolóvírusos akciót követően.

A magánkézben lévő Colonial Pipeline az Egyesült Államok egyik leghosszabb és legfontosabb olajvezeték-hálózatát üzemelteti. A társaság infrastruktúrája a texasi olajmezőktől egészen New Jersey kikötőjéig szállítja a létfontosságú nyersanyagokat - napi 100 millió gallonnyi mennyiségben. Ennek fényében igencsak komoly aggodalmat keltett, hogy a vállalatot egy kibertámadás pénteken arra kényszerítette, hogy a teljes rendszerét leállítsa.

Befagyott az olaj

A Colonial Pipeline péntek óta többször frissített közleménye szerint május 7-én realizálták, hogy rendszerüket kompromittálták. A kezdetben meglehetősen szűkszavú és homályos tájékoztatást a hétvégén azzal pontosították, hogy megerősítették a zsarolóvírusos támadás tényét. Utóbbi miatt a cég maga állította le a működését biztonsági okokból, mivel vélhetően attól tartottak, hogy a hekkerek akár balesetet is okozó változtatásokat tehetnek a rendszerben.

A cég az illetékes hatóságok és kormányügynökségek értesítése mellett azonnal bevonta a FireEye biztonsági vállalat szakembereit is a nyomozásba, akik a cikk írásakor még javában dolgozhatnak az eset kivizsgálásán. A társaság természetesen hangsúlyozta, hogy mindent megtesz azért, hogy mihamarabb újraindulhasson a normális működés. Ez ottani idő szerint vasárnap estig ugyanakkor nem sok eredménnyel járt, mivel mindössze néhány mellékvezetéken indulhatott újra a szállítás. Arról pedig jelen pillanatban nincs pontos információ, hogy a főbb vonalakon mikor állhat helyre a rendes üzem.

A Colonial Pipeline nem kívánt reagálni azokra a kérdésekre, amelyek azt firtatták, hogy fizettek-e, vagy szándékoznak-e fizetni a zsarolóknak. Az akció mögött egyébként a Reuters a DarkSide elnevezésű csoportot sejti. A csapat bevett módszere, hogy a megfertőzött rendszerekben tárolt adatok titkosítása mellett az információkat magának is lementi, ami további nyomásgyakorlásra ad lehetőséget a "túsztárgyaláskor". A DarkSide emellett arról híres, hogy az illegálisan megszerzett pénz egy részét karitatív célokra fordítják, ezért is emlegetik őket egyfajta 21. századi Robin Hoodként.

A vezetékein fűtőolajat, gépkocsi-üzemanyagot és kerozint is szállító társaság leállása a jelek szerint egyelőre nem rengette meg az ország ellátását, köszönhetően a helyi tárolókban meglévő bőséges készleteknek. Amennyiben azonban hosszabb távra kiesne a rendszerből ez a lehetőség, az komolyabb problémákhoz, ellátási gondokhoz és abnormális ármozgáshoz vezethet. Az ügy súlyosságát jelzi, hogy Joe Biden elnököt a hétvégén részletesen tájékoztatták a támadásról, valamint az is, hogy a közlekedés biztonságáért felelős kormányzati szerv vasárnap különleges vészhelyzeti engedélyt adott közel húsz államban veszélyes üzemanyagok közúti szállítására.

Divatba jött a zsarolás

A zsarolóprogramok az elmúlt néhány év alatt a digitális gazdaság egyik legnagyobb problémájává váltak. A statisztikák szerint a bűnözők egyre gyakrabban célozzák meg a helyi kormányzati rendszereket, iskolákat vagy egészségügyi intézményeket is, mert ezeken a helyeken nem feltétlenül működnek naprakész kiberbiztonsági protokollok, de a ransomwre olyan arányú károkat okozhat nekik, hogy hajlamosabbak lesznek kifizetni a váltságdíjakat. Erre a trendre még jobban ráerősített a tömeges távmunka és az általános bizonytalanság.

Az amerikai igazságügyi minisztériumban nagyjából két héttel ezelőtt hoztak létre egy kifejezetten a zsarolóprogramokkal foglalkozó csoportot, de a központi bankok és a pénzügyi bűncselekményekkel foglalkozó hatóságok már világszerte vizsgálják a potenciális ellenlépések lehetőségeit. Egy 2021 elején létrejött munkacsoport, a Ransomware Task Force (RTF) agresszívabb fellépésre szólított fel a bitcoin és más kriptovaluták tranzakcióinak nyomon követésében, mivel ezek amellett, hogy egyre népszerűbbek a befektetők körében, meghatározó szerepet játszanak az üzleti célú ransomware-tevékenységek vérkeringésében is.

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.