Már több mint 50 ezren távozhattak külföldre a háború kezdete óta, és ez az RAEC iparági szervezet szerint még csak az első hullám.

Az orosz Elektronikus Kommunikációs Egyesület (Asszociacija Elektronüh Kommunikacij, RAEC) becslése alapján már 50-55 ezer informatikai szakember távozhatott külföldre, mióta Oroszország megtámadta a szomszédos Ukrajnát, és még többen tervezik, hogy útra kelnek. Ők az online gazdaság szereplőit képviselő szervezet hétfői közlése szerint nem férnek hozzá azokhoz a platformokhoz, amelyekre a megélhetésük is épül, köszönhetően a háborús agressziót követő kereskedelmi szankcióknak. Így nem marad sok választásuk, ha folytatni akarják eddigi munkájukat.

Az RAEC emlékeztet rá, hogy a digitális gazdaság fejlődését korábban is leginkább a munkaerőhiány hátráltatta, a legújabb események azonban ehhez képest is felforgatták az Oroszországi Föderáció digitális környezetét. Az üzleti korlátozásokkal, a nagy IT-vállalatok kivonulásával és a nyugati platformok távozásával beindult "az informatikai szakemberek költözésének első hulláma", akik most főleg Törökország, az Egyesült Arab Emírségek, Örményország, Grúzia, Délkelet-Ázsia vagy a Baltikum felé tartanak.

Ahogy néhány nappal ezelőtt írtuk, a jelenség tényleg annyira látványos, hogy az orosz szövetségi űrügynökség (Roszkoszmosz) egyenesen megtiltotta alkalmazottainak a külföldi utazásokat, mert kétségesnek látja, hogy visszatérnek-e az országba. Egyes beszámolók szerint határőrök az informatikai mérnökök kiutazását is megakadályozzák, a távozást fontolgatók között pedig konszenzusnak számít, hogy a határon semmiképpen sem szabad bejelenteni, ha valaki programozásból él.

Bajnak baj, de csak később derül ki, hogy mekkora

Az állam minden lehetséges módon megpróbálja fékezni a kiáramlást, különféle kiváltságokat és támogatásokat biztosítva az informatikusoknak és az informatikai területen működő cégeknek. Az RAEC maga is tárgyal a kormányzattal és az iparág képviselőivel, mert álláspontja szerint csak az ipar és az állam összehangolt erőfeszítéseivel biztosítható a munkaerő megtartása.

Szóba került az olyan import technológiák helyi megoldásokkal való kiváltása, amelyeket az oroszok már nem tudnak megvásárolni. Az RAEC közleménye szerint az orosz vállalkozások már 20 iparágban finanszíroznak közösen ilyen importhelyettesítő kezdeményezéseket. Ebben állítólag nyitottsága miatt kap központi szerepet az Android rendszer, mert az Apple esetében például fennáll a lehetőség, hogy a gyártó egy mozdulattal letilthatja az összes iPhone-t Oroszországban.

A The Register beszámolója alapján májusban debütálhat a vonatkó termékek piactere, amely lehetőséget adna a nyugati termékekkel való összehasonlításra és az orosz projektek áttekintésére. A helyi viszonyok azonban ebben az esetben is azt feltételezik, hogy az iparági megnyilvánulások sem feltétlenül őszinték. Az RAEC arra ösztönzi az importhelyettesítő termékek fejlesztőit, hogy az exportot szem előtt tartva dolgozzanak, de maga is elismeri, hogy ez a jelenleg helyzetben a keleti piacokat jelenti. A keleti piacok viszont a Register szezerint nehezen értelmezhetők Kína nélkül, ahol nincs sok jele, hogy orosz szoftverekre lenne szükség a hazai fejlesztésekkel szemben.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.