Madarak, kígyók, rovarok mozgását utánzó ún. biomimetikus robotokat állítana harcrendbe a dél-koreai hadsereg. A hadsereg fegyverbeszerzéséért felelős ügynökség a közelmúltban tett közzé egy olyan dokumentumot, mely szerint 2024-től segítenék a katonákat ezek az eszközök – írta a brit The Telegraph.
A távol-keleti országban ezzel próbálják ellensúlyozni, hogy egyre kevesebb a hadra fogható fiatal. Ugyanis hiába van kötelező katonai szolgálat (a légierőhöz besorozottaknak például két év), egyre kevesebb gyerek születik, ami belátható időn belül a hadsereg személyi utánpótlásának biztosítását is megnehezíti. Dél-Korea jelentős haderőt tart fönn: a sorállománnyal együtt közel 600 ezer ember dolgozik a hadseregben.
Az első lépés a felderítés
A koreaiak elsősorban állatok mozgását utánzó robotokban gondolkodnak, például madárszerű repülő vagy vízben bevethető úszó eszközökben, melyeket felderítő feladatokra vetnének be. Így merült fel a kígyók mozgását utánzó eszközök fejlesztése is, melyeket például nehezen megközelíthető, szűk helyeken tudnának bevetni.
De nem csak szigorúan vett katonai célokat szolgálnak majd ezek az eszközök, hanem például katasztrófa esetén a mentést is tudják majd segíteni olyan területeken, ahol a megrongálódott utak vagy épületek miatt nehéz a mentési helyszínt megközelíteni.
Ezek egyelőre persze csak tervek, hiszen a robotokat még ki kell fejleszteni, vagy át kell alakítani a hadsereg igényeinek megfelelően. Arra a kérdésre, hogy miért biomimetikus robotokban gondolkodnak, a feladatért felelős ügynökség képviselője egyszerű magyarázatot adott: a természet a legtökéletesebb mérnök, hiszen olyan formákat hozott létre, melyek segítik a különböző állatokat, hogy jó boldoguljanak a környezetükben.
Lesz mit felhasználni
Annyira kézenfekvő a robotok katonai célú alkalmazása, hogy jelenleg nagyjából hatvan országban folynak ilyen jellegű fejlesztések. És nem csak a dél-koreaihoz hasonló terveken dolgoznak, hanem több országban kifejezetten az ellenséges erőket akár önállóan is megsemmisíteni képes eszközökön is, bár ez ellen a robotok "lelkét" fejlesztő mesterségesintelligencia-kutatók igyekeznek fellépni.
Ami a koreai terveket illeti, nagyon is megvalósíthatók a hadsereg elképzelései. Számos sikeres kísérleten vannak ugyanis túl a biomimetikus robotok fejlesztői, bár ezek az eredmények egyelőre nem vihetők át a laborokból valós környezetbe.
A Los Angeles-i Dél-Kalifornai Egyetemen például a közelmúltban mutatták be azt a mindössze 95 grammos robotot, a Bee+-t, ami négy szárnyával stabilan tud közlekedni akár önállóan is. A kis robotbogár a Harvard pár éve bemutatott kétéltű robotjának a RoboBee-nek a továbbfejlesztése. De van például denevér módjára repülő robot, és kígyórobottal is már közel tíz éve kísérleteznek. Utóbbira az egyik legismertebb példa a Carnegie Mellonon 2010-ben bemutatott ModSnake (a linkelt oldalon rövid videókkal mutatják be, hogy milyen környezetben hogyan tud mozogni a robot).
Mindezekre az eredményekre lehet építeni, ám még megoldásra vár egy nagyon fontos probléma: hogyan látják el ezeket az eszközöket a repüléshez szükséges energiával? Az eszközök ugyanis egyelőre csak fix külső áramforrással működnek, mivel egy akkumulátort már nem tudnának magukkal vinni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak