Az agyelszívás hosszú ideje kihívást jelent az orosz gazdaságnak, de az Ukrajna ellen indított háború, illetve az annak nyomán bejelentett nemzetközi szankciók és a szólásszabadság drasztikus korlátozása még több magasan képzett szakember távozásával járhat. A felgyorsuló elvándorlás hosszabb távon legalább akkora problémát okoz, mint maguk a gazdasági korlátozások, és a folyamat még jobban felgyorsulhat, ha a külföldi tudományos intézmények is sorra megszakítják kapcsolataikat az oroszokkal.
Van, aki szerint Oroszország ezzel Iránhoz válhat hasonlóvá, amelynek gazdaságát ugyancsak megbénították a nyugati szankciók. A legfrissebb beszámolók szerint a jelenség már annyira látványos, hogy az orosz szövetségi űrügynökség (Roszkoszmosz) egyenesen megtiltotta alkalmazottainak a külföldi utazásokat, mert kétségesnek látja, hogy visszatérnek-e az országba. Az utasításról elsőként beszámoló orosz újságíró később arról írt, hogy a határőrök az informatikai mérnökök kiutazását is megakadályozzák.
Érdemes maradni, tilos elmenni
Ezzel kapcsolatban olyan beszélgetéseket idéz, amelyekben a határ átlépésének lehetőségein tanakodnak: a konszenzus szerint semmiképpen sem szabad bejelenteni, ha valaki programozásból él, érdemesebb valamilyen bölcsész végzettségről kamuzni. A Business Insider által megszólaltatott egyetemi professzor szerint nem az a kérdés, hogy a kvalifikált informatikai munkaerő tömegesen távozni akar-e (ez egylőre még nyilván nem tapasztalható), hanem hogy mikor szánják rá magukat erre, illetve hogy lesz-e egyáltalán lehetőségük rá.
A kommentárokban arra is felhívják a figyelmet, hogy az orosz kormányzat a jutalmazás és büntetés jól ismert kombinációját alkalmazza. Az előbbire jellemző, hogy már különféle kiváltságokat biztosít az informatikusoknak és a területen működő cégeknek, ezek közül is kiemelik például, hogy az IT-szakembereket nem sorozzák be a hadseregbe. Az utóbbi viszont már a most idézett utazási korlátozásokban is megnyilvánul, és ezt valószínűleg további intézkedések követik majd, ahogy az agyelszívás negatív gazdasági hatásai egyre reálisabbá válnak.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak