Dél-Korea hadseregét szerelik fel az elkövetkező öt év folyamán ún. biomimetikus robotokkal, melyek a katonákat segítik. Nem gyilkolnak.

Madarak, kígyók, rovarok mozgását utánzó ún. biomimetikus robotokat állítana harcrendbe a dél-koreai hadsereg. A hadsereg fegyverbeszerzéséért felelős ügynökség a közelmúltban tett közzé egy olyan dokumentumot, mely szerint 2024-től segítenék a katonákat ezek az eszközök – írta a brit The Telegraph.

A távol-keleti országban ezzel próbálják ellensúlyozni, hogy egyre kevesebb a hadra fogható fiatal. Ugyanis hiába van kötelező katonai szolgálat (a légierőhöz besorozottaknak például két év), egyre kevesebb gyerek születik, ami belátható időn belül a hadsereg személyi utánpótlásának biztosítását is megnehezíti. Dél-Korea jelentős haderőt tart fönn: a sorállománnyal együtt közel 600 ezer ember dolgozik a hadseregben.

Az első lépés a felderítés

A koreaiak elsősorban állatok mozgását utánzó robotokban gondolkodnak, például madárszerű repülő vagy vízben bevethető úszó eszközökben, melyeket felderítő feladatokra vetnének be. Így merült fel a kígyók mozgását utánzó eszközök fejlesztése is, melyeket például nehezen megközelíthető, szűk helyeken tudnának bevetni.

De nem csak szigorúan vett katonai célokat szolgálnak majd ezek az eszközök, hanem például katasztrófa esetén a mentést is tudják majd segíteni olyan területeken, ahol a megrongálódott utak vagy épületek miatt nehéz a mentési helyszínt megközelíteni.

Ezek egyelőre persze csak tervek, hiszen a robotokat még ki kell fejleszteni, vagy át kell alakítani a hadsereg igényeinek megfelelően. Arra a kérdésre, hogy miért biomimetikus robotokban gondolkodnak, a feladatért felelős ügynökség képviselője egyszerű magyarázatot adott: a természet a legtökéletesebb mérnök, hiszen olyan formákat hozott létre, melyek segítik a különböző állatokat, hogy jó boldoguljanak a környezetükben.

Lesz mit felhasználni

Annyira kézenfekvő a robotok katonai célú alkalmazása, hogy jelenleg nagyjából hatvan országban folynak ilyen jellegű fejlesztések. És nem csak a dél-koreaihoz hasonló terveken dolgoznak, hanem több országban kifejezetten az ellenséges erőket akár önállóan is megsemmisíteni képes eszközökön is, bár ez ellen a robotok "lelkét" fejlesztő mesterségesintelligencia-kutatók igyekeznek fellépni.

Ami a koreai terveket illeti, nagyon is megvalósíthatók a hadsereg elképzelései. Számos sikeres kísérleten vannak ugyanis túl a biomimetikus robotok fejlesztői, bár ezek az eredmények egyelőre nem vihetők át a laborokból valós környezetbe.

A Los Angeles-i Dél-Kalifornai Egyetemen például a közelmúltban mutatták be azt a mindössze 95 grammos robotot, a Bee+-t, ami négy szárnyával stabilan tud közlekedni akár önállóan is. A kis robotbogár a Harvard pár éve bemutatott kétéltű robotjának a RoboBee-nek a továbbfejlesztése. De van például denevér módjára repülő robot, és kígyórobottal is már közel tíz éve kísérleteznek. Utóbbira az egyik legismertebb példa a Carnegie Mellonon 2010-ben bemutatott ModSnake (a linkelt oldalon rövid videókkal mutatják be, hogy milyen környezetben hogyan tud mozogni a robot).

Mindezekre az eredményekre lehet építeni, ám még megoldásra vár egy nagyon fontos probléma: hogyan látják el ezeket az eszközöket a repüléshez szükséges energiával? Az eszközök ugyanis egyelőre csak fix külső áramforrással működnek, mivel egy akkumulátort már nem tudnának magukkal vinni.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.