Jelentősen növelni kell a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatási és egyéb jellegű fejlesztéseket Oroszországnak - jelentette ki Vlagyimir Putyin múlt hét pénteken, egy az MI-ben rejlő lehetőségeket boncolgató moszkvai konferencián. A Reuters beszámolója szerint az orosz elnök nagy jelentőségű intézkedéseket lengetett be, melyeknek célja, hogy országa ezen a területen se maradjon le, és felvegye a versenyt a témában élen járó Egyesült Államokkal és Kínával.
Putyin beszédében többek között kitért az algoritmusok jelentette etikai kockázatokra és a felhasználásukból eredő potenciálisan negatív társadalmi következményekre, ám szerinte ettől függetlenül a területet nem lehet betiltani. Azzal ugyanis csak azt érnék el, hogy "máshol fog fejlődni, és mi lemaradunk".
Márpedig az orosz vezető szerint megengedhetetlen, hogy a Nyugat monopolhelyzetbe kerüljön a mesterséges intelligencia területén. Az elnök ennek elkerülése érdekében egy a korábbinál sokkal ambíciózusabb célokat megfogalmazó nemzeti stratégiát említett, amelyet ígérete szerint rövid időn belül jóváhagynak.
Ez már csak azért is elengedhetetlen mivel Putyin szerint "egyes nyugati online keresőrendszerek és generatív modellek figyelmen kívül hagyják, sőt eltörlik az orosz nyelvet és kultúrát". Ahogy fogalmazott, "az ilyen nyugati algoritmusok lényegében azt gondolják, hogy Oroszország nem létezik".
Szép álom?
Vlagyimir Putyin törekvései érthetőek, hiszen az MI kiteljesedését és elterjedését a legtöbb szakértő legalább akkora jelentőségűnek véli az emberiség fejlődésében, mint amilyen a számítógépek és az internet megjelenése volt. A célok megvalósításában azonban komoly akadályt jelent az immár több mint másfél éve tartó ukrán háború (a Kreml szóhasználatával élve: különleges katonai művelet). A konfliktus kirobbanása óta ugyanis folyamatosan menekülnek az értékes informatikai szakemberek az országból, a nyugati szankciók miatt egy sor technológia beszerzése vált nagyon körülményessé, vagy egyenesen lehetetlenné, miközben az orosz kutatók a legtöbb nemzetközi együttműködésből is kénytelenek kimaradni.
A pénteken felvázolt terv mindenesetre az, hogy egy közeljövőben élesedő elnöki rendelet kijelöli a mesterséges intelligencia fejlesztésére vonatkozó nemzeti stratégia új irányát. Putyin szerint az új stratégia jelentős változtatásokat fog tartalmazni, többek között "az alap- és alkalmazott kutatások kiterjesztését a generatív mesterséges intelligencia és a nagyméretű nyelvi modellek területén".
Mindezek mellett az orosz kutatóknak jobb hozzáférést kell biztosítani a szuperszámítógépekhez, amelyek számát nagyságrendekkel kell növelni az ország vezetője szerint. Ezzel párhuzamosan pedig javítani kell a mesterséges intelligenciával kapcsolatos felső szintű oktatást.
Putyin törvénymódosításokkal fokozná a nemzetközi együttműködéseket (a partnerségre hajlandók körét ugyanakkor erősen leszűkíti az ukrán helyzet), illetve ösztönözné a mesterséges intelligencia területére érkező befektetéseket. Egy ilyenre példa a konferencián szintén szereplő Sberbank, amelynek vezérigazgatója még a nyáron tájékoztatta az orosz elnököt arról, hogy a vállalat évi 1 milliárd dollárnak megfelelő befektetés mellett 3 milliárd dollárnyi forgalmat realizál a mesterséges intelligenciához köthető szolgáltatásokból.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak